Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budki dla łyżwiarzy

 

Czas czytania: ~2 min


b9kDoxZlcrZLfQBhoz7sBoJ4sCFsKlMg2XishFzXa6hEEMlMCZHekIvpuDui_patkau-narciarze-01.jpg
Co zrobić, gdy podczas jazdy na łyżwach na chwilę załamie się pogoda lub zechce się odpocząć? Pracownia Patkau Architects ma na to pomysł.
fEHd3bvqlkTzBNvUrKQCJEkBHBDrkfEkKxFYZcRu4LuYoMWFxeVm20zcb6ts_patkau-narciarze-02.jpg
Kanadyjskie Winnipeg, to miasto, liczące 600 tysięcy mieszkańców. Przez ponad pół roku trwa tu zima - to najzimniejsze miasto świata, położone poza Syberią. Jak mówią architekci z pracowni Patkau: „W tych warunkach konieczne jest nauczenie się przeżywania zimy. Trzeba próbować wydobyć z niej wszystko co najlepsze”.
fGgOZLxCGZdG97df5pnV77OrQTkYjihf3fkvS0JEembratVKmtMRh7g8p30P_patkau-narciarze-03.jpg
Oczywiście jedną z najlepszych cech zimy jest możliwość uprawiania sportów zimowych, co Kanadyjczycy z radością praktykują. Tradycja narciarstwa w rejonie Winnipeg jest ogromna, podobnie jak łyżwiarstwa. O ile jednak do jazdy na nartach potrzebne są góry, aby cieszyć się łyżwami nie trzeba wiele. Dlatego też ten właśnie sport jest niezwykle popularny w samym mieście Winnipeg, przez które przepływają dwie, zamarzające na zimę rzeki. Rzeka Czerwona oraz rzeka Assiniboine spotykają się w samym centrum miasta – zimą stają się one dla mieszkańców głównym terenem rekreacyjnym – trasy łyżwiarskie, wyznaczane na rzekach liczą dziesiątki kilometrów!
NZsMP59VlDGpNup21WGIZ9dHsRrbMZTKIQzxdNmwvrc6xAhSpkKEGunPPWDy_patkau-narciarze-04.jpg
Jednak zima – to nie tylko śnieg i łyżwy. To także wiatr, wiejący z dużą prędkością, znacznie obniżający odczuwalną temperaturę powietrza. Podobno w Winnipeg normalne jest, że gdy termometr wskazuje minus 30, tak naprawdę człowiek odczuwa temperaturę nawet o 20 stopni niższą. I to właśnie zjawisko stało się dla pracowni Patkau Architects dostatecznym powodem, by wymyślić „Schronienie dla łyżwiarzy”.
8qDAWy26KKyD8JTVfIFUV13txPQq5SJksbZjIHDE0BPzZL3aTwFNW37yxsHh_patkau-narciarze-05.jpg
Drewniane budki w kształcie pąku zwiniętych liści czy mini-kopca, które proponują architekci, można ustawiać gdziekolwiek. Wykonane ze sklejki są lekkie – mogą stać na rzece, nawet w grupach po kilka. Ich rozmiar można modyfikować – mogą być jedno- lub kilkuosobowe. Ich spiralna forma doskonale chroni od wiatru; w środku znajduje się ławeczka, na której można usiąść, odpocząć.
Prototypy, które pracownia zbudowała i postawiła na rzece w Winnipeg, były tak lekkie, że przesuwały się powoli po lodzie, zmieniały swoje miejsce. Twórcy uznali to za dodatkową zaletę – uznali, że ich lekkość, delikatność, kruchość doskonale pasuje do charakteru kanadyjskiej zimy. Foto: Patkau Architects, patkau.ca

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera