Centrum Integracji w Zduńskiej Woli już działa - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Integracji w Zduńskiej Woli już działa

 

Czas czytania: ~4 min


Projekty architektoniczne

 

YVoZtyPvSKDq5A4YkJvxnhsF1MGBVeJqBR2O6hp6oUx4NW15qshlr83TUUM2_zdunskowolskie-centrum-integracji01.jpg

26 października 2014 roku cyklem imprez kulturalnych zapoczątkowało swoją działalność Zduńskowolskie Centrum Integracji „Ratusz”. Budowa tego obiektu trwała blisko rok dłużej, niż zakładano, wywoływała kontrowersje, miejscy radni chcieli ją nawet przerywać (ze względu na wysokie koszty budowy), zakończyła się konfliktem z wykonawcą. Jednak dziś, gdy obiekt został oddany do użytku, wydaje się, że warto było czekać i „walczyć”.

cne2C17ULbOWSa3X9D9RQtHSWK4rrdBvHhYlACMevUx7fs1TSatEqjRKwd3m_zdunskowolskie-centrum-integracji02.jpg

Zduńskowolski ratusz – to nie tylko wielofunkcyjna przestrzeń, mająca na celu integrację mieszkańców i zapewnienie im najrozmaitszych rozrywek kulturalnych. To także najważniejszy element programu rewitalizacji centrum miasta, a więc poprawy jakości przestrzeni na kluczowym dla mieszkańców obszarze. Poza budową ratusza oraz uporządkowaniem placu wokół wkrótce wyremontowane mają zostać także położone w sąsiedztwie kamienice. Władze miasta tak sformułowały główny cel projektu o nazwie „Rewitalizacja Centrum Miasta Zduńska Wola”: „Ożywienie społeczno - gospodarcze centrum miasta oraz integracja społeczno - kulturalna poprzez działania rewitalizacyjne zdegradowanego obszaru Centrum Miasta Zduńska Wola”.

7v2mwKyRwDrILeGvQkgk0ByswoqHybSGDgjdM5NyFrHfizxCax5bd4pfrT0S_zdunskowolskie-centrum-integracji03.jpg

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, znajduje się także na liście Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Województwa Łódzkiego - Działanie VI. 1 Rewitalizacja Obszarów Problemowych.

pIpiNLYd77rzR4bnO5zc3Hz17HUvShsNjK5xCMaVWDSi7Y6JUTY8NXaOIKIh_zdunskowolskie-centrum-integracji04.jpg

Projekt architektoniczny budynku Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności, na którym gmach stanął wyłoniono w drodze konkursu. Został on rozstrzygnięty jesienią 2010 roku, a pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja, zgłoszona przez warszawską pracownię 90 Architekci. Jak można się dowiedzieć z regulaminu konkursu, jego celem było „wyłonienie najlepszej pod względem funkcjonalnym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji architektonicznej obiektu Ratusza – Zduńskowolskiego Centrum Integracji, uwzględniającej charakter, kontekst przestrzenny i historyczny Placu Wolności oraz najlepszej propozycji zagospodarowania przestrzeni publicznej i ogólnodostępnej Placu Wolności, poprzez kompleksowe i spójne ujęcie projektowe wraz ze wskazaniem działań inicjujących proces korzystnych przemian jakościowych w odniesieniu do otaczającej zabudowy, zagospodarowania i użytkowania terenów”.

rrOpBMCxisAQS7sqVcMWma0HXmUv3Y3Rr3qZaquNyamddJE7AC1rI7rOVl1k_zdunskowolskie-centrum-integracji05.jpg

Dziś, cztery lata po rozstrzygnięciu konkursu, można zobaczyć jego efekty. Na Placu Wolności stanął gmach Ratusza, teren wokół został uporządkowany i zamieniony w przestrzeń publiczną, dostępną dla wszystkich mieszkańców.

8PbSfB5jfyDzxKRl7y7ycJw2AxBTP9ZRTkQfDlp3TfxwrYmdK8RMFMaae1BL_zdunskowolskie-centrum-integracji06.jpg

Warto dodać, że gmach „ratusza” (choć pełnił rolę przestrzeni handlowej) na przełomie XIX i XX wieku stał na Placu Wolności – zachowały się jego fotografie. W 1928 roku budynek spłonął, kilka lat później powstał projekt budowy w jego miejscu nowego obiektu (opracował go Józef Karski, autor m.in. gmachu Teatru Narodowego w Łodzi). Wybuch wojny przerwał przygotowania do budowy. Aż do 2014 roku Plac Wolności był pusty.

pQvrct347oR4gyIqnmuUEYBpjDhAZdSqlUEpkqgEnyEYBAIzPb71CCdgNV6H_zdunskowolskie-centrum-integracji08.jpg

Projektanci z pracowni 90 Architekci postanowili nawiązać do dziejów ratusza z Placu Wolności i odnieśli się w swojej pracy do formy „poprzednika”. „Budynek historycznego ratusza charakteryzował się niezwykle modularnym klasycznym charakterem z czterema prostopadłymi osiami głównych bram wjazdowych i dominantą w postaci wieży nad jedną z nich” - relacjonują, przedstawiając swój zamysł: „Nowy budynek ratusza, który powstanie w tym historycznym położeniu będzie łącznikiem pomiędzy czasami historycznymi, współczesnymi i przyszłością budując dosłownie i w przenośni świadomość mieszkańców Zduńskiej Woli”.

Nie da się ukryć, że w rytmicznej, geometrycznej sylwetce nowego ratusza z prostopadłościenną wieżą, podkreślającą oś założenia łatwo dostrzec echa architektury lat 30. Skojarzenia z eleganckim, lekko monumentalnym modernizmem przedwojennych gmachów użyteczności publicznej nasuwają się same. Szczególnie widać to po zmroku, gdy starannie zaprojektowane oświetlenie odbiera nieco ciężaru budynkowi.

xrNfMa4Wn55XeQWiDbAZhiGt3oxJVNROOxLfkLQfeTZ8zofgpZ1FewVwHFAu_zdunskowolskie-centrum-integracji10.jpg

Ratusz stanął na środku placu, w otoczeniu zieleni. Architekci zachowali układ dróg i ścieżek tej przestrzeni, będącej miejscem krzyżowania się głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, ale jednocześnie postarali się wykreować tu przyjazną przestrzeń publiczną.

„Ze względu na nową funkcję budynku, jego zewnętrzna forma będzie miała charakter ściśle modularny, podporządkowany klasycznej symetrii, natomiast wnętrze stanowić będą cztery podstawowe grupy pomieszczeń skupionych wokół centralnej sali widowiskowej” - piszą architekci w autorskim opisie. Bardzo ważnym elementem projektu było bowiem połączenie w jednym budynku wielu rożnych funkcji. Swoje zajęcia ma tu bowiem prowadzić Miejski Dom Kultury, działa sala kinowa i widowiskowa, przestrzenie do aktywności i działań mieszkańców, od tych najmłodszych po seniorów. Jednocześnie swoją siedzibą będzie tu miał Urząd Stanu Cywilnego, a duża sala konferencyjna służyć będzie także obradom rady Miasta. Pod ratuszem powstał pierwszy w Zduńskiej Woli parking podziemny.

Zduńskowolskie Centrum Integracji „Ratusz”
Lokalizacja: Zduńska Wola, Plac Wolności
Inwestor: Miasto Zduńska Wola
Projektanci: 90 Architekci s.c. Czarnecki Willmann, Warszawa
Wykonawca: Intrakat
Projekt: 2010
Realizacja: 2014
Powierzchnia: 4 675 m2
Źródło ilustracji: a90.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera