Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fotel, który zmienia formę

 

Czas czytania: ~3 min


Fotele biurowe

 

0OHELpuH1LuM1nEIw3IRWvEkRaTnlCU2x7M3jwXdbtZYOpyQtAc9SzSpqgc5_01-ikony-sitag-idea.jpg

W latach 80tych młodzi ludzie buntowali się przeciwko konsumpcjonizmowi. Powstała kultura punkowa a hasłem przewodnim było "No future". Dzisiaj wygląda to trochę inaczej. Dawni buntownicy stali się realistami. Fotel biurowy Reality marki SITAG przypomina im jednak: Punk’s Not Dead! Po prostu zmienia swoją formę!

W latach 80. XX wieku powstał kultowy fotel biurowy Reality. Ten właśnie projekt otwiera kampanię "Forma to diagram sił. Ikony SITAG". Autorem projektu jest Uli Witzig, którego inspiracją była kultura tamtych czasów. W swojej grafice Andrzej Dobosz uchwycił wewnętrzne napięcie i sprzeczność w obrębie sił, które stworzyły ten projekt.

YmAGSY8FrLCwtVjZzi2bWSaMQJU6EVDcudrohsDZ5cZGDpEany70WLqSkuIR_reality-1.jpg

Napięcie pomiędzy rozkwitem gospodarczym symbolizowanym przez postać yuppie i afirmującą ten materialistyczny styl życia popkulturą świateł, rytmów i kolorowych, trochę kiczowatych trendów w modzie, a kontestującą konsumpcjonizm kontrkulturą oraz punkową subkulturą młodzieżową z hasłem „No future”. Lata 80 to też rozkwit gospodarki typu „Do It Yourself”, która była próbą uwolnienia się od konsumpcyjnych wzorców narzucanych przez wielki przemysł.

Fotel Reality odzwierciedla starcie pomiędzy „mieć” i „być”, głównym nurtem i kontrkulturą, korporacją i sztuką ulicy, hedonizmem i kontestacją, salą konferencyjną i koncertem punkowym.

GBLptyN0VSvIgK4quO7Odak6Rf7eL4esXV4RuRiykSMW7Db6QEEuWWK9SlYd_reality-2.jpg

Choć na pierwszy rzut oka Reality jest stworzony dla wielkich korporacji, w których salach konferencyjnychzapadają ważne decyzjeo zasięgu globalnym, ma w sobie wewnętrzny pazur, nieoczywistą zadrę, ostry rys, który nadają mu charakterystyczne trójkąty - mówi Andrzej Dobosz, twórca grafik w ramach kampanii "Forma to diagram sił. Ikony SITAG".

Ten element skojarzył mi się z twórczością Jamesa Stirlinga, wyróżnionego w 1981 roku nagrodą Pritzkera, który jak nikt inny potrafił w architekturze łączyć elementy funkcjonalne i symboliczne. Podobnie jak u Stirlinga, Reality udowadnia, że połączenie formy, funkcji i kontekstu jest możliwe i że dzięki temu projekty mają szansę wpisać się w styl życia użytkowników – dodaje Andrzej Dobosz.

1m8bfCvGvWr054Z7Uvkb6eIdAVEF45MKvhh3uh2jSBkDm8FcNvUeyffI9y9Q_reality-s.jpg

W dzisiejszych czasach punkowi buntownicy z lat 80. Zajmują się wielkimi projektami w wielkich korporacji. Nawet jeśli nie noszą agrafek, kolorowych irokezów, łańcuchów czy ćwieków, nie stracili swego wewnętrznego pazura i czasem chcą go pokazać. Powiedzieć, że chcą czegoś więcej. Reality jest ich sojusznikiem, cichym symbolem ich wewnętrznych rozterek.

Fotel Reality (projekt Uli Witzig): jest wyjątkowy ponieważ dostosowuje się do swojego użytkownika i otoczenia. Dynamiczna forma oraz szerokie możliwości doboru kolorystyki oparć i tapicerki pozwalają na jego dopasowanie do indywidualnych oczekiwań użytkownika oraz do aranżacji wnętrza. Może być zarówno klasycznym fotelem w banku, jak i wyjątkowym, zindywidualizowanym fotelem szefa agencji reklamowej, a co więcej, może występować jako wygodne krzesło konferencyjne w zrewitalizowanej kamienicy. Doskonała ergonomia i ponadczasowa estetyka sprawiają, że Reality nigdy nie wychodzi z mody, a przy tym jest bezgłośnym krzykiem swego użytkownika.

Więcej informacji na temat fotelu REALITY znaleźć można na stronie sitag.pl/ikonySITAG


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera