Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Klasycznie i nowocześnie

 

Czas czytania: ~2 min


lCw2gN1n94RsHoYQpUrdTzzEMWopX5BHSsqeySTmmnApz7dvGetRYeS6LVxf_shh-shipping-company.jpg
Mariaż starych wnętrz i nowej funkcji cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. I nic dziwnego – jeśli przeprowadzony jest z wyczuciem i szacunkiem dla oryginalnej tkanki architektonicznej, może dać efekty znacznie ciekawsze niż w przypadku zupełnie nowych obiektów. Ciekawym przykładem takie połączenia jest wpisanie nowej – biurowej funkcji w gregoriańskią kamienicę na londyńskim West Endzie. Autorami tej interwencji są architekci z pracowni SHH.
Ti8KhS8aC2NPOGKQ2jG01TXb4uHRp9CVrmxpGQa6ICLVD1XBkQ9pvmxuDgSR_shh-shipping-company-2.jpg
Pięciopiętrowa kamienica, którą zaadaptowano na siedzibę międzynarodowej kompanii okrętowej, była w opłakanym stanie, mimo że już wcześniej mieściły się w niej biura. Poprzedni użytkownicy nie dbali o jakość przestrzeni, nie szanując i nie wykorzystując walorów budynku. Projektanci z SHH postanowili przywrócić wnętrzom blask i elegancję. Klient z kolei oczekiwał czystej, uporządkowanej i funkcjonalnej przestrzeni. Łącząc potrzeby inwestora z własnymi planami, stworzyli wnętrza proste i doskonale odpowiadające swojej roli, wprowadzając przy tym dynamiczny kontrast między zastaną, klasyczną tkanką i elementami współczesnymi oraz nowoczesnym podejściem do kształtowania przestrzeni. Jak to w takich przypadkach bywa, znaczna część budżetu została przeznaczona na to, co niewidoczne, ale w nowoczesnym biurze konieczne – infrastrukturę techniczną, instalacje elektryczne, klimatyzację.
5mrjxkCYXAunfsrJPF0wXr65BY6HgeMmXqSA5JLViIZeDmvKnFvZXdQxYmGv_shh-shipping-company-7.jpg
Wnętrza kamienicy poddane zostały gruntownej renowacji. Odrestaurowana została oryginalna, kamienna podłoga w holu i recepcji, a stare drzwi z nadprożami formie łuków zostały oczyszczone z kilku warstw farby, dzięki czemu odsłonięto oryginalne przeszklenia w eliptycznych ramach. Drzwi te są otwarte przez cały czas, raczej łącząc niż dzieląc poszczególne pomieszczenia. Z podłóg usunięto pozostałe po poprzednich użytkownikach plastikowe panele i zastąpiono je parkietem z drewna orzechowego ułożonym w jodełkę.
NGVlh9LQiGPBLuD1q8pGY8Dbp1ZDlYtSfOaL4As2NHlOfAGJdVr4luNgVE7j_shh-shipping-company-11.jpg
Biuro wyposażono nowoczesnymi meblami, z których większość została zaprojektowania indywidualnie przez SHH. Ukoronowaniem całego projektu jest potężny, wysoki na trzy kondygnacje żyrandol wiszący w duszy klatki schodowej.
t1wAprlH7aq19NgFbjKXyZ5wNCQpyn3taPW2kaOt1C1r0zOXRI5QM3nvlmNA_shh-shipping-company-14.jpg
Budynek został odnowiony także na zewnątrz. Pokryta kamieniem portlandzkim fasada została wyczyszczona z ponad dwustuletniego brudu, zainstalowano zewnętrzne oświetlenie, a także zaaranżowano otoczenie budynku. Projektantka ogrodów Kate Gould zaprojektowała umieszczone na elewacji i dachu budynku donice z zielenią. Architekci: SHH Zespół projektowy: Brendan Heath, Adam Woodward, Guy Matheson, Neil Hogan and Lisa Noren Lokalizacja: Londyn Realizacja: 2011 Fot: Alastair Level

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera