Pojemnik na piłkę - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pojemnik na piłkę

 

Czas czytania: ~3 min


VmhV1ODAGJaVaFFyUUUyvTorHDFQolE7HBrtCwaqRsE1S9liX3ysJGZmzqZL_vtb-arena-park.jpg
Erick van Egeraat lubi projektować w Rosji, co sam przyznał w jednym z wywiadów. Wygląda na to, że świetnie ten kraj rozumie, bo kilka dni temu jego zespół wygrał zamknięty, międzynarodowy konkurs na projekt nowego stadionu VTB Arena Park w Moskwie.


6uN8Xw4fpAA2dal8BCWWXgfXyDg828kodydRzqZdyWScFapi8o6QoqMNo8Ew_vtb-arena-park-2.jpg
Zadaniem projektantów było stworzenie koncepcji przebudowy stadionu Dynamo Moskwa i otaczającego go parku. Van Egeraat zaproponował przekształcenie obiektu we współczesny, wielofunkcyjny zespół usługowy, który będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji tej części miasta. VTB Arena Park będzie więc łączyć centrum kulturalne, sportowe i zdrowotne o łącznej powierzchni użytkowej 300 tysięcy metrów kwadratowych i zajmie działkę o powierzchni 116 tysięcy metrów kwadratowych. Po przebudowie stadion pomieści 45 tysięcy widzów, a duża hala sportowa Arena – 10 tysięcy. Poza tym powstanie kompleks handlowo-rozrywkowy, restauracje i podziemny parking.

W jury, oprócz międzynarodowych ekspertów, zasiadali: mer Moskwy Jurij Łużkow, prezes VTB Andriej Kostin oraz rosyjski minister kultury Aleksander Awdiejew. W zwycięskim projekcie jurorzy docenili głównie umieszczenie wszystkich elementów nowego zespołu pod jednym dachem – w ramach obecnego stadionu i pod nim.

Erick van Egeraat: „Nasz projekt w pełni respektuje monumentalną wartość obiektu oraz otaczającego go parku. To miejsce ma wspaniałą tradycję, którą musieliśmy uhonorować. Jednocześnie, zawiera w sobie wszystkie możliwe problemy, jakie może stworzyć miasto. Żeby je rozwiązać, zaproponowaliśmy stadion, który szanuje historię i kontekst stadionu Dynama i Parku Pietrowskiego i jednocześnie tworzy współczesną ikonę XXI wieku, z której mieszkańcy Moskwy będą mogli być dumni. Projekt wprowadza w to miejsce różnorodność i wzmacnia jego tożsamość.”.

Stadion Dynamo Moskwa ulokowany jest w Parku Pietrowskim, w centrum Moskwy. Historia tego miejsca sięga 1782 r., kiedy to caryca Katarzyna Wielka zarządziła wzniesienie w tej okolicy pałacu. W ciągu kolejnych stuleci w jego sąsiedztwie powstawały restauracje, pawilony koncertowe i studio kinowe, na skutek czego park stał się głównym centrum kultury w Moskwie. Sam stadion powstał w 1928 r. Żeby spełnić międzynarodowe standardy i zapewnić Rosji silną pozycję jako kandydata na gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., administracja stadionu postanowiła zainwestować w poważną modernizację obiektu. Swoją nową nazwę – VTB Arena Park – będzie on zawdzięczać głównemu sponsorowi budowy, którym jest VTB-Bank.

Projekt Ericka van Egeraata i jego rosyjskiego partnera, Michaiła Posokina z Mosprojektu-2 powstał we współpracy z międzynarodowymi specjalistami, min. inżynierami z Bollinger + Grohmann, Amsterdam ArenA Advisory, ekspertami w dziedzinie akustyki z Artec Acoustic oraz oświetlenia z firmy Illuminator. Zespół ten pokonał cztery pozostałe, wśród których byli: NPS Tchoban Voss we współpracy z gmp von Gerkan Marg und Partner, STD development z Interstudio, ABD wspólnie z Perkins Eastman International, oraz Mosproekt 4 z Populous (współprojektanci Soccer City w Johannesburgu).

Kluczowe zagadnienia, wokół których powstała koncepcja obiektu to:
- zachowanie historycznych granic zabudowy: dwa stadiony będą usytuowane w ramach starego obiektu, zachowując obwód elewacji istniejącej areny
- samowystarczalny model biznesowy: chcąc zapewnić VTB Arena Park niezależność finansową, uwzględniono zróżnicowany program kulturalny i handlowy – połączenie sportu, kultury, handlu i rozrywki – który ma stworzyć obiekt działający i atrakcyjny przez całą dobę i okrągły rok.
- zachowanie i powiększenie parku, który otacza obiekt
- spełnienie wszelkich standardów FIFA, co ma umożliwić Rosji walkę o organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r.
- komunikacja – podziemny parking i nowa stacja metra w sąsiedztwie Prospektu Leningradzkiego stworzyć mają ważny ośrodek transportu, który umożliwi rozładowanie ruchu na najbardziej zatłoczonych ulicach Moskwy.

Inwestycja ma się zakończyć w 2017 r.

Zobacz wywiad z Erykiem Van Egeraat

Zobacz film
IN3qXutjLzcfTD5gYwvBxtVEyZ0gqoHWmTwBEkcqW7EXQbPggbWobc9QsJ1B_vtb-arena-park-3.jpg
bxlZahlfqOs8XIyjqPcWTaGoKQDDzDgTWk88FdhxJhNqf4TGvaXSVY1Mbic6_vtb-arena-park-4.jpg
ix6w0r65o4TCAPoYdwbf6TBQHUwnqfMSskXurJ5oiUVDx1TcB1UWEQa1AQco_vtb-arena-park-5.jpg
1t73n49eoBJbTsZAk3OQcnOt3P0hz3jocc4mXl3iRW0LAItJVMoh0e5Yt5Hq_vtb-arena-park-6.jpg
ahP0jED6DFie7L14nkWeUTQGvBJMnDVDm4jDJ2uioKBozsVmbtQq4GxJ2DVi_vtb-arena-park-7.jpg
uNeadvwVdQ0x8XBLdxOUPjREP5G5AndiOuVKSxF9G5sqvcxgDd3IF9COlxjO_vtb-arena-park-8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera