Niezwykły dom na urwisku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły dom na urwisku

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt domu w Krakowie powstał w pracowni Architekt Lemanski

 

xYFSm8gkLcBEa8n8YgcMm4PdSCdUamXThgSpz39XpnJszs8j44xm8DXjh8Tj_krakow-dom-lemanski01.jpg

Niezwykły dom jednorodzinny stanął w krakowskich Przegorzałach, obszarze, administracyjnie należącym do dzielnicy Zwierzyniec. To wyjątkowa okolica: malowniczo ukształtowana, znana jest ze skalnego urwiska, ciągnącego się nad wiślanym brzegiem. Na szczycie owego urwiska stoi dom, który w historyzującym stylu zbudował w latach 1928-1929 Adolf Szyszko-Bohusz, architekt i konserwator zabytków, kamienną budowlę zaprojektował dla samego siebie. Sam dom jest oczywiście zabytkiem, okolica zaś – rezerwatem, nic więc dziwnego, że sąsiednie tereny są szczególnie atrakcyjne dla współczesnych inwestorów.

EsXe77sFMLELBAiWOc6xpDYSsgkFl6wC8FBWbzySuth0unSr0zjhn51FHt24_krakow-dom-lemanski02.jpg

Niezwykły dom jednorodzinny w tej niezwykłej okolicy zaprojektował Tadeusz Lemański, prowadzący w Krakowie własną pracownię pod nawą Architekt Lemanski. Projektant ma już na koncie realizacje, wyróżniające się na tle innych inwestycji mieszkaniowych. Najważniejsze powstały w niewielkiej od siebie odległości, także w krakowskich Przegorzałach. Należą do nich m.in. kameralne mini-osiedle oraz niezwykły dom jednorodzinny dla jednej osoby, nagrodzony w tym roku w plebiscycie Polska Architektura 2014 w kategorii obiektów mieszkaniowych.

mkzFMYvvL3Y7D2QmoUCixWhRMeyCc2ubir44gCP8P84sKnJqlX7G6HSMV7hh_krakow-dom-lemanski03.jpg

Dom jednorodzinny, jaki według projektu Tadeusza Lemańskiego powstał niedawno w Przegorzałach został posadowiony na urwisku. Ta nietypowa lokalizacja, trudne i niewdzięczne ukształtowanie działki stało się dla architekta wyzwaniem. Postanowił on nie tylko wkomponować dom w unoszący się teren, ale też zapewnić jego mieszkańcom piękne widoki z okien. Położenie domu na wysokiej skarpie wymusiło jeszcze jedno rozwiązanie: do jego wnętrza prowadzą strome schody, ale i zamknięta w szklanej więzy winda.

JnjT9rHe6zNuS6wpkVO756kVqKLPKdIQIO9bR3wUDzJGhT9aMyHnfCebUdUM_krakow-dom-lemanski04.jpg

Różnica poziomów pomiędzy końcami terenu, na którym stanął niezwykły dom jednorodzinny wynosi aż 12 metrów. Na najniższym poziomie działki, gdzie łączy się ona z drogą dojazdową zlokalizowano garaż. Sam dom znajduje się powyżej, posadowiony na czterech dziesięciometrowych słupach. Sama bryła ma dość prosty kształt zwieńczonego dwuspadowym dachem prostopadłościanu. Atrakcyjność tego projektu polega na rozczłonkowaniu i „ponacinaniu” tej smukłej bryły tak, by do jej wnętrza dostawało się jak najwięcej światła.

N9EVf9NHpYtOMEx8sHHZA38fPNhkfqe4gAWzWqlee4njw1k1pcNoxIOOX4Ev_krakow-dom-lemanski05.jpg

Dom jednorodzinny sięga szczytu zbocza: tu zlokalizowano ogród, z tej też strony dom wygląda bardzo tradycyjnie, dopiero gdy patrzy się na niego z dołu można zauważyć, jak dużą różnicę poziomów pokonuje. W miejscu, z którego rozciąga się najładniejszy widok architekt w bryłę domu wpisał rozległy taras.

ZU1EP1buloIYfBYcZocw96WuU45FeWQ6e2UPfXXBi6BMk52LpMJXVXjc8oPV_krakow-dom-lemanski06.jpg

Niezwykły dom jednorodzinny powstał z naturalnych materiałów. Nietypowy kształt bryły jest wystarczającą „atrakcją” - sięgnięto po standardowe, eleganckie i powściągliwe w swoim charakterze materiały: kamień, szkło, jasny tynk, drewno. Stonowana kolorystyka doskonale koresponduje z niezwykłym kształtem domu.

GG Dom
Lokalizacja: Kraków, ul. Księcia Józefa 189
Inwestor: prywatny
Projektant: Architekt Lemanski
Powierzchnia: 369m2
Projekt: 2014
Realizacja: 2015
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Źródło: architektlemanski.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera