Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Powrót do źródeł

 

Czas czytania: ~2 min


mMpsmVHda7bu8s2ju8PPt0C30AfZyeNIUaMTLbWcPzv3hO5JRIH0B0NiUPgZ_alemanys-5-anna-noguera.jpg
Tradycyjna architektura jest eko. Naturalne materiały pochodzące z lokalnych źródeł, dostosowanie do warunków klimatycznych, brak zbędnych detali. Nawet jeśli nie ma paneli słonecznych, to na dachu może się pojawić cysterna gromadząca deszczówkę. A w środku? Kamień, drewno, naturalne światło i cień, ogród z sadzawką. Tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Ale w zupełności wystarczy, by stworzyć komfortowy apartament dla współczesnych użytkowników.
Rm0tqdEw0hZlG7wd20hhZpQidzJZzbcM0s73JtN5xife84K5Ry6kXElSk7nV_alemanys-5-anna-noguera-2.jpg
Barcelońska architekt, Anna Noguera zaprojektowała adaptację XVI-wiecznego domu w Gironie (Katalonia) na dwa apartamenty wakacyjne. Dom ten znajduje się przy ulicy Alemanys, w centrum historycznej dzielnicy, w obrębie pierwszych murów miejskich. Jego renowacja połączyła stare i nowe, a proste linie i formy podkreślają oryginalny charakter przestrzeni i surowych materiałów. Pozostając w duchu oryginalnej formy, architekt ograniczyła paletę materiałów, sięgając przede wszystkim po stal, beton i drewno dębowe.
ShaSPoDljm4dykL5CAVPtkyRGx7n73ZHHlafgrUL24CRF9jddWlDL9by3OTE_alemanys-5-anna-noguera-3.jpg
Dom podzielony został na dwa apartamenty. Większy – 'Il Badiu' – ma dwie kondygnacje, 180 metrów kwadratowych powierzchni i przeznaczony jest dla 5-6 osób. Znajduje się w nim sypialnia gospodarzy i dwa pokoje dla dzieci, kuchnia z jadalnią, duży salon z kominkiem i pięknym tarasem wychodzącym na południe, z widokiem na średniowieczną dzielnicę. Mniejszy – 'El Jardi' (ogród) – ma 100 metrów kwadratowych i mieści dwie dwuosobowe sypialnie, dużą łazienkę, salon z aneksem kuchennym i prywatny ogród z basenem. To mieszkanie przeznaczone jest dla 4-5 osób.
9FmZ9mwwd36pQtS7QIrTiuOmaksLW9zhZ7mw9sVpXzTGVJZeIvDMxiaflXV5_alemanys-5-anna-noguera-5.jpg
Budynek został oczyszczony z wielu wtórnych naleciałości powstałych w wyniku kolejnych remontów i przebudów. Zachowane zostały jego oryginale elementy, przede wszystkim przestronna weranda ('badiu'), zadaszone balkony, cysterna służąca do gromadzenia deszczówki oraz otoczony kamiennym murem ogród, w którym pojawił się nowy basen. Nie unikając nowoczesnych interwencji i wyraźnie zaznaczając współczesny charakter zmian, projektantka dążyła jednocześnie do wydobycia autentycznej, historycznej wartości i jakości architektonicznej budynku, a także jego organizacji przestrzennej.
9Q3uaA8xPeOwm6z6vclsx3H4LkmLy1mWT9r4yRdM4GMZqzkFHWxiI9lINVDR_alemanys-5-anna-noguera-6.jpg
Nowy układ zachowuje oryginalną strukturę domu, adaptując ją do nowych potrzeb. Surowe, kamienne ściany zostały u góry i na dole ujęte w stalowe listwy o grubości 1 centymetra, zachowane zostały wyeksponowane drewniane belki konstrukcyjne na sufitach, a klatkę schodową i windę pokryto panelami z blachy kortenowej, żeby wyodrębnić je jako element współczesny. Podłogi na klatce schodowej pokryte zostały drewnem. Przy aranżacji wnętrz szczególny nacisk położony został na zróżnicowanie faktur i kolorów, zwłaszcza w miejscach, gdzie nowe spotyka się ze starym. Proste, współczesne meble w tym 'ikony' autorstwa Ray i Charlesa Eamsów doskonale wpisują się w surowe, kamienne wnętrza, w których znajduje się tylko to, co naprawdę potrzebne, a każdy element ma swoje miejsce. Fot: Enric Duch, dezeen.com
WFNQzw2XmyMYfrw0BrkTL3M5icTOWn7txiNbmJ0VYoCTM29PtRnLwOqexwAf_alemanys-5-anna-noguera-7.jpg
loZhjiVtDbqkNu7ORDA9D3EEjmR69SXULuZM397f7LgV5iatvIfCgmunw0ES_alemanys-5-anna-noguera-8.jpg
oSh5A0fHbqvsbEfzmqSrHSZlAQZyr1CGPseEnDjN7HFs8so68og4om68zOdU_alemanys-5-anna-noguera-9.jpg
RyqTi1rlQbbdbcMIyHz0nHm7QbqtR2BeE0HKDVfcXmmcJ19jnnCEXcKT0P2z_alemanys-5-anna-noguera-10.jpg
BYAUWxCSMPx3LCiIglGGX3jE7kZSWn0lmMXLj6owzGg09dojgSdHk8h1zmMJ_alemanys-5-anna-noguera-11.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera