Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z dżunglą pod rękę

 

Czas czytania: ~3 min


yL1FHiBQvIwLAbXhpKeCmAIpvc29OtmD2tuQ36ihin5fnUN9wT6gKpEQz1Xx_mecanoo-wei-wu-ying.jpg
Tajwan walczy o miano azjatyckiego potentata kulturowego. Dopiero co ruszyła budowa zaprojektowanego przez Toyo Ito nowego gmachu opery w Taichung w centralnej części wyspy, a już rozpoczęła się kolejna wielka inwestycja. W Kaohsiung przy południowo-zachodnim wybrzeżu powstaje centrum sztuki Wei-Wu-Ying.

Zaprojektowany przez holenderską pracownię Meconoo kompleks kulturalny o powierzchni 141 tysięcy metrów kwadratowych będzie jednym z największych tego typu obiektów w Azji, a zarazem jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym. W jego ramach funkcjonować ma nowoczesny teatr, sala koncertowa, opera, sala recitalowa, biblioteka publiczna oraz studia muzyczne i taneczne.

Centrum Wei-Wu-Ying powstanie w północno-wschodniej części rozległego miejskiego parku. Będzie to nie tylko pierwsze centrum sztuk performatywnych w południowym Tajwanie, ale także największa inwestycja kulturalna tajwańskiego rządu w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Centrum ma się stać nową ikoną liczącego prawie 3 miliony mieszkańców Kaohsiung i być wyraźnym znakiem transformacji miasta z ośrodka portowego w nowoczesną, kulturalną metropolię.

Projekt Francine Houben – założycielki i głównej projektantki Mecanoo – bazuje na założeniach typowych dla współczesnej architektury holenderskiej, która duży nacisk kładzie na jak najsilniejszą integrację budynków z otoczeniem. Inspiracją była dla niej bujna roślinność strefy tropikalnej, którą można podziwiać w parku Wei-Wu-Ying. Punktem wyjścia dla koncepcji budynku była plątanina gałęzi i pni drzew – budynek o organicznych kształtach nakryty będzie falistym dachem przeprutym licznymi świetlikami, które filtrują światło i zapewniają naturalną wentylację. Dzięki integracji otwartej przestrzeni budynku z sąsiednim pasem zieleni i rozległymi terenami parkowymi, architektura i natura przenikają się, stając się jedną przestrzenią.

Z drugiej strony, w projekcie nie zabrakło również wątków europejskich. Zainspirowani greckim teatrem architekci umieścili na dachu budynku – w miejscu, w którym opada on do ziemi – zewnętrzny amfiteatr. W ten sposób otaczający budynek park staje się dodatkową, nieoficjalną sceną ludzkich aktywności. Pełen łagodnych wzniesień, dolin i sadzawek znajdzie swoją kontynuację pod wielkim dachem budynku. W jego cieniu bowiem – obok obiektów kultury – powstać ma przestrzeń publiczna, w której można będzie spacerować, ćwiczyć Tai Chi, medytować lub po prostu odpoczywać chroniąc się przed upałem.
Program kompleksu kulturalnego Wei-Wu-Ying obejmuje: salę koncertową z widownią dla 2 tysięcy osób, operę dla 2,250 tysiąca widzów, teatr z widownią, która pomieści 1,250 tysiąca osób, salę recitalową z 500 miejscami, bibliotekę o powierzchni 800 metrów kwadratowych, sale prób, zajęć edukacyjnych z muzyki i tańca oraz warsztatów o łącznej powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. W całym centrum będzie się mogło pomieścić około 6 tysięcy widzów.

Centrum Wei-Wu-Ying ma być gotowe w 2013 r.
qJdibn6oJK5j2Z59DkI8ftvGDiKwu3NzlaQGRtqKTY9rwhf7QuMCVmno5S0e_mecanoo-wei-wu-ying-2.jpg
Zobacz projekt nowej opery w Taichung autorstwa Toyo Ito
OhhfFSw0htDd9XR8Egf8TorhC87lKTso8v22ZL1z2E1Lo0tlvug9PvWFEtEr_mecanoo-wei-wu-ying-3.jpg
PbtsAdjBkBsYxALTNTYPhb72l61RWpeTQw0ps8gwE14UU7owSnhiRTTBD18J_mecanoo-wei-wu-ying-4.jpg
rurj9L0trjyTq3xQNjabQTFHZNYPFpzvw6aikysSvfmWP8bSS0uUt6VzQgSR_mecanoo-wei-wu-ying-5.jpg
NgEh56vzGlXaFwh24jB2TTT50k3heqe74k3KqvbhPbxs7JvOPVxVdeyGIL0e_mecanoo-wei-wu-ying-6.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera