Barokowa mieszanka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Barokowa mieszanka

 

Czas czytania: ~2 min


KLegQ0iXAydWYd1o8tcS3umZYv18Q7nHK4eww8j9ruoV2eB10fAyDTks1iru_lucia-nova.jpg
W ponaddwustuletnim budynku mieszkalnym w historycznym centrum Valetty na Malcie powstał wyjątkowy hotel. U podstawy jego filozofii leżało przekonanie, że w czasach kryzysu zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego, najlepsze, co może zrobić architektura, to wykorzystywać istniejące obiekty i adaptować je do nowych potrzeb. Przy jak najmniejszej ingerencji w zastaną strukturę i rezygnacji z wszelkiego nadmiaru.
DkKx4TzXnwtUdKfzLNaZE1aumqsZOwxQ3S1JHE2reUdOPMIKSaKXbFuyLreb_lucia-nova-2.jpg
Otwarty latem 2010 r. Lucia Nova – butikowy hotel należący do sieci Valetta Suites – z założenia w maksymalny sposób wykorzystuje walory historycznego budynku. Zachowane zostały oryginalne ściany i podłogi oraz spiralna, kamienna klatka schodowa, które połączono z nowymi tkaninami, meblami i lampami oraz dekoracjami. Wszystkie nowe elementy zostały dobrane w taki sposób, żeby dopasować je do charakteru całości. Hotel składa się z zaledwie trzech pomieszczeń: salonu połączonego z kuchnią na dole i dwóch sypialni, każdej na osobnej kondygnacji oraz tarasu na dachu.
Idea wnętrz Lucia Nova oparta jest na podkreśleniu relacji nowego ze starym i wartości oryginalnej tkanki architektonicznej. Wiele z przedmiotów dekoracyjnych i akcesoriów zostało znalezionych na pchlim targu i z założenia miały przypominać te, które mogły się pierwotnie znajdować w domu. W jednej z sypialni na ścianach pojawia się stucco veneziano w ciemnobrązowym kolorze, który został odkryty, podczas usuwania kolejnych warstwy farby ze ścian. W drugiej – wzrok przyciąga kontrast między bogato zdobionym łożem a ścianami, na których obdrapana farba tworzy specyficzny wzór przypominający z daleka barokową marmoryzację. W pozostałych pomieszczeniach pojawia się wapień maltański, ciemny marmur, dekoracyjne płytki ceramiczne oraz tkaniny.
GVTDkATQXgOAJ9HrjS71DGNDdmFsj4Fjwq4IrisSRNaT5kStdkj9VhCTMfav_lucia-nova-3.jpg
We wnętrzach nowoczesne meble zestawione zostały z antykami, do których stylu nawiązują swoim charakterem. Można wśród nich znaleźć min. białe krzesło Victoria Philippe'a Stracka, jedwabną lampę wiszącą firmy Flos i szklaną, ręcznie robioną lampę Artemidy, komodę w stylu decoupage zaprojektowaną przez Baroquo, a obok nich oryginalny, wenecki, jedwabny zagłówek. XVIII-wieczna, pozłacana francuska sofa zaś sąsiaduje z lampą Bourgie firmy Kartell oraz meblami zaprojektowanymi specjalnie na potrzeby hotelu. W hotelowej bibliotece znajduje się ponad 200 starych książek – od literatury angielskiej po włoską literaturę religijną. Z połączenia nowych i starych elementów powstała specyficzna mieszanka różnych stylów, które razem dają wrażenie barokowego bogactwa kontrastującego z surowością historycznych murów. Hotel należy do sieci Valetta Suites. Fot: Brian Grech / Valletta Suites, yatzer.com
ymqLIvk30lLO9ZyPccibmiDz4JmoV2gAaiOlJsQ2ytM4QdE0KGT0q0hp6Vfb_lucia-nova-4.jpg
pkOONsSzZe6Bf1VVFaQJRW8BIlob56p6osVjodQADfd6ZZKjc6nuaTGcd3cC_lucia-nova-5.jpg
WICbwu7GaQzFGtybm1kaX7JkTzPNsbT23f1znp8BHqDTh9PDaGEbggF5Bfqv_lucia-nova-6.jpg
22eibYVJkQQHp9DpYkEZml9nR7E6UyQCmqlnLpBVWwK0hg5fgSygerlFVI6G_lucia-nova-7.jpg
U7UT8dwTAgd6GHDpqzsJvPO2foeSXm4NhYn8K8U2scR5o6pY2PTu0X7YXVYf_lucia-nova-8.jpg
5o7Wg8qVKBeWMswkTe9hFstZgcCsV3DL6adtRmsQOYC6irENHVf7DyFhCIt4_lucia-nova-9.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera