Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolorowa fasada

 

Czas czytania: ~3 min


Budynki usługowe jak i obiekty użyteczności publicznej mają za zadanie przede wszystkim służyć ludziom. Muszą być zatem użyteczne, dopasowane do wymagań i przeznaczenia, co jednak bardzo często wpływa na ich wygląd i budowę. Czy możliwe jest uzyskanie nowych, przyjemnych dla oka, efektownych obiektów w połączeniu z wytycznymi odnośnie budynków użyteczności publicznej?

Szkoły to budynki o specyficznym przeznaczeniu. Dopasowanie pomieszczeń, komunikacja czy bezpieczeństwo, to jedne z głównych wytycznych, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu takich obiektów. Jednak restrykcyjne wymogi przy konstrukcji tego typu budynków, nie muszą przyczyniać się do ograniczenia wyobraźni architekta.

Szkoła wielu kolorów

Holenderski architekt Hans Coppen z Architecten Bureau Coppen w Raermond był odpowiedzialny za projekt "BMV (Broad Social Amenities) School". Jego wizja projektu była dwojaka. Po pierwsze stworzyć szkołę, w której uczniowie będą czuć się bezpiecznie, a po drugie tak zaprojektować budynek, aby zachwycał. - Chcieliśmy zaprojektować atrakcyjne miejsce, które służyłoby odkrywaniu i poszerzaniu wiedzy o świecie przez dzieci - mówi Hans Coppen.

36KbXrkcXxZ8bXqfVjuKA0RIYzsuRgXsIJsmOrXb5nSzCKMl2zB00uIvirvD_rockwool1.jpg

Paleta zmieniających się barw

Parter szkoły BMV został wykonany z cegły, ocieplonej skalną wełną mineralną Rockwool. Jako warstwę zewnętrzną, zastosowano dwanaście kolorów produktów Rockpanel Colours, które zostały ułożone na wzór liczbowych sekwencji Fibonacciego (występujących zarówno we współczesnej informatyce, jak i w naturalnych formach, np. rozgałęzień drzew). W rezultacie osiągnięto naturalną równowagę kolorystyczną, spełniającą zasadę Fibonacciego, czyli tzw. złotego punktu.

7vLzW5M05S1LkI5mfo3mf2O1DnHw4toUwtBQVEuDN4uK8VvUoAPZoWpzXjaa_rockwool2.jpg

Budynek, według wizji architekta, ma odzwierciedlać stosunki społeczne panujące wśród uczniów i nauczycieli – otwartość i więź. Dla każdego segmentu złożonego z dwóch klas zostały zaprojektowane dodatkowo odrębne pomieszczenia przeznaczone na szatnie, toalety i magazyny. Zastosowanie w każdym z pomieszczeń produktów z segmentu Rockpanel Colours, pozwoliło na uzyskanie charakterystycznego i widocznego efektu.

Piętro budynku zostało wykonane z płyt do okładzin zewnętrznych Rockpanel Chameleon. W zależności od kąta oglądania i od pory dnia, zamontowany Rockpanel zmienia kolor. W godzinach porannych, gdy dzieci przychodzą do szkoły, elewacja obiektu jest niebieska. Z kolei po południu, kiedy zajęcia w szkole dobiegają końca, a uczniowie wracają do domów, budynek szkoły zmienia kolor na czerwony.

Cw4aC8LyRVid1YTRdfvaTwtkQwZqGVCkA4FB2aqJfPXIlblWLUZAOncYTXqP_rockwool3.jpg

Elastyczność dla architekta

Ogromne zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale i mieszkańców innych regionów wzbudził inny unikalny projekt szkoły, opracowany tym razem w Zaltbommel w Holandii. Zamiarem architekta Sebastiaana Robbena z firmy architektonicznej Twee De Snoeken z Hertogenbosch było stworzenie unikalnej koncepcji domku na drzewie. Do realizacji projektu postanowił on wykorzystać produkty z segmentu Rockpanel Woods.

Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniać jednocześnie funkcję edukacyjną (szkoły państwowej i chrześcijańskiej) i mieszkalną (lokali społecznych). Budynek ma zatem przemawiać do wyobraźni zarówno młodych, jak i starszych osób, a także być postrzegany przez ludzi mieszkających w sąsiedztwie, jako budynek o niezwykłej konstrukcji.

Źródło: Rockwool Polska

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera