Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Malarstwo publiczne

 

Czas czytania: ~2 min


IWnrr0X9iEarrnu50aN7Ua6B99WJI8FIzKC3NIWViWNbkEStUiTUU5BGNzzS_monuedeltraut-liping.jpg
Gdańskie osiedle Zaspa – jedno z największych blokowisk w Polsce – staje się jednocześnie jednym z największych poligonów monumentalnego malarstwa ściennego w kraju. Wszystko za sprawą Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Ubiegłoroczna – druga – edycja tego wydarzenia to nasz kolejny kandydat w plebiscycie Polska Architektura XXL w kategorii 'przestrzeń publiczna'. Festiwal Monumental Art został powołany do życia w 2009 r. jako jedno z wydarzeń towarzyszących staraniom Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i ma być imprezą cykliczną organizowaną do 2016 r. Nazwany imprezą 'europejską', łączyć ma wymiar międzynarodowy – ściągając do Gdańska artystów nie tylko ze Starego Kontynentu – z lokalnym – jego celem jest bowiem ożywienie konkretnego blokowiska i umożliwienie jego mieszkańcom codziennego kontaktu ze sztuką w ich najbliższym otoczeniu. Celem festiwalu, którego kuratorem jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe, jest realizowanie co roku przynajmniej czterech obrazów ściennych, a w dalszej perspektywie – stworzenie na blokach Zaspy galerii monumentalnego malarstwa artystów z całego świata.
N6p1cPYcZYgQS8mDs1KsEVEhOByJrNCnZ6JFV4hcJmk2BTq38mljY8ERJI4E_monugdanska-szkola-muralu.jpg
Druga edycja festiwalu trwała od 2 do 16 lipca 2010 r., a jej hasłem przewodnim była „Wolność w czasach kryzysu”. Do zaprojektowania ściennych kompozycji organizatorzy zaprosili artystów z Chin, Niemiec, Włoch i Polski. Byli to: Tomasz Bielak, Jacopo Ceccarelli, Jub Mönster, Ryszard Niedzielski oraz Edeltraut Rath i Pan Liping. Trzy ściany przekazano także do dyspozycji Gdańskiej Szkole Muralu powołanej przez Rafała Roskowińskiego. Dzięki ich pracom, które dołączyły do malowideł zrealizowanych w ramach pierwszego wydania Monumental Art, ogromnych rozmiarów szczytowe ściany bloków modernistycznego osiedla powoli przekształcają się w imponującą kolekcję sztuki publicznej, służąc przy tym humanizacji „betonowego mrowiska”.
1wG3v2JqDC9JQ240sFr92xQ6R7qf6bmdRNCakbE5cGFzgTSk5jlsd65ty4AE_monujacopo-ceccarelli.jpg
Organizatorzy festiwalu podkreślają bogatą tradycję murali w Gdańsku, gdzie ścienne obrazy o tematyce społecznej i politycznej zdążyły się już na stałe wpisać w przestrzeń publiczną miasta, zdobiąc min. pylony drogowego Węzła Kliniczna, przystanku SKM we Wrzeszczu czy mury Stoczni Gdańskiej. Pionierem upowszechniania tego rodzaju sztuki w Gdańsku był Rafał Roskowiński, który w latach 90-tych powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury. W jej ramach udało się zrealizować kilkanaście monumentalnych obrazów, których autorami byli między innymi Jimi Torturo, Tomasz Bielak, Tomasz Zabrocki, Krzysztof Wróblewski czy Rafał Ewertowski. Sama Zaspa zaś po raz pierwszy stała się dla muralistów poligonem w 1997 r., kiedy z okazji 1000-lecia miasta Gdańska Rafał Roskowiński powołał międzynarodowy festiwal, w czasie którego na blokowisku zaczęły powstawać pierwsze monumentalne malowidła ścienne. Po kilku latach przerwy, idea murali na Zaspie powróciła w 2009 r. w formie Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Źródło: monumentalart.eu Fot: Monumental Art
KuyL5JJjmPvvIVNdZJ64gx6WNbGkQ2iF4gnQsRCReiNRhZXqwmHU0hYDTJ3t_monujub-monster.jpg
N9NvK4PuZNfrvrgj53cPQVoKprQlxJBkqRXvXxaNmGSPLjc4LH6TIoGfbwcL_monuryszard-niedzielski.jpg
P6nYsBbh2OvqTk8lO4JuWY6p6jfeXwgtdrelJw357H36Jlz0NgzPSjKTknm8_monutomasz-bielak.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera