Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rattan i aluminium

 

Czas czytania: ~3 min


UXaowNqDuRQS4uTJfzqqiSqAIdWxWUf6kZhkPG072OmNmvIAX6hleErBqas4_awateef-knockoutdesign-all-01-2011-72dpi.jpg
Współpraca między profesjonalnymi projektantami a rzemieślnikami, zwłaszcza z biednych społeczności, jest w ostatnich latach praktyką dość popularną. Połączenie współczesnego designu i kunsztu rękodzielników przekłada się na inspirujący mariaż tradycji z nowoczesnością. Oczywiście przyprawiony ideą fair trade. Swoją nową kolekcją zrealizowaną we współpracy z palestyńskimi rzemieślniczkami podzieliły się z nami projektantki ze studia Knockoutdsign.
lpSDe55d6BgHA3ygCMxNXcgz2KWgMEgg2rmJXhFnthPs6WHfS5Tzfvv1OCZv_awateef-knockoutdesign-basket-01-2011-72dpi.jpg
Kolekcja Awateef powstała dzięki współpracy polskich projektantek z ośrodkiem Kfar Manda Waeving Center w Galilei założonym przez organizację Sindyanna of Galilee działającą w północnym Izraelu i na Terytoriach Okupowanych Palestyny na rzecz poprawy sytuacji ekonomicznej arabskich kobiet poprzez zatrudnianie ich przy produkcji ręcznie wyplatanych koszy. Problem w tym, że z powodu dużej ilości konkurencyjnych produktów na rynku światowym, jakie stanowią tanie kosze wyplatane w Afryce i w krajach Dalekiego Wschodu, tradycyjne kosze z Sindyanna trudno jest sprzedać poza Izraelem.
kTkuHzTXF2tvlNYvQJyqBsnNuH9FbmxqFq6Z9LXGKpPv3coQ62xriQdQcMKh_awateef-knockoutdesign-basket-05-2011-72dpi.jpg
Jak wyjaśniają projektantki z Knockoutdesign: „inspiracją do zaprojektowania serii przedmiotów była chęć połączenia uroku, jaki mają w sobie dzieła rzemieślników z precyzją i możliwościami, jakie zapewniają technologie produkcji przemysłowej”. W ten sposób powstała kolekcja, na którą składają się kosze, lampy i wazony. Jej nazwa – Awateef – to imię nauczycielki wyplatania koszy w Kfar Manda, wspólnie z którą opracowana została seria produktów. W języku arabskim imię to znaczy 'uczucia'.
aMXc8UWMpwaGlImJrXCz8oNfFYwzmanBUcwYC4ur1iQGitg4AKS4OP28lMd6_awateef-knockoutdesign-lamps-01-2011-72dpi.jpg
Punktem wyjścia dla projektu przedmiotów była analiza problemów, jakie wiążą się z tradycyjnym sposobem wyplatania: „Po pierwsze, wyplatanie podstawy kosza zajmowało 1/3 czasu potrzebnego do stworzenia całego obiektu. Co więcej po wypleceniu podstawy, miejsce jej styku z podłożem było zazwyczaj mało dokładne i bywało niestabilne. Po drugie, wyplatane pokrywy i zamknięcia koszy nie działały właściwie i były nieprecyzyjne. Zaobserwowałyśmy również trudności w wiernym powielaniu wyplatanych przez rzemieślniczki obiektów oraz to, że proporcje i wielkości koszy nie były w pełni kontrolowane”. Sposobem na rozwiązanie tych problemów i zwiększenie konkurencyjności koszy z Sindyanna stało się połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z możliwościami, jakie daje współczesne produkcja przemysłowa.
Y1hCQm3zCbY0nFLUO7YW88ATAsEtz6xE3YL0f3D9kVv1Gs2uIy2PYSdj1rCp_awateef-knockoutdesign-lamps-04-2011-72dpi.jpg
Podstawową zasadą leżącą u podstawy wszystkich trzech typów produktów: koszy, lamp i wazonów, było uzupełnienie tradycyjnej techniki o elementy aluminiowe, dzięki którym proces wyplatania stał się szybszy i łatwiejszy i które ułatwiają precyzyjne formowanie obiektów. Części te – podstawy koszy, obręcze, elementy wykończenia – są powtarzalne i produkowane w seriach. Wszystkie obiekty w ramach serii Awateef powstały powstały poprzez połączenie technologii cięcia laserem i wyoblania z wyplataniem rattanu. Elementy aluminiowe zostały poddane anodowaniu, dzięki czemu w ciekawy sposób kontrastują z naturalnym i surowym charakterem rattanu.
5z1yEQhF0RgMFR1vQmBFjRdvOD8xOWPENYxt5PMKWgnZJ8vzBbHLO0RiO2Vi_awateef-knockoutdesign-vases-01-2011-72dpi.jpg
Knockoutdesign: Marta Florkowska-Dwojak, Magda Juszczak, Dorota Kabała, Maya Ober www.knockoutdesign.eu fot: Knockoutdesign
rTY3OZOLXgUB2dshbSiJFKPKOBca2TjrgnKiTsUS2uWcS7M6Mp50XzayYANX_awateef-knockoutdesign-vases-02-2011-72dpi.jpg
zsrA2Vb0LUF7RmPWBp8eCRk7ucAq1PFLiLwXRbY0qKiouLRCgUBxP68bFUCT_awateef-knockoutdesign-vases-06-2011-72dpi.jpg
d6uKOSYWJwj4fLYkfu63E3Y52WWuaRvyyfucJfctBdg0zg9GjCtv73ZvxyW0_awateef-knockoutdesign-vases-08-2011-72dpi.jpg
iM0KYxWZMnAvgEvbs0YVEEfdeL3gEKLqKofCEAnPX41JYrYC3F5RRNhhLSAk_awateef-knockoutdesign-vases-09-2011-72dpi.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera