Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wolna euroamerykanka

 

Czas czytania: ~3 min


512tVYHmwYmTHEv7QCcUEqB8gmpWiJZ4XUG1BDa9NmvqkYSn8kIELh9MeNy5_uxus-wilton-residence.jpg

Zbudowany w latach 30. XX wieku domek myśliwski w Wilton w stanie Connecticut należał do amerykańskiej rodziny, która kilkanaście lat spędziła w Europie. Historia ta stała się punktem wyjścia dla aranżacji wnętrz rezydencji, którą obecni właściciele oddali w ręce amsterdamskiej pracowni UXUS Design. Stworzyła ona ciekawy mariaż kolonialnego stylu amerykańskiego, współczesnego designu europejskiego i atmosfery francuskiej wiejskiej posiadłości.

Ulokowany w historycznym centrum Wilton dom jest przykładem architektury kolonialnej z elementami stylu gregoriańskiego. To wysoki, dwukondygnacyjny budynek z symetryczną fasadą, dwuspadowym dachem, dużą werandą i dwuskrzydłowymi drzwiami wejściowymi zwieńczonymi dekoracyjnym nadprożem. Eklektyczny charakter architektury z niezwykłym wdziękiem został przez projektantów przeniesiony do wnętrz budynku.

ntqYoVgni0PHvq6Olip5jKXt2xIUqF7Z06L9ajx08LnKNz8R2kTYMyufMcRF_uxus-wilton-residence-7.jpg
uiQD4r9OOuDPpLPh7J4VNVihw7oVYMz5DGEXskeeCPzd0AmwI4xnNfEf3WzR_uxus-wilton-residence-4.jpg

Przy wejściu gości wita ogromna, biała lampa Dear Ingo produkowana przez Moooi, która kontrastuje z ciemnoniebieskimi ścianami. Otwarty salon z podłogą z drewna orzechowego, sufitem w kolorze białej bawełny i tapetami z motywem drzew zaskakuje połączeniem klasycznej atmosfery ze współczesnym charakterem, który wprowadzają szare sofy zaprojektowane przez Hellę Jongerius dla Vitry i czarna lampa Jielde. Całości dopełnia ikona skandynawskiego designu – pomarańczowy fotel 'Jajko' Arne Jacobsena. Salon oddzielony jest od pokoju kominkowego za pomocą białej, drewnianej, ażurowej przegrody, która może też pełnić funkcję regału na książki.

jDdxlMGMDpVIkNopRLaUn7LJ52JuQqnRylgfdDhmaRYBIYO8OQ0CpB35p0Pv_uxus-wilton-residence-6.jpg
71acpDruhRBhnAKPV0Xd7BI4XXRAsQ4Uyq8HnBXGsikbglDTWNMYdNEWZkn1_uxus-wilton-residence-10.jpg

Biały pokój kominkowy wywoływać ma wrażenie rustykalnego luksusu. Drewniana podłoga pomalowana została na biało, a widoczny z okien biały dach werandy i dwa białe barokowe, francuskie żyrandole nadają temu amerykańskiemu wnętrzu charakter francuskiej wiejskiej posiadłości doskonale pasujący do przeskalowanego kominka obłożonego naturalnym kamieniem. Biała szafa z grawerowanymi kryształami oddziela tę strefę od jadalni, w której honorowe miejsce zajmuje duży, prostokątny, biały stół z kolekcji 'not so fragile' UXUS Design. Przy nim ustawiono osiem krzeseł w stylu vintage zadrukowanych motywami wiejskiego krajobrazu. Drugi, bardziej kameralny kącik jadalny utrzymany jest w odcieniach szarości, a jego centralnym sprzętem jest owalny, rustykalny stół. Wisząca nad nim lampa Flos Sky Garden wprowadza kontrastujący z surową fakturą mebla akcent w stylu glamour.

HmFGeefLhIhpaBauErhWXNjsi9kq2L0rX0k9Ig2a6Y5RA3ZHItQ528EOxfyi_uxus-wilton-residence-3.jpg
6nlMbzY2u3LUZMjz0OcUQY21CB1SIzHDlUds3egM6S2Xsc9JKet0PXFOGZFQ_uxus-wilton-residence-12.jpg

W pomieszczeniu o planie litery 'U' z oknami wychodzącymi na trzy strony świata ulokowano pracownię. Proste wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce przełamanej mocnym akcentem w postaci pomarańczowego krzesła. Na piętrze znajdują się sypialnie, których wystrój jest fuzją różnorodnych elementów – antyków, mebli w stylu vintage, pamiątek rodzinnych oraz współczesnego wzornictwa europejskiego i amerykańskiego. Wszystko razem tworzy mieszankę, która jest po trosze amerykańska, a po trosze europejska i w której styl wiejski spotyka się z glamour, a vintage z nowoczesnością.

Fot: Dim Balsem

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!

W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wr ...

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera