Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na wakacje w zgodzie z naturą

 

Czas czytania: ~3 min


Michał Lesiński, współtwórca pracowni Svobo opracował projekt dwóch niewielkich, całorocznych domów rekreacyjnych

 

Ob7HFeNyjZw3pB63jNsAFzhTMy5j9Tid5wMK1FVeuQjiPgH63iye1ovfNJ1b_domy-nad-lakami05.jpg

Dom na wakacje powinien spełniać nieco inne zadania, niż dom, w którym się mieszka na stałe. Poza atrakcyjną lokalizacją powinien dawać szansę na stały kontakt z przyrodą, najlepiej, aby jego wnętrze przenikało się z otoczeniem. Zwykle taki dom koresponduje z krajobrazem także poprzez zastosowanie naturalnych materiałów. Dom na wakacje nie musi być duży nie musi zawierać wszystkich pomieszczeń czy funkcji – wystarczy, aby zapewnił podstawowe wygody oraz bliskość natury.

Ay3bEnJA32zHvvbfJnkGtZl8YD1McQP79gJcHqDfp5BgsWGZAY11WDGujRrv_domy-nad-lakami02.jpg
3xf4Gozu2irHWhrF9VuxqjJoWbd2pmC8xhGBs5GBR1dGR0EcXMJEsZT8KJqN_domy-nad-lakami07.jpg

Dom na wakacje, którego projekt powstał w pracowni Svobo spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki – jest ciekawą ofertą dla każdego, kto marzy o własnym domku, w którym mógłby spędzać wakacje (nie tylko latem). Podobnych projektów powstało ostatnio kilka – architekci opracowują kolejne propozycje domów na wakacje. Letniskowy pawilon zaprojektowała niedawno pracownia Marek+Sikora Architektura, Medusa Group ma na koncie modyfikację domu typu „Brda”, a Front Architects są autorami domu dla fanów sportowych aktywności.

qAT5O8PRm35xJwGqOCJhAxoAmxHpRG3qGbQz1GC3bT5UTboLWQU8Jr1F0CTF_domy-nad-lakami06.jpg
G4yWPWOi8X9yXOI7jYVLX2dqLxdcw25bVLbQSqL3aZAwW0thnfmtpsK62jmP_domy-nad-lakami03.jpg

Domy nad łąkami – tak biuro Svobo nazwało swój projekt, w ramach którego na dwóch sąsiadujących ze sobą działkach stanęły dwa całoroczne domy rekreacyjne. Każdy z nich zaprojektowany został z myślą o czteroosobowej rodzinie. Domy się między sobą nie różnią – jeden otacza działka o powierzchni 900, drugi – 651 m2. W sam raz tyle, by zapewnić mieszkańcom poczucie intymności, a zarazem nie generować wysokich kosztów utrzymania. W każdym z domów powstały dwie dwuosobowe sypialnie na górnym poziomie – antresoli oraz rozległy salon z kuchnią i jadalnią na parterze. Choć domy nad łąkami pomyślano jako rekreacyjne, nadają się do mieszkania w każdej porze roku.

nf0F5VZv7PaKEpMKFjKr5KBnaM4cbTtsQXXXnn2Uw2qapKMh6PWDXp5zOKZL_domy-nad-lakami04.jpg
ibculUVRqFEgsT98rAyPQUlYGPvOs6tLYoq7HvyD1XTIk7WjOaUHCmgEWXZC_domy-nad-lakami10.jpg

Dom na wakacje ma zapewniać kontakt z przyrodą – to hasło stało się ważnym elementem pracy biura Svobo i jego współtwórcy, architekta Michała Lesińskiego. Oba domy zlokalizowane w malowniczej okolicy Pojezierza Brodnickiego i Brodnickiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Łąki (któremu projekt zawdzięcza swoją nazwę). Obie działki porasta las – zadaniem architekta było więc opracowanie takiej formy domu, który by do tego otoczenia pasował. To dlatego domy zbudowano z drewnianych bali – idealnie współgrających z pniami drzew. Co ważne – ściany domu zostały ocieplone, dzięki czemu nadaje się on nie tylko na letnie upały, ale można go używać cały rok (wyposażeniem domu jest m.in. system ogrzewania).

SaTbm1pVIGKKtryou0lRHUiB5tHvhP4D1cwa3JgGjtzrGOV7TTKYmL8M8u6w_domy-nad-lakami11.jpg
gfEBFym3pi1nO058UUJEyqlZjY7cw9JUtg7r8e0r0blXFyPiaN2rEd9Jg8zQ_domy-nad-lakami08.jpg

Dom na wakacje otrzymał kształt, łączący tradycyjną formę wiejskiej chaty (drewniane ściany i dwuspadowy dach) z nowoczesnością, którą reprezentują prosty sposób wykończenia czy przeszklona fasada. To ona otwiera wnętrze domu na otoczenie, dzięki niej widokiem na las mogą się cieszyć użytkownicy każdej z dwóch kondygnacji domu. Bezpretensjonalny, prosty i chyba każdemu się pozytywnie kojarzący kształt chaty o dwuspadowym dachu, leśne otoczenie, ułatwiające pobyt wygody czy techniczne rozwiązania (nie zawsze spotykane w domach rekreacyjnych instalacja kanalizacyjna, ogrzewanie czy instalacja telewizyjna) –domy nad łąkami są dowodem na to, że dom na wakacje, dom rekreacyjny może być też ciekawym projektem architektonicznym. Wszystko dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością i prostoty z pełnym szacunku wykorzystaniem walorów lokalizacji.

Ec4zQD1YuAQROyuW3w1O4Mm89bDqtN8pK4OxPL1VABIB9DAajdgQX9apESjb_domy-nad-lakami09.jpg

Domy nad łąkami
Lokalizacja: Zbiczno,
Inwestor: Svobo Lesiński Szułdrzyński Spółka Jawna
Projektanci: Svobo Lesiński Szułdrzyński Spółka Jawna
Realizacja: 2016
Powierzchnia zabudowy: 34,96 m2
Powierzchnia użytkowa: 46,2m2
Zdjęcia: Paweł Żurek
Wizualizacje wnętrz: Wojciech Jasiński / B1design
Strona internetowa projektu: domynadlakami.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera