Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pojemnik na piłkę

 

Czas czytania: ~3 min


VmhV1ODAGJaVaFFyUUUyvTorHDFQolE7HBrtCwaqRsE1S9liX3ysJGZmzqZL_vtb-arena-park.jpg
Erick van Egeraat lubi projektować w Rosji, co sam przyznał w jednym z wywiadów. Wygląda na to, że świetnie ten kraj rozumie, bo kilka dni temu jego zespół wygrał zamknięty, międzynarodowy konkurs na projekt nowego stadionu VTB Arena Park w Moskwie.


6uN8Xw4fpAA2dal8BCWWXgfXyDg828kodydRzqZdyWScFapi8o6QoqMNo8Ew_vtb-arena-park-2.jpg
Zadaniem projektantów było stworzenie koncepcji przebudowy stadionu Dynamo Moskwa i otaczającego go parku. Van Egeraat zaproponował przekształcenie obiektu we współczesny, wielofunkcyjny zespół usługowy, który będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji tej części miasta. VTB Arena Park będzie więc łączyć centrum kulturalne, sportowe i zdrowotne o łącznej powierzchni użytkowej 300 tysięcy metrów kwadratowych i zajmie działkę o powierzchni 116 tysięcy metrów kwadratowych. Po przebudowie stadion pomieści 45 tysięcy widzów, a duża hala sportowa Arena – 10 tysięcy. Poza tym powstanie kompleks handlowo-rozrywkowy, restauracje i podziemny parking.

W jury, oprócz międzynarodowych ekspertów, zasiadali: mer Moskwy Jurij Łużkow, prezes VTB Andriej Kostin oraz rosyjski minister kultury Aleksander Awdiejew. W zwycięskim projekcie jurorzy docenili głównie umieszczenie wszystkich elementów nowego zespołu pod jednym dachem – w ramach obecnego stadionu i pod nim.

Erick van Egeraat: „Nasz projekt w pełni respektuje monumentalną wartość obiektu oraz otaczającego go parku. To miejsce ma wspaniałą tradycję, którą musieliśmy uhonorować. Jednocześnie, zawiera w sobie wszystkie możliwe problemy, jakie może stworzyć miasto. Żeby je rozwiązać, zaproponowaliśmy stadion, który szanuje historię i kontekst stadionu Dynama i Parku Pietrowskiego i jednocześnie tworzy współczesną ikonę XXI wieku, z której mieszkańcy Moskwy będą mogli być dumni. Projekt wprowadza w to miejsce różnorodność i wzmacnia jego tożsamość.”.

Stadion Dynamo Moskwa ulokowany jest w Parku Pietrowskim, w centrum Moskwy. Historia tego miejsca sięga 1782 r., kiedy to caryca Katarzyna Wielka zarządziła wzniesienie w tej okolicy pałacu. W ciągu kolejnych stuleci w jego sąsiedztwie powstawały restauracje, pawilony koncertowe i studio kinowe, na skutek czego park stał się głównym centrum kultury w Moskwie. Sam stadion powstał w 1928 r. Żeby spełnić międzynarodowe standardy i zapewnić Rosji silną pozycję jako kandydata na gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., administracja stadionu postanowiła zainwestować w poważną modernizację obiektu. Swoją nową nazwę – VTB Arena Park – będzie on zawdzięczać głównemu sponsorowi budowy, którym jest VTB-Bank.

Projekt Ericka van Egeraata i jego rosyjskiego partnera, Michaiła Posokina z Mosprojektu-2 powstał we współpracy z międzynarodowymi specjalistami, min. inżynierami z Bollinger + Grohmann, Amsterdam ArenA Advisory, ekspertami w dziedzinie akustyki z Artec Acoustic oraz oświetlenia z firmy Illuminator. Zespół ten pokonał cztery pozostałe, wśród których byli: NPS Tchoban Voss we współpracy z gmp von Gerkan Marg und Partner, STD development z Interstudio, ABD wspólnie z Perkins Eastman International, oraz Mosproekt 4 z Populous (współprojektanci Soccer City w Johannesburgu).

Kluczowe zagadnienia, wokół których powstała koncepcja obiektu to:
- zachowanie historycznych granic zabudowy: dwa stadiony będą usytuowane w ramach starego obiektu, zachowując obwód elewacji istniejącej areny
- samowystarczalny model biznesowy: chcąc zapewnić VTB Arena Park niezależność finansową, uwzględniono zróżnicowany program kulturalny i handlowy – połączenie sportu, kultury, handlu i rozrywki – który ma stworzyć obiekt działający i atrakcyjny przez całą dobę i okrągły rok.
- zachowanie i powiększenie parku, który otacza obiekt
- spełnienie wszelkich standardów FIFA, co ma umożliwić Rosji walkę o organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r.
- komunikacja – podziemny parking i nowa stacja metra w sąsiedztwie Prospektu Leningradzkiego stworzyć mają ważny ośrodek transportu, który umożliwi rozładowanie ruchu na najbardziej zatłoczonych ulicach Moskwy.

Inwestycja ma się zakończyć w 2017 r.

Zobacz wywiad z Erykiem Van Egeraat

Zobacz film
IN3qXutjLzcfTD5gYwvBxtVEyZ0gqoHWmTwBEkcqW7EXQbPggbWobc9QsJ1B_vtb-arena-park-3.jpg
bxlZahlfqOs8XIyjqPcWTaGoKQDDzDgTWk88FdhxJhNqf4TGvaXSVY1Mbic6_vtb-arena-park-4.jpg
ix6w0r65o4TCAPoYdwbf6TBQHUwnqfMSskXurJ5oiUVDx1TcB1UWEQa1AQco_vtb-arena-park-5.jpg
1t73n49eoBJbTsZAk3OQcnOt3P0hz3jocc4mXl3iRW0LAItJVMoh0e5Yt5Hq_vtb-arena-park-6.jpg
ahP0jED6DFie7L14nkWeUTQGvBJMnDVDm4jDJ2uioKBozsVmbtQq4GxJ2DVi_vtb-arena-park-7.jpg
uNeadvwVdQ0x8XBLdxOUPjREP5G5AndiOuVKSxF9G5sqvcxgDd3IF9COlxjO_vtb-arena-park-8.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera