Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W literki

 

Czas czytania: ~2 min


XoJ9HuCF2duIIlx4kUcD4INfQ2e2rPqA9MKDYCvxd5eb1PFTRCeaxKg4PORb_e-type-playtype.jpg
Jak sprzedawać 'literki'? Duńscy projektanci czcionek z e-Types postanowili wyjść z nimi poza strefę wirtualną i otworzyć 'prawdziwy' sklep z typografią. Można go znaleźć przy Værnedamsvej 6 w Kopenhadze. Drogę wskażą wielkie, czarne litery na szybach witryn.
iKed7W71ocrpnOMkg9nqzViazq0tx5Z8F1qyPoHE7LOqSfQ5bcgsUcoaos44_e-type-playtype-2.jpg
Otwarty bu uczcić zmianę designu sklepu internetowego o tej samej nazwie, 'realny' Playtype służyć nawiązaniu dialogu o znaczeniu typografii z szerszą publicznością. 'Namacalny' wymiar sprzedaży polega na tym, że – w przeciwieństwie do sklepu online Playtype, gdzie kupione wzory czcionek można ściągnąć albo dostać e-mailem – tu otrzymuje się je na nośniku USB, 'z ręki do ręki' i w fizycznej przestrzeni. Playtype jest także miejscem, które ma sprzyjać typograficznym eksperymentom – projektanci mogą tu tworzyć bardziej swobodnie niż kiedy pracują dla firm i korporacji. Nowe projekty wdrażane są niemal z dnia na dzień i na niewielką skalę – na przykład na koszulkach i plakatach, a sklep może się w każdej chwili przekształcić w galerię.
yZo5pH5mIA3qkq8GyyZeXUm9wXroyt3F5R79X6lY5YPvTbDcOZzLJntCgydu_e-type-playtype-3.jpg
Oprócz wzorów czcionek w Playtype można także kupić książki, kartki, plakaty, koszulki, kubki i inne akcesoria domowe z nadrukowanymi wzorami liter zaprojektowanych przez e-Types i zaprzyjaźnionych z nimi grafików z całego świata. Wielkie litery na sklepowych witrynach i ścianach wewnątrz lokalu jednoznacznie identyfikują jego przeznaczenie. Poza tym, wystrój tymczasowego sklepu jest bardzo prosty – produkty są eksponowane na drewnianych stołach, półkach i wieszakach, a podłoga pokryta jest czarno-białą szachownicą z kafelków.
vCCISkJLeedcMXhbztiHFh7o7QxFh6qGgICY6oK7MgHUUNbbC8YKmoX6wzmE_e-type-playtype-4.jpg
Jak podkreślają projektanci, ich fonty wykorzystywane są przez firmy na całym świecie i funkcjonują w powszechnej świadomości odbiorców. W ofercie sklepu internetowego jest obecnie ponad 100 wzorów czcionek zaprojektowanych przez e-Types i ich najbliższych współpracowników – londyńską firmę A2/SW/HK Scotta Williamsa i Henrika Kubela. Powstawały one przez ponad 20 lat, niektóre na zamówienie, inne – jako szkice i swobodne rysunki, które z czasem przekształcały się w pełne rodziny czcionek. Dla wielu z nich inspiracją był konkretny kontekst, do jakiego były przeznaczone, na przykład czcionka „Nouvel” jest typograficzną wariacją na temat architektury Koncerthuset w Kopenhadze – teatru muzycznego zaprojektowanego przez Jeana Nouvela, „Medic” zaś to bardzo czytelny i funkcjonalny font zaprojektowany na potrzeby ratownictwa medycznego 'Realny” sklep Playtype nie będzie działał długo – otwarty 1 grudnia 2010 r. funkcjonować ma tylko przez rok. Źródło: dezeen fot: e-Types
TGK1ayM2XSnzBJzEwG3h4VaDyHUbi9Oynbg2elAPRPhRh3e3kCcQeHYyY3NS_e-type-playtype-5.jpg
G0OulfV5SF6NBhvo87pxCHsgkc4tFmov4lmZfNiejSevdaklpgzNOAlouOLn_e-type-playtype-6.jpg
SAQDjr1UBcvuaXQDIExU3YRitD9425JCiod5VYVVEFPSkzObBiDTg2BUon8P_e-type-playtype-7.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera