Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cyfrowa zmiana tematu

 

Czas czytania: ~4 min


ApDHunqWw64REPzDEnn6RoJJHiE6GviqnZqS35eV1ngAg1cPNLE8rkFGZyw0_xm3-zmianatematu-4.jpg

O ulicy Piotrkowskiej w Łodzi mówi się najczęściej w kontekście degradacji przestrzeni publicznej w centrum miasta oraz trapiących ją problemów społecznych i finansowych. Może czas wreszcie zmienić temat? Otwarta przy najważniejszej łódzkiej ulicy restauracja Zmianatematu pokazuje, że przy Piotrkowskiej może dziać się dobrze.

hgS9ae9SFuTTcC9jztK516AJjBTbq6eamj4R9dsim0MwaMCbWcKDhIfuJwpj_xm3-zmianatematu-6.jpg

Wnętrza lokalu zaprojektowali architekci z młodej warszawskie grupy xm3 (iks metrów sześciennych). Ich zadaniem było stworzenie przestrzeni, która będzie nie tylko miejscem spotkań i imprez, ale także wydarzeń artystycznych i kulturalnych – wystaw, happeningów i innych przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą sztuką. Przestrzeń ta z założenia miała być awangardowa i zapadać w pamięć, kojarząc się jednocześnie z tożsamością miasta. Te ambitne plany miały być przy tym zrealizowane w ramach dość niewielkiego budżetu.

vmP9sQl1pI0kGWxHwbvOfvyI1ORWDY142TZ0NC5gpHnKRmQgJ2zDN7VieiEB_xm3-zmianatematu-7.jpg
OzysA4HrW59xCAyHFQSPBYNprt1P065KBcXU08lwwM6xwruFsluuW67arrlh_xm3-zmianatematu-9.jpg

Punktem wyjścia dla projektu stała się diagnoza współczesnej sytuacji Łodzi – jednego z największych miast w Polsce, które czasy gospodarczej prosperity ma już dawno za sobą. Szukając sposobu na odrodzenie, stawia na zupełnie inne dziedziny – kulturę, sztukę i życie akademickie. Dzisiejsza Łódź ma duże aspiracje, by stać się polską stolicą mody, dizajnu i filmu, co z kolei przyciąga architektów i artystów. Ta 'nowa' Łódź potrzebuje nowych, atrakcyjnych dla 'klasy kreatywnej' miejsc. Takim właśnie punktem ma być Zmianatematu.

RmXLObRQ2IAZ5EI75zgUeYczn0MHzc7R7TL1JqAcrWUafvMt5k3I0lRbCgAt_xm3-zmianatematu-10.jpg
0JznpOivwZ9KvULlV7IiyyeXgDdSEC07OykOyHQ6w5KL6VOPQ8IwSXuFFBM9_xm3-zmianatematu-16.jpg

Restauracja mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z końca XIX wieku. Przez lata użytkowania zajmowany przez nią lokal pełnił różne funkcje, a ostatnio stał pusty. Dostosowując go do nowej roli, architekci zdecydowali się pozostawić go w formie tak surowej, jak to możliwe. Podłogę pokryto wylewaną masą epoksydową, a ściany – po usunięciu paneli GK – otynkowano. Wszystkie instalacje elektryczne zainstalowane na ścianach ukryto w industrialnych metalowych osłonach, do oświetlenia wnętrz zaś użyto elementów typowych dla obiektów przemysłowych. Tak zaprojektowane wnętrze korespondować ma z tożsamością Łodzi jako miasta przemysłowego. Całość uzupełnia charakterystyczny podział kolorystyczny – to co jest nowe i styka się bezpośrednio z odrestaurowanym zewnętrzem budynku, a więc ściany, lady w witrynach i meble, jest białe, to co wewnątrz zaś – ściany konstrukcyjne i działowe – surowe i pokryte szarym, szorstkim tynkiem.

N26UAapOudVpy0OMPVOXtmPxZzCj97RF9pD8SwXMxi5UpP3INgW05ufwDEOl_xm3-zmianatematu-floorplan.jpg

Najważniejsza ingerencja w zastane wnętrze polegała na wbudowaniu w nie przestrzennej struktury nazywanej przez autorów projektu 'hubą'. Inspiracją dla tego rozwiązania były pawilony i małe formy architektoniczne, takie jak ” BanQ Restaurant” w Bostonie, generowane za pomocą algorytmów projektowanych przy użyciu oprogramowania komputerowego, a następnie realizowane przy zastosowaniu metod cyfrowej fabrykacji. Sklejkowa konstrukcja dzieli przestrzeń na poszczególne strefy funkcjonalne, a także tworzy ladę baru. W intencji autorów, jej obła forma przywodzić ma na myśl rufę statku.

ralQxcLLTqXY8TaVcWR2rUVmuKWovgwm5f8o4nyNIrtQrVWukz2PhuHF2LEN_xm3-zmianatematu-section-1.jpg
HeTEBHpFUjx7S7VaLCS0rsvtQyi639kbJQ4JuWlxJ6X5ECqW9yTtSYsH9BGC_xm3-zmianatematu-section-2.jpg

„Huba” wykonana została z ciętej frezem sklejki świerkowej. Zaprojektowano ją jako przekroje uzyskane w wyniku przecięcia w regularnych odstępach kształtu wygenerowanego tak, aby odzwierciedlał strukturę instalacyjno-konstrukcyjną lokalu. Przekroje do cyfrowej fabrykacji zostały wykonane w oprogramowaniu Rhino/Grasshopper. Podczas fazy koncepcyjnej architekci zdecydowali się wykonać także stoliki kawowe, traktując je jako swoiste mock-up’y pozwalające przetestować nową dla nich technologię. Stoliki zostały wykonane bez żadnego spoiwa – konstrukcja powyginanego rusztu ze sklejki zakleszcza się na własnych elementach, a sztywność nadają jej nałożone tafle szkła hartowanego.

0mI4Msn0vvQhgVMaHebyNAuvNiurDcIn78FIOKPhlCijkEOl3oO82RI3XIoF_xm3-zmianatematu-section-3.jpg

Grupa projektowa xm3 to zespół współpracujących z sobą osób działających na polu architektury, architektury wnętrz, małych form architektonicznych, grafiki oraz wizualizacji. Działa od 2010 r. w zmiennym składzie, a jej trzon stanowią obecnie: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Maciej Olczak oraz Mateusz Wójcicki.

Autorzy: xm3
Zespół projektowy: Maciej Kurkowski, Julian Nieciecki, Mateusz Wójcicki
Lokalizacja: Łódź, Polska
Inwestor: Eudezet S.C.
Powierzchnia całkowita: 104 m2
Powierzchnia użytkowa: 62 m2
Kubatura: 369 m3
Projekt: 2010
Realizacja: 2011

Fot: Paulina Sasinowska (smileUPyourself), Mateusz Wójcicki

Źródło: materiały projektantów

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera