Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polskie studentki na podium

 

Czas czytania: ~2 min


6bHavDnjryOWiQdlMBmQDx86vWppqShZXiF9K0f6i5bPw4svIQAIbQ2LWt94_ida-laureatki.jpg
Od paru lat polski design nie tylko ma się coraz lepiej, ale także zdobywa uznanie na świecie. Kolejny sukces w międzynarodowym konkursie jest tym razem zasługą dwóch studentek architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Jowity Ciszewskiej i Katarzyny Karbińskiej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 lipca 2011 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Konkurs International Design Award organizowany jest od 1997 r. przez firmę Hettich, a od 2007 r. jego współorganizatorem jest firma REHAU. Celem konkursu jest wspieranie młodych talentów i poszukiwanie innowacyjnych, przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie projektowania mebli. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”, a projekty można było zgłaszać w trzech kategoriach związanych z mieszkaniem i miejscem pracy: salony i sypialnie, kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków oraz biura.
9cLcysp9gK8m5ZAXjG2NcM1reKsycbHnOE9dWMolfHjGvr4Y3zBVxHj9W6Aj_fish-zwycieski-projekt.jpg
Konkurs IDA skierowany jest do studentów kierunków związanych z projektowaniem i konstrukcją mebli. W tym roku konkurencja była wyjątkowo duża – po raz pierwszy w historii zgłosili się do niego studenci z ponad 50 krajów z całego świata. Międzynarodowe jury nagrodziło pięć koncepcji. Wśród ich autorów – obok młodych projektantów z Kanady, Korei i Tajlandii – znalazły się studentki z Gdańska, autorki projektu „DisKee”, czyli kuchni bez przeszkód dedykowanej osobom z dysfunkcją ruchową. Zwycięzcy otrzymali statuetki IDA oraz nagrody w wysokości 2 tysięcy euro.
WARdhT1f81JEbtxfk0eb2jZ7NIr6ixANU9CqYkEYdIKa0ClcgDiRQZMjKXgD_diskee-zwycieski-projekt.jpg
„DisKee” to kompleksowy system mebli, w którym wyeliminowane zostały wszelkie przeszkody na podłodze mogące utrudniać poruszanie się po kuchni osobom na wózkach inwalidzkich. Tradycyjne dolne szafki zostały tu zastąpione systemem szuflad umieszczonych pod blatem, a szafki wiszące są mobilne co zapewnia łatwy dostęp do ich zawartości. Podczas prac nad projektem autorki wielokrotnie konsultowały go z osobami poruszającymi się na wózkach, żeby jak najlepiej odpowiedzieć na ich pytania. Projekt powstawał pod kierunkiem dr hab. Remigiusza Grochala.
JlZpu3Qe8S2akQ2JJ2v6P1lL5AUHyEVEPm1UoI0QQ7fzbgSuJkH8cqxs4Suc_wave-zwycieski-projekt.jpg
Wśród pozostałych nagrodzonych koncepcji był zaprojektowany przez studentów z Ontario College Arts & Design system „Wave” czyli interaktywne moduły do przechowywania żywności wyposażone w ekrany dotykowe wykorzystujące nanotechnologię, a także drugi projekt kanadyjski – „Algeoli” czyli membrany ilustrujące proces recyklingu powietrza i wody. Laureat z koreańskiego uniwersytetu Sangmyung zaprojektował bagaż zmieniający się w regał, czyli „Shelf Luggage”, z kolei projektanci z uniwersytetu Chulalongkorn z Tajlandii przedstawili koncepcję ekologicznej zmywarki „Fish”. Fot: materiały prasowe

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera