Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budki dla łyżwiarzy

 

Czas czytania: ~2 min


b9kDoxZlcrZLfQBhoz7sBoJ4sCFsKlMg2XishFzXa6hEEMlMCZHekIvpuDui_patkau-narciarze-01.jpg
Co zrobić, gdy podczas jazdy na łyżwach na chwilę załamie się pogoda lub zechce się odpocząć? Pracownia Patkau Architects ma na to pomysł.
fEHd3bvqlkTzBNvUrKQCJEkBHBDrkfEkKxFYZcRu4LuYoMWFxeVm20zcb6ts_patkau-narciarze-02.jpg
Kanadyjskie Winnipeg, to miasto, liczące 600 tysięcy mieszkańców. Przez ponad pół roku trwa tu zima - to najzimniejsze miasto świata, położone poza Syberią. Jak mówią architekci z pracowni Patkau: „W tych warunkach konieczne jest nauczenie się przeżywania zimy. Trzeba próbować wydobyć z niej wszystko co najlepsze”.
fGgOZLxCGZdG97df5pnV77OrQTkYjihf3fkvS0JEembratVKmtMRh7g8p30P_patkau-narciarze-03.jpg
Oczywiście jedną z najlepszych cech zimy jest możliwość uprawiania sportów zimowych, co Kanadyjczycy z radością praktykują. Tradycja narciarstwa w rejonie Winnipeg jest ogromna, podobnie jak łyżwiarstwa. O ile jednak do jazdy na nartach potrzebne są góry, aby cieszyć się łyżwami nie trzeba wiele. Dlatego też ten właśnie sport jest niezwykle popularny w samym mieście Winnipeg, przez które przepływają dwie, zamarzające na zimę rzeki. Rzeka Czerwona oraz rzeka Assiniboine spotykają się w samym centrum miasta – zimą stają się one dla mieszkańców głównym terenem rekreacyjnym – trasy łyżwiarskie, wyznaczane na rzekach liczą dziesiątki kilometrów!
NZsMP59VlDGpNup21WGIZ9dHsRrbMZTKIQzxdNmwvrc6xAhSpkKEGunPPWDy_patkau-narciarze-04.jpg
Jednak zima – to nie tylko śnieg i łyżwy. To także wiatr, wiejący z dużą prędkością, znacznie obniżający odczuwalną temperaturę powietrza. Podobno w Winnipeg normalne jest, że gdy termometr wskazuje minus 30, tak naprawdę człowiek odczuwa temperaturę nawet o 20 stopni niższą. I to właśnie zjawisko stało się dla pracowni Patkau Architects dostatecznym powodem, by wymyślić „Schronienie dla łyżwiarzy”.
8qDAWy26KKyD8JTVfIFUV13txPQq5SJksbZjIHDE0BPzZL3aTwFNW37yxsHh_patkau-narciarze-05.jpg
Drewniane budki w kształcie pąku zwiniętych liści czy mini-kopca, które proponują architekci, można ustawiać gdziekolwiek. Wykonane ze sklejki są lekkie – mogą stać na rzece, nawet w grupach po kilka. Ich rozmiar można modyfikować – mogą być jedno- lub kilkuosobowe. Ich spiralna forma doskonale chroni od wiatru; w środku znajduje się ławeczka, na której można usiąść, odpocząć.
Prototypy, które pracownia zbudowała i postawiła na rzece w Winnipeg, były tak lekkie, że przesuwały się powoli po lodzie, zmieniały swoje miejsce. Twórcy uznali to za dodatkową zaletę – uznali, że ich lekkość, delikatność, kruchość doskonale pasuje do charakteru kanadyjskiej zimy. Foto: Patkau Architects, patkau.ca

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom jednorodzinny w Konopiskach
Dom jednorodzinny w Konopiskach

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Konopiskach niedaleko Częstochowy opracowało biuro A ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera