Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wolna euroamerykanka

 

Czas czytania: ~3 min


512tVYHmwYmTHEv7QCcUEqB8gmpWiJZ4XUG1BDa9NmvqkYSn8kIELh9MeNy5_uxus-wilton-residence.jpg

Zbudowany w latach 30. XX wieku domek myśliwski w Wilton w stanie Connecticut należał do amerykańskiej rodziny, która kilkanaście lat spędziła w Europie. Historia ta stała się punktem wyjścia dla aranżacji wnętrz rezydencji, którą obecni właściciele oddali w ręce amsterdamskiej pracowni UXUS Design. Stworzyła ona ciekawy mariaż kolonialnego stylu amerykańskiego, współczesnego designu europejskiego i atmosfery francuskiej wiejskiej posiadłości.

Ulokowany w historycznym centrum Wilton dom jest przykładem architektury kolonialnej z elementami stylu gregoriańskiego. To wysoki, dwukondygnacyjny budynek z symetryczną fasadą, dwuspadowym dachem, dużą werandą i dwuskrzydłowymi drzwiami wejściowymi zwieńczonymi dekoracyjnym nadprożem. Eklektyczny charakter architektury z niezwykłym wdziękiem został przez projektantów przeniesiony do wnętrz budynku.

ntqYoVgni0PHvq6Olip5jKXt2xIUqF7Z06L9ajx08LnKNz8R2kTYMyufMcRF_uxus-wilton-residence-7.jpg
uiQD4r9OOuDPpLPh7J4VNVihw7oVYMz5DGEXskeeCPzd0AmwI4xnNfEf3WzR_uxus-wilton-residence-4.jpg

Przy wejściu gości wita ogromna, biała lampa Dear Ingo produkowana przez Moooi, która kontrastuje z ciemnoniebieskimi ścianami. Otwarty salon z podłogą z drewna orzechowego, sufitem w kolorze białej bawełny i tapetami z motywem drzew zaskakuje połączeniem klasycznej atmosfery ze współczesnym charakterem, który wprowadzają szare sofy zaprojektowane przez Hellę Jongerius dla Vitry i czarna lampa Jielde. Całości dopełnia ikona skandynawskiego designu – pomarańczowy fotel 'Jajko' Arne Jacobsena. Salon oddzielony jest od pokoju kominkowego za pomocą białej, drewnianej, ażurowej przegrody, która może też pełnić funkcję regału na książki.

jDdxlMGMDpVIkNopRLaUn7LJ52JuQqnRylgfdDhmaRYBIYO8OQ0CpB35p0Pv_uxus-wilton-residence-6.jpg
71acpDruhRBhnAKPV0Xd7BI4XXRAsQ4Uyq8HnBXGsikbglDTWNMYdNEWZkn1_uxus-wilton-residence-10.jpg

Biały pokój kominkowy wywoływać ma wrażenie rustykalnego luksusu. Drewniana podłoga pomalowana została na biało, a widoczny z okien biały dach werandy i dwa białe barokowe, francuskie żyrandole nadają temu amerykańskiemu wnętrzu charakter francuskiej wiejskiej posiadłości doskonale pasujący do przeskalowanego kominka obłożonego naturalnym kamieniem. Biała szafa z grawerowanymi kryształami oddziela tę strefę od jadalni, w której honorowe miejsce zajmuje duży, prostokątny, biały stół z kolekcji 'not so fragile' UXUS Design. Przy nim ustawiono osiem krzeseł w stylu vintage zadrukowanych motywami wiejskiego krajobrazu. Drugi, bardziej kameralny kącik jadalny utrzymany jest w odcieniach szarości, a jego centralnym sprzętem jest owalny, rustykalny stół. Wisząca nad nim lampa Flos Sky Garden wprowadza kontrastujący z surową fakturą mebla akcent w stylu glamour.

HmFGeefLhIhpaBauErhWXNjsi9kq2L0rX0k9Ig2a6Y5RA3ZHItQ528EOxfyi_uxus-wilton-residence-3.jpg
6nlMbzY2u3LUZMjz0OcUQY21CB1SIzHDlUds3egM6S2Xsc9JKet0PXFOGZFQ_uxus-wilton-residence-12.jpg

W pomieszczeniu o planie litery 'U' z oknami wychodzącymi na trzy strony świata ulokowano pracownię. Proste wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce przełamanej mocnym akcentem w postaci pomarańczowego krzesła. Na piętrze znajdują się sypialnie, których wystrój jest fuzją różnorodnych elementów – antyków, mebli w stylu vintage, pamiątek rodzinnych oraz współczesnego wzornictwa europejskiego i amerykańskiego. Wszystko razem tworzy mieszankę, która jest po trosze amerykańska, a po trosze europejska i w której styl wiejski spotyka się z glamour, a vintage z nowoczesnością.

Fot: Dim Balsem

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera