Nowe osiedle mieszkaniowe w Tychach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe osiedle mieszkaniowe w Tychach

 

Czas czytania: ~3 min


Osiedle mieszkaniowe w Tychach

 

vrCF1iHm5aOwlZ4hJxBlAPtKv3ah7VN6N4T5DSkJ9rPNUkd3z77upxYN6y9S_osiedle-trzy-stawy-tychy01.jpg

Nowe osiedle mieszkaniowe wyrosło przy ulicy Trzech Stawów w Tychach. To bardzo dobra lokalizacja – blisko centrum miasta, a jednocześnie w otoczeniu zieleni. W pobliżu znajduje się bowiem Park Północny, łączący się z kolejnym, Parkiem Miejskim. Stawy, stare drzewa, mnóstwo terenów zielonych, wypoczynkowych, rekreacyjnych, a jednocześnie bliskość wszystkich miejskich funkcji – to bez wątpienia zalety tej inwestycji. „Chcieliśmy połączyć możliwość życia w centrum z bliskością natury” - mówi Zbigniew Boczkowski z Oriens Development.

uiVUW7UO2tVDMWp48uP2Xd7fkxjppZ2OSAT0eCew9JP42jrjXtGkGit64yaF_osiedle-trzy-stawy-tychy02.jpg
4R4Sukwo8Xd1JJ1g32HMbnEesM5ipOdRk4UZbMNhtvEfPPvCqLDqw327Wu0e_osiedle-trzy-stawy-tychy03.jpg

Śląscy architekci
Projekt architektoniczny osiedla przygotował zespół pracowni Medusa Group, znany z udanych i bardzo zróżnicowanych realizacji na terenie Śląska. Żeby podać przykłady tych nowszych dokonań zespołu Medusa Group: niedawno zakończono prace przy nowej aranżacji placu wokół kościoła Św. Jacka w Bytomiu, wiele nagród w ostatnich latach otrzymał też biurowiec – siedziba firmy Infinite Dreams w Gliwicach. W śląskich miastach znaleźć też można przykłady nowych osiedli mieszkaniowych, zaprojektowanych starannie i z pomysłem. Jednym z nich jest Enklawa Modernistyczna w Katowicach, projekt pracowni Małeccy Biuro Projektowe.

vywELCfgvuwtxvJy53qYIeaH3BLuZlqUC61ipiIIQEojnHG8NDRaJeD5unRo_osiedle-trzy-stawy-tychy04.jpg
8xyOxJFkKpihVtjcuh11UBOyk6rl6VI2aqpqC6s6J73Lrcnacx3pZqaus2jk_osiedle-trzy-stawy-tychy05.jpg

Nowe domy do mieszkania
Czternaście budynków mieszkaniowych, ustawionych w czterech regularnie zmniejszających się szeregach z góry przypomina piramidę. Tak wygląda nowe osiedle mieszkaniowe, zbudowane przy ulicy Trzech Stawów w Tychach. To zabudowa szeregowa – a więc domy przylegają do siebie, jednak każdy jest osobną konstrukcją. Każdy posiada zaś własny podjazd, garaż, a z przeciwnej strony domu – niewielki ogródek. Dwukondygnacyjne domy podzielono według prostego schematu: na parterze powstała strefa dzienna, na pietrze – nocna. Niektóre budynki posiadają także tarasy na dachu oraz przeszklone antresole. Budynki mają od 170 do 200 metrów kwadratowych powierzchni, działki, na których stoją zaś mierzą od 260 do 465 metrów kwadratowych. Co ważne: konstrukcje nośną budynków oparto na ścianach zewnętrznych, a to oznacza, że w każdym z domów podział wnętrz można kształtować w indywidualny sposób.

lEJ3eDQggcfgbEiP4Hr1juMLJ6DuXuFP4KXvWtU2FiFIyMN7hKblfAPAsIm5_osiedle-trzy-stawy-tychy06.jpg
6xYnBpM8KxtaEz7hHDCrRD5IfKAy6eBA3VVPpwcNkrwABF4bsBgEpMYSc0NC_osiedle-trzy-stawy-tychy07.jpg

„Architektura powinna w jak najmniejszym stopniu ingerować w otoczenie. Nie może się z nim „gryźć”, burzyć ładu okolicy i być „ciałem obcym”. Powinna być jego uzupełnieniem. Wierzymy też, że forma musi wynikać z funkcji. Najważniejsza była dla nas wygoda mieszkańców. Budynki mają im służyć, a nie być „sztuką dla sztuki”. Muszą też być zaprojektowane tak, by wyglądały intrygująco i ponadczasowo. Rodzinny dom musi dobrze wyglądać nie tylko dziś, ale też za 10, 20 i za 50 lat. Wymagania tylko z pozoru są proste. Niewielu potrafi wcielić je w życie” - podkreśla inwestor.

W inspirowanych formą modernistycznej „kostki” domach dominuje biel: białe są elewacje oraz ściany wewnętrzne. Jasne powierzchnie przełamano za pomocą szarych elementów wykończeniowych (ramy okienne, ściany obok wejścia do domu), a także ożywiono za pomocą paneli elewacyjnych w intensywnie zielonym kolorze. Według informacji prasowych najtańszy dom na tym nowym osiedlu mieszkaniowym kosztuje około 890 tys. zł.

Zespół zabudowy szeregowej
Lokalizacja: Tychy, ul. Trzy Stawy
Inwestor: Oriens Development
Projektanci: medusa group, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca autorska: Tymon Czyżewski, Michał Sokołowski, Krzysztof Drozda
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret
Powierzchnia: 2710 m2
Projekt: 2010
Realizacja: 2014
Źródło ilustracji: medusagroup.pl, parktrzystawy.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera