Wolna euroamerykanka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wolna euroamerykanka

 

Czas czytania: ~3 min


512tVYHmwYmTHEv7QCcUEqB8gmpWiJZ4XUG1BDa9NmvqkYSn8kIELh9MeNy5_uxus-wilton-residence.jpg

Zbudowany w latach 30. XX wieku domek myśliwski w Wilton w stanie Connecticut należał do amerykańskiej rodziny, która kilkanaście lat spędziła w Europie. Historia ta stała się punktem wyjścia dla aranżacji wnętrz rezydencji, którą obecni właściciele oddali w ręce amsterdamskiej pracowni UXUS Design. Stworzyła ona ciekawy mariaż kolonialnego stylu amerykańskiego, współczesnego designu europejskiego i atmosfery francuskiej wiejskiej posiadłości.

Ulokowany w historycznym centrum Wilton dom jest przykładem architektury kolonialnej z elementami stylu gregoriańskiego. To wysoki, dwukondygnacyjny budynek z symetryczną fasadą, dwuspadowym dachem, dużą werandą i dwuskrzydłowymi drzwiami wejściowymi zwieńczonymi dekoracyjnym nadprożem. Eklektyczny charakter architektury z niezwykłym wdziękiem został przez projektantów przeniesiony do wnętrz budynku.

ntqYoVgni0PHvq6Olip5jKXt2xIUqF7Z06L9ajx08LnKNz8R2kTYMyufMcRF_uxus-wilton-residence-7.jpg
uiQD4r9OOuDPpLPh7J4VNVihw7oVYMz5DGEXskeeCPzd0AmwI4xnNfEf3WzR_uxus-wilton-residence-4.jpg

Przy wejściu gości wita ogromna, biała lampa Dear Ingo produkowana przez Moooi, która kontrastuje z ciemnoniebieskimi ścianami. Otwarty salon z podłogą z drewna orzechowego, sufitem w kolorze białej bawełny i tapetami z motywem drzew zaskakuje połączeniem klasycznej atmosfery ze współczesnym charakterem, który wprowadzają szare sofy zaprojektowane przez Hellę Jongerius dla Vitry i czarna lampa Jielde. Całości dopełnia ikona skandynawskiego designu – pomarańczowy fotel 'Jajko' Arne Jacobsena. Salon oddzielony jest od pokoju kominkowego za pomocą białej, drewnianej, ażurowej przegrody, która może też pełnić funkcję regału na książki.

jDdxlMGMDpVIkNopRLaUn7LJ52JuQqnRylgfdDhmaRYBIYO8OQ0CpB35p0Pv_uxus-wilton-residence-6.jpg
71acpDruhRBhnAKPV0Xd7BI4XXRAsQ4Uyq8HnBXGsikbglDTWNMYdNEWZkn1_uxus-wilton-residence-10.jpg

Biały pokój kominkowy wywoływać ma wrażenie rustykalnego luksusu. Drewniana podłoga pomalowana została na biało, a widoczny z okien biały dach werandy i dwa białe barokowe, francuskie żyrandole nadają temu amerykańskiemu wnętrzu charakter francuskiej wiejskiej posiadłości doskonale pasujący do przeskalowanego kominka obłożonego naturalnym kamieniem. Biała szafa z grawerowanymi kryształami oddziela tę strefę od jadalni, w której honorowe miejsce zajmuje duży, prostokątny, biały stół z kolekcji 'not so fragile' UXUS Design. Przy nim ustawiono osiem krzeseł w stylu vintage zadrukowanych motywami wiejskiego krajobrazu. Drugi, bardziej kameralny kącik jadalny utrzymany jest w odcieniach szarości, a jego centralnym sprzętem jest owalny, rustykalny stół. Wisząca nad nim lampa Flos Sky Garden wprowadza kontrastujący z surową fakturą mebla akcent w stylu glamour.

HmFGeefLhIhpaBauErhWXNjsi9kq2L0rX0k9Ig2a6Y5RA3ZHItQ528EOxfyi_uxus-wilton-residence-3.jpg
6nlMbzY2u3LUZMjz0OcUQY21CB1SIzHDlUds3egM6S2Xsc9JKet0PXFOGZFQ_uxus-wilton-residence-12.jpg

W pomieszczeniu o planie litery 'U' z oknami wychodzącymi na trzy strony świata ulokowano pracownię. Proste wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce przełamanej mocnym akcentem w postaci pomarańczowego krzesła. Na piętrze znajdują się sypialnie, których wystrój jest fuzją różnorodnych elementów – antyków, mebli w stylu vintage, pamiątek rodzinnych oraz współczesnego wzornictwa europejskiego i amerykańskiego. Wszystko razem tworzy mieszankę, która jest po trosze amerykańska, a po trosze europejska i w której styl wiejski spotyka się z glamour, a vintage z nowoczesnością.

Fot: Dim Balsem

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera