Ławka na sterydach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ławka na sterydach

 

Czas czytania: ~2 min


2aayCM8x0hsJTjIcfpvRQLDb5T4QzrIZYdRLAwmOmOO7i3W1rJ7UXdyNfKCQ_bench-by-studio-weave.jpg
Lato sprzyja wyprawom nad morze. Na tych, którzy wybiorą się na plażę w Littlehampton w Wielkiej Brytanii czeka dodatkowa atrakcja – najdłuższa w tym kraju ławka. Jej oficjalne odsłonięcie miało miejsce 30 lipca 2010 r.
3BPIoCB5VmPw8ehuOthWPMLTo5q4bHRfm9hhCLxFVFfVJbluZLSMVU7rPa2t_bench-by-studio-weave-2.jpg
Zaprojektowane przez Studio Weave miejskie siedzisko ma 324 metry długości i jednocześnie może na nim siedzieć 300 osób. Meandrująca wzdłuż wybrzeża ławka zrobiona została z ponad tysiąca listewek z twardego, tropikalnego drewna umieszczonych na stelażu ze stali nierdzewnej. Drewno w 100 procentach pochodzi z recyklingu – zostało odzyskane ze starych, niepotrzebnych już falochronów. Zahartowane w morskim klimacie, jest bardzo wytrzymałe nawet bez użycia impregnujących środków chemicznych. W miejscach, gdzie konstrukcja skręca się, wygina lub pochyla uzupełniono ją prętami ze stali nierdzewnej w intensywnych kolorach: różowym, żółtym i pomarańczowym od wschodu, a niebieskim, zielonym i purpurowym od zachodu.

Ławka biegnie wzdłuż nadmorskiej promenady, wijąc się między latarniami, omijając kosze na śmieci i co jakiś czas obniżając do poziomu gruntu, żeby umożliwić przejście z deptaka na biegnący wzdłuż niego pas zieleni. Kompozycję uzupełniają dwie monolityczne stalowe ramy, które łączą promenadę ze strefą zieleni. Wewnątrz nich ławka wypiętrza się i wygina, tworząc fantazyjne pętle, kadrujące widoki na morze. Pokrywające ramy brązowane aluminium nadaje im ciepły, złotawy odcień. W przyszłości ich powierzchnia pokryje się patyną i osadem z morskiej soli.

Inicjatorami projektu byli mieszkańcy Littlehampton oraz lokalni przedsiębiorcy, Jane Wood i Sophie Murray – matka i córka, które są właścicielkami sieci kawiarni i barów. Przygotowując koncepcję miejskiego mebla, projektanci ze Studio Weave współpracowali z uczniami z Connaught Junior School.

Ławka jest skonstruowana tak, że można ją przedłużyć do co najmniej 621 metrów, czyli 800 miejsc, co zapewniłoby Littlehampton miejsce w księdze rekordów Guinessa. Pierwszy etap został w znacznej części sfinansowany ze środków programu Sea Change realizowanego przez Commission for Architecture and the Built Environment (CABE) i mającego na celu regenerację miast na brytyjskim wybrzeżu. Przekazała ona na ten cel 450 tysięcy funtów. 100 tysięcy pochodziło z prywatnej donacji innych lokalnych przedsiębiorców – Gordona i Anity Roddick, zaś ponad 200 listewek-cegiełek zostało kupionych przez mieszkańców.

Daniela Szymczak

Zobacz: Ławka kręci miasto
cXGyx2J5c3162G0U9fzqQPd90HQSoe9TUZVreNVthvSEMjqMknw6X1LVpMsa_bench-by-studio-weave-3.jpg
K25rHEWGUw5MeReMjMAuRz3k7zRhj5YRRqgQ86CLfdBnjOMST2kPBA3BFiB4_bench-by-studio-weave-4.jpg
Zyy2EsO0LE6btV9TlKiSoomMy0OHWPD66TD1DlCMBV2rJ5gfIBv91srhBus0_bench-by-studio-weave-5.jpg
YmPCXfUCJK5qt6wAPDyeJ4617kbDskqXTladNm87hrRBRuWhfadbwVEiHVAe_bench-by-studio-weave-6.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera