Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kaplica Suvela - Espoo

 

Czas czytania: ~2 min


Fińskie biuro OOPEAA projekt kaplicy wraz z przylegającym kompleksem wspólnoty Suvela zapoczątkowało w 2012 roku.

 

8ZNjuorDaXaLuh1HVeXIkFJOHE3PhfHPiCT1ZcxSs1wVM6l8CkcWVTlLtVEc_svl-1.jpg

Fińskie biuro OOPEAA projekt kaplicy wraz z przylegającym kompleksem wspólnoty Suvela zapoczątkowało w 2012 roku. Celem projektu było wykreowanie obiektu o wysokiej rozpoznawalności, który nawiązuje dialog z otoczeniem w postaci podmiejskiej zabudowy. Suvela to najbardziej zróżnicowany kulturowo teren w obszarze metropolitalnym miasta Helsinki. Fakt ten stanowi jednocześnie o wysokim potencjale regionu, jak i tworzy poważne wyzwanie dla miejscowej społeczności.

mnYlNX09zbOSYtfzHtFnsQwHBqp2J4nSsjB0BduU2ZMHBngIRvXekOiC74Y8_svl-2.jpg

Program funkcjonalny obiektu oferuje szereg możliwość, stanowiąc elastyczną ramę dla aktywności użytkowników. Bogactwo potencjalnych rodzajów adaptacji budynku zapewnia układ pomieszczeń rozciągający się dookoła wewnętrznego dziedzińca, dostępnego dla wszystkich. W Finlandii, gdzie zimy są długie, a w ciągu roku jest niewiele dni słonecznych wspólne zamknięte przestrzenie pełnią ważną rolę integrującą lokalne społeczności. Obiekt położony w Espoo wpisuje się w tradycyjny fiński model budynku religijnego, gdzie ludność poza modlitwą, może podejmować wspólne działania o zróżnicowanym charakterze.

HkvxljuBgsFaCGjDNJZj0GQyhHNIe4ixeyhfejpqO1TqRFhFUtbjUN4lTS4G_svl-3.jpg

Przestrzenie kaplicy w regionie Suvela zostały dostosowane do użytkowania przez trzy podstawowe grupy. Rodzice posiadający dzieci w wieku szkolnym znajdą tu świetlicę oferującą zajęcia odbywające się popołudniami. W ciągu dnia najmłodsze dzieci mogą spędzać czas w żłobku i przedszkolu znajdujących się na terenie obiektu. Dla dorosłych budynek oferuje szereg usług pomocy rodzinie, posiadając w pełni wyposażone zaplecze biurowe miejscowej parafii.

kzWlhnSwwfT4XnoJS19z9mDxPi1p0h5Clmcyd1WYITRwY5s2kc178XJnUNzJ_svl-4.jpg

Różnorodność wewnętrznych funkcji zaznaczona została przez projektantów w formie budynku. Wszystkie pomieszczenia zostały ulokowane na rozległym parterze, jedynym mocno zaakcentowanym pomieszczeniem jest sala do modlitw, o wysokości dominującej nad pozostałą częścią. Rzut budynku oparty na kształcie litery „U” tworzy centralnie położone wewnętrzne patio z przylegającą do niego dzwonnicą. Pomieszczenia o przeznaczone do celów kultu religijnego otwierają się na dziedziniec, natomiast te przeznaczone dla wspólnoty mieszkańców widoczne są z zewnątrz przez duże przeszklenia.

uiHbbR2ctMTB0TVPhhNHhGzpcK7SmHObfSqRJ45L9Uw69p7JhH4rTb4TVPd2_svl-5.jpg

Zestaw zastosowanych materiałów tworzy hybrydową strukturę złożoną z drewna, betonu i stali. Użyty materiał podzielono na zewnętrzną skórę z blachy miedzianej oraz wewnętrzną, bliską ludzkiej skali okładzinę z drewnianych krawędziaków. Jednolita powłoka z miedzi o naturalnej barwie podkreśla zwartą bryłę budynku. Blacha miedziana może zostać poddana recyclingowi, a z upływem czasu nabiera szlachetnej w wyrazie patyny. Projekt został jednym z czterech nominowanych kandydatów do nagrody dla najlepszego budynku w Finlandii ubiegłego roku oraz zdobył brązowy medal American Architecture Prize 2016.

4xsLZygmrLTNCj1iZNF2W9odBZKdFtvgmwKdKZv5jSZNJ7DEoJjJtwEWWVsK_svl-6.jpg

Źródło fotografii: oopeaa.com

KaplicaSuvela, Espoo
Lokalizacja: Espoo, Finlandia
Inwestor: Parafia Espoo
Projektant: OOPEAA
Powierzchnia: 2 150m2
Realizacja:2010 -2016
Zdjęcia: Mika Huisman, MarcGoodwin


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera