Spotkanie w świątyni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Spotkanie w świątyni

 

Czas czytania: ~2 min


obLHSzO3J05YCDAUh6lYI7eAlsmyiEWV7WPbws3IeDmZrY0Kzz7szkvG4CbW_synagoga-w-soho-1.jpg
Czy miejsc e modłów może łączyć w sobie stylistykę baru i wyrafinowanego designu? Może. Czy symbole religijne mogą być interpretowane przez projektanta mody? Mogą. Czy święte miejsce można odwiedzać w celu nawiązania nowych znajomości ? Oczywiście.
Rsujpb52gIPHcbPX1i1VZuC9YRQ4gOVgVrKJz7vJFDbP3YFDNkVz3FDP0sDH_synagoga-w-soho-2.jpg
Dowodem na to jest odnowiona synagoga w dolnej części Manhattanu przy ulicy Crosby 43. Wnętrze świątyni zlokalizowanej w nowojorskiej dzielnicy Soho ma zmieniać oblicze religii w oczach społeczności Manhattanu, stawiając na design oraz nowoczesność. Autorem projektu jest izraelski architekt Dror Benshetrit z biura Dror, z Nowego Jorku.
Gd4E5JBTjEemUi3zxvoqKgkohLKGRCnbSggs4QUmhP9ieFJfYPRT46HNjTh6_synagoga-w-soho-3.jpg
Rabin Dovi Scheiner, założyciel manhattańskiej synagogi, wskazuje, że ma ona być platformą, która integruje życie religijne z nowoczesnym stylem życia wyznawców. Ma być również przestrzenią, gdzie poszukuje się możliwości wewnętrznego rozwoju i szukania kontaktów. Próba przemówienia do wyznawców językiem symboli wzornictwa jest również ukłonem w stronę młodszego pokolenia.
gZG7ZV1tN9vbVgKu8VGfeUtx4pQ0GIjPPsW7qaANRGo8qAqo9o8gjGNYbtGe_synagoga-w-soho-4.jpg
W zaadoptowanym budynku, gdzie wcześniej mieścił się butik Gucci’ego, podzielone pionowymi profilami okna nadają temu miejscu prywatności jak i symbolizują żydowskie tradycje. Dzięki temu miejsce świętego obrzędu staje się też stylizowanym barem gdzie można się spotkać, rozmawiać i poznawać.
BVF3XmXVLbWsNxFKxAEu7xeAOcYFLZ4J5VfON7NdctxreIJhShiDXPQtgB5d_synagoga-w-soho-5.jpg
Po przekroczeniu progu świątyni mijamy recepcję skąpaną w bieli z geometrycznym stołem w technice blokowej QuaDror, którego szklany blat konstrastuje z bielą wnętrza. Na ścianie nieopodal znajduje się instalacja z cegieł w różnych odcieniach koloru niebieskiego, która jest oddaniem hołdu donatorom, którzy przyczynili się do powstania synagogi. Układ czarnych linii na suficie, który przypomina schemat linii metra lub menorę, w pewnym momencie zamienia się w jedną świetlną nić, która prowadzi wiernych do pomieszczenia modłów. Wzór na suficie oddaje również przesłanie synagogi, która jest próbą pogodzenia tradycji z nowoczesną estetyką. Wejście poprzedza przeszklona klatka schodowa, po której przekroczeniu znajdujemy się w przestrzeni zdominowanej przez LED-owe oświetlenie w kształcie klasycznej żarówki Thomasa Edisona.
dcIYl5KUBOnMEAtTxOOXXI7joNFe0721jKdMwQNrXBZXamUFWcRUD1MgdxnN_synagoga-w-soho-6.jpg
Wnętrze jest ciepłe i przyjazne, odmienne od zimnych murów kościelnych. Zamiast ław wierni modlą się siedząc w miękkich pufach i na kanapach, które wykorzystywane są również podczas spotkań towarzyskich. Centralnemu punktowi przestrzeni, czyli Torze, również nadano nowy wzór.Nową koncepcję stworzył projektant mody Yigal Azrouel, który wyselekcjonował tkaniny i materiały,z których wykonany został symbol. Nowy kształt Tory to nakładające się na siebie mobilne okręgi z trójkątami w środku, które nasunięte na siebie tworzą gwiazdę Dawida.Nowa interpretacja to wynik podejścia projektanta do pojęć ruchu i przemiany w otoczeniu, w którym żyjemy. Ścianom świątyni nadano surowy, industrialny wygląd nie naruszając ich pierwotnej struktury ani historycznego wyglądu. Źródła: designboom.com, archdaily.com, inhabitat.com
MqN3H2UN3OIoYp1WtXHqH8XcSwqX2ZoonBqOikcFugLfLEqQj0QXi8vhSq8Z_synagoga-w-soho-7.jpg
9R2QxBKj2e73kYQq34ZIAjAWqR9I8ERDlmssrRFdjS2tizuX8h7s5ZDgxeT3_synagoga-w-soho-8.jpg
zKkvtGL1fyWBodaGhC1QlyP9h0dYeCbIzwVCSrLIoB45GJekS97Nh0ZDjx4V_synagoga-w-soho-9.jpg
nsCp1ap9Q9pDEoYOcF2ev0Omx2WPlEZeO1k0lpo75eEzYU4TDMBL13ZVISnL_synagoga-w-soho-10.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Placu Wolności w Poznaniu - wyniki konkursu architektonicznego
Placu Wolności w Poznaniu - wyniki konkursu architektonicznego

Poznańska pracownia UGO Architecture zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję sezonowego za ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera