Do nasączania skorupek… - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Do nasączania skorupek…

 

Czas czytania: ~2 min


Edukację trzeba zaczynać wcześnie. Nie ma lepszego sposobu na uczenie najmłodszych, niż zabawa. Z myślą o takiej formie oswajania dzieci z architekturą ogłoszony został konkurs na edukacyjną zabawkę architektoniczną. Organizatorami konkursu były krakowska Pracownia k. i Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Był on jednym z elementów większego projektu – „Zabawka architektoniczna jako narzędzie edukacji regionalnej" – realizowanego w ramach programu Akademia Orange. Na konkurs można było nadsyłać prace nawiązujące do zagadnień związanych z architekturą, w tym także architekturą regionalną, budownictwem, urbanistyką lub konstrukcjami. Jury w składzie Zofia Bisiak, Bartosz Haduch, Natalia Luniak, Łukasz Tabakowski i Tadeusz Wieczorek ocenić musiało 95 prac. Nagrody otrzymali autorzy 7 z nich, a 22 projekty zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową. Będzie ją można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 14 maja do 13 czerwca 2010 roku.
sM8WuyKNgPVdO8YvxEHXWEo1vTTUxOzU8kfrPwY0oPD2YQrYE6w15VvvFV43_zabawka1-miejsce.jpg
Pierwszą nagrodę otrzymali Joanna i Piotr Łyczek za pracę „Domiko”, której celem jest zachęcanie do poznawania innych regionów i różnych typów budownictwa ludowego. Dzięki temu, zabawka może stać się narzędziem edukacji regionalnej, przydatnym np. jako pomoc szkolna.
MMjlQcjc2a6lji37LMG5ApRBeXavORSxO1RkM8oekHHqB6160zpEnUzlSCLd_zabawka2-miejsce.jpg
Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Nosal i Natalii Rowińskiej – autorek pracy „PROmoFORMA”, dla których inspiracją była lubiana przez dzieci i pobudzająca ich kreatywność zabawa w piasku. Dzięki specjalnie przygotowanym foremkom, babki z piasku przybierać będą formy nowoczesnych budynków.
s2nmmZmrSDiFzfYGXgeixt94hmDif6otOTT9xGiiTMPneuCKZ3Usz3rA45V2_zabawka3-miejsce.jpg
Na trzecim miejscu podium stanął Michał Stankiewicz, który zaproponował zabawkę „Moje Miasto”. Jury doceniło jego projekt za prostotę i syntetyczność: „przestrzeń miejska, uzyskana przy pomocy prostych elementów, może stać się tłem do kolejnych zabaw. Elementy można dowolnie przekształcać i dodawać kolejne, co daje nieskończoną możliwość kombinacji”.
5ydCwYcNaoZTLIp6XXZpKJOUetiQiRz0tHFXkKnTcCXYJTygFvjj3GPBpJ6e_zabawkawyroznienie-1.jpg
Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia i wyróżnienie honorowe. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Krzysztof Piotr Marciszewski, autor edukacyjnej gry miejskiej „Archi-poszukiwacz”. Sędziowie docenili tę koncepcję jako ciekawy pomysł na wycieczkę „architektoznawczą" z mapą, na której zaznaczono miejsca, z których wybrane budynki będą oglądane.
7VmyJgYTmNJI8IytSjjTASuOSvckcju1GUho9Jc5ywoebh0sqDP3cv5rxgxI_zabawkawyroznienie-2.jpg
Drugie wyróżnienie przyznano Kasi Lisiak i Pawłowi Hawrylakowi, którzy zaproponowali zabawkę „Zielony daszek, zrób go sam”. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili symboliczne zwrócenie uwagi na ekologię w architekturze, zarówno w skali mikro, jak i makro.
eux92ndBEOdUxpQn59ecglobOUWFyZOrkDZz8JCihf0HTax58uAm9Nm4vOMs_zabawkawyroznienie-3.jpg
Kolejną wyróżnioną pracą jest „Buduj z wyobraźnią" Katarzyny Cieślar i Adama Cieślara. Jest to zabawka, która w przystępny sposób przybliża proces budowlany, zasady konstrukcji i funkcjonowania budynku.
s99jBfM1uaNLWkTjr68KUWKfILiX713EuHsQLDRQ7ABNphORzXbr4lSqfkZi_zabawkawyroznienie-honorowe.jpg
Wyróżnienie honorowe otrzymali Janusz Mączewski, Michał Pawlik. Ich pracę sędziowie docenili za „oryginalność w podejściu do tematu, fantazję i niemal nieskończoną liczbę możliwych interpretacji”. Laureaci konkursu zostali zaproszeni na warsztaty zabawkarskie w Akademii Łucznica, k. Pilawy. W ich takcie wykonają prototypy swoich zabawek, które następnie zostaną przetestowane przez dzieci z okolicznych wsi. Wszystkie zakwalifikowane na wystawę prace www.pracowniak.pl/konkurs.html

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Museum Macura – przebudowa stodoły
Museum Macura – przebudowa stodoły

Stodoła, która przez wiele lat służyła jako magazyn na zboże kilka lat temu przeszła wielką przebudo ...

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Przedstawiciele orkiestry Sinfonia Varsovia oraz pracowni architektonicznej Thomasa Puchera 6 kwietn ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera