Żyjący dach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Żyjący dach

 

Czas czytania: ~2 min


fylwXrGoC34FcXrpjOBtBel8VuVjDFH0ZqTazJvthAZA9UBfkpvfaxjazRS1_the-living-roof-2.jpg
Przesuwane ściany, własne turbiny wiatrowe i możliwość postawienia w dowolnym miejscu kuli ziemskiej – to tylko niektóre cechy domku, zaprojektowane przez pracownię NAU z Zurichu.
XMw2Yo21dLeQ1TQLpFkexvp2IYQ3rNXA3AKXlvcnxVhoRh1Z5Dz2HF1v1JCz_the-living-roof-3.jpg
The Living Roof – Żyjący Dach – to jeden z kilku projektów szwajcarskiej pracowni NAU, dotyczących mieszkania w przyszłości. NAU – to kolektyw architektów i dizajnerów, na co dzień projektujących domy i wnętrza; jednak poza tworzeniem budowli „tu i teraz”, architekci szukają też pomysłów na problemy, które jeszcze nie istnieją (choć już można je przewidzieć). Jednym z nich jest sprawa mieszkalnictwa – w obliczu rozrostu miast i napływu do nich kolejnych milionów ludzi trzeba liczyć się z tym, że problemem będzie znalezienie mieszkania w mieście. Odpowiedzią może być Żyjący Dach.
jVXU0kZfZKVXI8iYEphfmCWbRuEEwZPmW1rYSYGn07ZqkMwXQLQ4Weup8vcl_the-living-roof-4.jpg
To niewielki pawilon, który można postawić właściwie gdziekolwiek – w parku lub na dachu innego budynku. Jest lekki, łatwy w transporcie i samowystarczalny (pod względem energii, wody, przetwarzania śmieci czy ścieków) oraz na niewielkiej przestrzeni spełnia wszystkie ludzkie potrzeby.
Ul1h5g5BC1SQT0SDH6vNRpUUyBXYc6IZPrRJbrccs8raBEp3P6UdmMNhUAIJ_the-living-roof-5.jpg
Wnętrze pawilonu jest zaprojektowane z niezwykłą precyzją. Inspiracja był kształt muszli – tak wygląda pawilon od zewnątrz, podobne do wnętrza muszli jest jego kompaktowe wnętrze. Poza częścią kuchenną i łazienką w domku znajdują się „kabiny”, które ze względu na swoją niezwykłą konstrukcję są jednocześnie sypialnią, pracownią i pokojem wypoczynkowym. Ściany każdej takiej kabiny poruszają się po okręgu i w zależności od położenia na podłodze może znajdować się łóżko, biurko lub kanapa. Po wstaniu z łóżka użytkownik może „popchnąć” ścianę w górę, wtedy przesunie się ona tak, że na dole pojawi się biurko. Później biurko można przesunąć wyżej, wymieniając je na fotel i ekran telewizora itd.
4hsOHrPlx1mLPFcMjjY3tTnhZcN7opx2SfaNWFFsYVsx6B3ex5rhQXk3G15F_the-living-roof-6.jpg
The Living Roof może mieć jeszcze inne zastosowanie – może służyć jako niewielki, przenośny hotel. Wynajmowany na kilka nocy turystom, może być ustawiany w najbardziej malowniczych czy najatrakcyjniejszych miejscach danego miasta, tak, by turyści mogli nocować w pobliżu np. swoich ulubionych zabytków. Taka lokalizacja ułatwia też poruszanie się po mieście czy nocne powroty kogoś, kto nie zna okolicy. No i dzięki lekkiej konstrukcji hotelu-muszelki właściwie każdą noc turyści mogą spędzać w innym miejscu. Foto: arch.nau.coop
7GXecYYvZi3dMLA6CwYTAcvTN5nGo48OMHuShr65gPM6ZdfvEfnYflfW74bh_the-living-roof-7.jpg
hMonL6fWkDQLIVOND9k4IYe0TmAICAuts39Y8bdjli0CdXtS1rGBG0P7Vbsm_the-living-roof-8.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera