Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polskie studentki na podium

 

Czas czytania: ~2 min


6bHavDnjryOWiQdlMBmQDx86vWppqShZXiF9K0f6i5bPw4svIQAIbQ2LWt94_ida-laureatki.jpg
Od paru lat polski design nie tylko ma się coraz lepiej, ale także zdobywa uznanie na świecie. Kolejny sukces w międzynarodowym konkursie jest tym razem zasługą dwóch studentek architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Jowity Ciszewskiej i Katarzyny Karbińskiej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 lipca 2011 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Konkurs International Design Award organizowany jest od 1997 r. przez firmę Hettich, a od 2007 r. jego współorganizatorem jest firma REHAU. Celem konkursu jest wspieranie młodych talentów i poszukiwanie innowacyjnych, przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie projektowania mebli. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”, a projekty można było zgłaszać w trzech kategoriach związanych z mieszkaniem i miejscem pracy: salony i sypialnie, kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków oraz biura.
9cLcysp9gK8m5ZAXjG2NcM1reKsycbHnOE9dWMolfHjGvr4Y3zBVxHj9W6Aj_fish-zwycieski-projekt.jpg
Konkurs IDA skierowany jest do studentów kierunków związanych z projektowaniem i konstrukcją mebli. W tym roku konkurencja była wyjątkowo duża – po raz pierwszy w historii zgłosili się do niego studenci z ponad 50 krajów z całego świata. Międzynarodowe jury nagrodziło pięć koncepcji. Wśród ich autorów – obok młodych projektantów z Kanady, Korei i Tajlandii – znalazły się studentki z Gdańska, autorki projektu „DisKee”, czyli kuchni bez przeszkód dedykowanej osobom z dysfunkcją ruchową. Zwycięzcy otrzymali statuetki IDA oraz nagrody w wysokości 2 tysięcy euro.
WARdhT1f81JEbtxfk0eb2jZ7NIr6ixANU9CqYkEYdIKa0ClcgDiRQZMjKXgD_diskee-zwycieski-projekt.jpg
„DisKee” to kompleksowy system mebli, w którym wyeliminowane zostały wszelkie przeszkody na podłodze mogące utrudniać poruszanie się po kuchni osobom na wózkach inwalidzkich. Tradycyjne dolne szafki zostały tu zastąpione systemem szuflad umieszczonych pod blatem, a szafki wiszące są mobilne co zapewnia łatwy dostęp do ich zawartości. Podczas prac nad projektem autorki wielokrotnie konsultowały go z osobami poruszającymi się na wózkach, żeby jak najlepiej odpowiedzieć na ich pytania. Projekt powstawał pod kierunkiem dr hab. Remigiusza Grochala.
JlZpu3Qe8S2akQ2JJ2v6P1lL5AUHyEVEPm1UoI0QQ7fzbgSuJkH8cqxs4Suc_wave-zwycieski-projekt.jpg
Wśród pozostałych nagrodzonych koncepcji był zaprojektowany przez studentów z Ontario College Arts & Design system „Wave” czyli interaktywne moduły do przechowywania żywności wyposażone w ekrany dotykowe wykorzystujące nanotechnologię, a także drugi projekt kanadyjski – „Algeoli” czyli membrany ilustrujące proces recyklingu powietrza i wody. Laureat z koreańskiego uniwersytetu Sangmyung zaprojektował bagaż zmieniający się w regał, czyli „Shelf Luggage”, z kolei projektanci z uniwersytetu Chulalongkorn z Tajlandii przedstawili koncepcję ekologicznej zmywarki „Fish”. Fot: materiały prasowe

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera