W literki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W literki

 

Czas czytania: ~2 min


XoJ9HuCF2duIIlx4kUcD4INfQ2e2rPqA9MKDYCvxd5eb1PFTRCeaxKg4PORb_e-type-playtype.jpg
Jak sprzedawać 'literki'? Duńscy projektanci czcionek z e-Types postanowili wyjść z nimi poza strefę wirtualną i otworzyć 'prawdziwy' sklep z typografią. Można go znaleźć przy Værnedamsvej 6 w Kopenhadze. Drogę wskażą wielkie, czarne litery na szybach witryn.
iKed7W71ocrpnOMkg9nqzViazq0tx5Z8F1qyPoHE7LOqSfQ5bcgsUcoaos44_e-type-playtype-2.jpg
Otwarty bu uczcić zmianę designu sklepu internetowego o tej samej nazwie, 'realny' Playtype służyć nawiązaniu dialogu o znaczeniu typografii z szerszą publicznością. 'Namacalny' wymiar sprzedaży polega na tym, że – w przeciwieństwie do sklepu online Playtype, gdzie kupione wzory czcionek można ściągnąć albo dostać e-mailem – tu otrzymuje się je na nośniku USB, 'z ręki do ręki' i w fizycznej przestrzeni. Playtype jest także miejscem, które ma sprzyjać typograficznym eksperymentom – projektanci mogą tu tworzyć bardziej swobodnie niż kiedy pracują dla firm i korporacji. Nowe projekty wdrażane są niemal z dnia na dzień i na niewielką skalę – na przykład na koszulkach i plakatach, a sklep może się w każdej chwili przekształcić w galerię.
yZo5pH5mIA3qkq8GyyZeXUm9wXroyt3F5R79X6lY5YPvTbDcOZzLJntCgydu_e-type-playtype-3.jpg
Oprócz wzorów czcionek w Playtype można także kupić książki, kartki, plakaty, koszulki, kubki i inne akcesoria domowe z nadrukowanymi wzorami liter zaprojektowanych przez e-Types i zaprzyjaźnionych z nimi grafików z całego świata. Wielkie litery na sklepowych witrynach i ścianach wewnątrz lokalu jednoznacznie identyfikują jego przeznaczenie. Poza tym, wystrój tymczasowego sklepu jest bardzo prosty – produkty są eksponowane na drewnianych stołach, półkach i wieszakach, a podłoga pokryta jest czarno-białą szachownicą z kafelków.
vCCISkJLeedcMXhbztiHFh7o7QxFh6qGgICY6oK7MgHUUNbbC8YKmoX6wzmE_e-type-playtype-4.jpg
Jak podkreślają projektanci, ich fonty wykorzystywane są przez firmy na całym świecie i funkcjonują w powszechnej świadomości odbiorców. W ofercie sklepu internetowego jest obecnie ponad 100 wzorów czcionek zaprojektowanych przez e-Types i ich najbliższych współpracowników – londyńską firmę A2/SW/HK Scotta Williamsa i Henrika Kubela. Powstawały one przez ponad 20 lat, niektóre na zamówienie, inne – jako szkice i swobodne rysunki, które z czasem przekształcały się w pełne rodziny czcionek. Dla wielu z nich inspiracją był konkretny kontekst, do jakiego były przeznaczone, na przykład czcionka „Nouvel” jest typograficzną wariacją na temat architektury Koncerthuset w Kopenhadze – teatru muzycznego zaprojektowanego przez Jeana Nouvela, „Medic” zaś to bardzo czytelny i funkcjonalny font zaprojektowany na potrzeby ratownictwa medycznego 'Realny” sklep Playtype nie będzie działał długo – otwarty 1 grudnia 2010 r. funkcjonować ma tylko przez rok. Źródło: dezeen fot: e-Types
TGK1ayM2XSnzBJzEwG3h4VaDyHUbi9Oynbg2elAPRPhRh3e3kCcQeHYyY3NS_e-type-playtype-5.jpg
G0OulfV5SF6NBhvo87pxCHsgkc4tFmov4lmZfNiejSevdaklpgzNOAlouOLn_e-type-playtype-6.jpg
SAQDjr1UBcvuaXQDIExU3YRitD9425JCiod5VYVVEFPSkzObBiDTg2BUon8P_e-type-playtype-7.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera