Systemy zapraw - efekt murowany - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Systemy zapraw - efekt murowany

 

Czas czytania: ~3 min


yMyeb96beFt6Ad2TJecaaRPS1HuRr7TNqRhkDWhtl8rm1feulDppFyfbncKB_tytan-teo-system-zapraw-selena-m.jpg

Bloczki z betonu komórkowego, jako niezwykle lekkie, łatwe w obróbce i ciepłe tworzywo, pozwalają na realizację ciekawych projektów domów energooszczędnych. Efekt wykonanych prac murarskich zależy od jakości zaprawy.

Beton komórkowy charakteryzują bardzo dobre właściwości cieplne, dlatego bloczki z niego wykonane należy łączyć metodą cienkospoinową. Dzięki temu znacząco ogranicza się powierzchnię mostków termicznych, co wpływa na końcową przenikalność cieplną przegród zewnętrznych.

Szkoła murowania

Prawidłowe wykonanie muru z betonu komórkowego wymaga wykonania kilku kroków, które zapewnią zachowanie właściwości fizycznych i mechanicznych przegrody. Przed przystąpieniem do prac należy odpowiednio wypoziomować fundament za pomocą odpowiedniej zaprawy wyrównującej, a następnie ułożyć izolację przeciwwilgociową. Następnie należy oczyścić wierzchnią warstwę bloczków z wszelkich zanieczyszczeń - pyłu po szlifowaniu, pozostałości tłuszczu, wosku czy farb. Cienkowarstwową zaprawę murarską przygotowuje się wsypując całą zawartości worka (25 kg) do odmierzonej dokładnie ilości (6,5 litra) czystej, chłodnej wody. Następnie należy wymieszać całość wiertarką z mieszadłem wolnoobrotowym, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji bez grudek. Zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na całej klejonej powierzchni za pomocą pacy zębatej (8 mm) w taki sposób, aby grubość warstwy klejącej wynosiła nie więcej niż 2-6 mm. W przypadku technologii łączenia pióro-wpust nie należy nakładać zaprawy na pionowe powierzchnie elementów. Każdy bloczek należy następnie docisnąć i dobić za pomocą gumowego młotka, aż do zniwelowania wszelkich nierówności i otrzymania pożądanego położenia. Prawidłowość ułożenia bloczków każdorazowo należy sprawdzić przy użyciu poziomnicy i linek murarskich. Czas na korektę wynosi około 10 minut. Po wyschnięciu zaprawa uzyskuje wytrzymałość na ściskanie powyżej 10 N/mm2 i dzięki mrozoodporności nie traci swoich właściwości wytrzymałościowych podczas wielokrotnych cyklów zamrażania i rozmrażania. Jest dostępna w dwóch kolorach: białym i szarym.

Wykończenie ścian

Ostatnim etapem prac jest pokrycie ścian zewnętrznych i wewnętrznych tynkiem maszynowym. Technologia natryskowa znacznie skraca czas robót oraz pozwala uniknąć niepotrzebnych strat materiału, jednak tylko pod warunkiem odpowiedniego przygotowania podłoża. Gładka i chłonna powierzchnia betonu komórkowego może nie gwarantować odpowiedniej przyczepności. Dlatego przed przystąpieniem do prac tynkarskich należy zastosować zaprawę do obrzutki wstępnej, dedykowaną wszystkim podłożom mineralnym. Obrzutka cementowa wyrówna chłonność podłoża i stworzy warstwę sczepną zapewniającą optymalne wiązanie między betonem a tynkiem cementowo-wapiennym. Zaprawę oraz tynki można nanieść szybko, bez konieczności ręcznego mieszania, za pomocą agregatu mieszająco-pompującego z pompą śrubową o średnicy 14-16 mm. Przy obrzucaniu zaprawą należy zadbać, aby powierzchnia ściany była pokryta cienką warstwą w 100%. Po pełnym utwardzeniu można rozpocząć tynkowanie. Do wykańczania ścian o podwyższonych wymaganiach wytrzymałościowych zaleca się tynk maszynowy, tworzący niezwykle odporną i hydrofobową warstwę ochronną. Natomiast najlepszą wydajność gwarantuje lekki tynk maszynowy, dedykowany w szczególności chłonnym powierzchniom wykonanym z betonu komórkowego i pustaków silikatowych.

Źródło: Selena

Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera