Jak ograniczyć hałas? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak ograniczyć hałas?

 

Czas czytania: ~5 min


gXPepdklYVrrLApSaaq1MvSkBdDP4ZAuQscfrqjGX3mNhMU4lKIodui819Mn_szkola-podstawowa-w-gmund-m.jpg

Fot. 1 Przykład zastosowania płyt Heradesign w szkole – Szkoła podstawowa w Gmünd, Niemcy

Nadmierny hałas jest ceną, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny i technologiczny. Jego ograniczanie jest ważnym wyzwaniem dla projektantów wnętrz, których zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortowych warunków pracy, nauki oraz wypoczynku. Z pomocą przychodzą tu rozwiązania marki Heradesign.

Nie od dzisiaj wiadomo jak wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej może nieść ze sobą przebywanie w środowisku o zbyt dużym natężeniu dźwięków. Choroby narządów słuchu i mowy, spadek koncentracji, rozdrażnienie, wzrost agresji – to tylko niektóre z nich. Nadmierny hałas wpływa również na jakość komunikacji międzyludzkiej, co jest szczególnie ważne podczas pracy i nauki. Od dawna poszukuje się rozwiązań, które pomogą poprawić klimat akustyczny miejsc, w których jesteśmy najbardziej narażeni na nadmierne natężenie dźwięków. Oprócz właściwości dźwiękochłonnych muszą one dobrze komponować się z wystrojem wnętrza, w którym są stosowane.

Poszukiwania optymalnych rozwiązań w tym zakresie doprowadziły firmę Heradesign do stworzenia systemów akustycznych do ścian i sufitów produkowanych z wełny drzewnej. Ta unikatowa technologia pozwala na stworzenie odpowiedniej akustyki wnętrza budynku. Wartość absorbcji dźwięku (pochłaniania dźwięku przez płytę) sięga tutaj 95% (αw = 0,95), co gwarantuje spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych przepisów budowlanych, efektywne pochłanianie dźwięków z otoczenia i skuteczną ochronę przed hałasem pogłosowym (tylko 5% dźwięku odbija się od przegród i w formie pogłosu penetruje pomieszczenie). Tak wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku klasyfikuje płyty Heradesign w najwyższej kategorii A. Wszystko to dzięki strukturze panelu (duża ilość pustych przestrzeni absorbujących fale dźwiękowe) oraz możliwości zastosowania dodatkowego absorbera np. powłok akustycznych z wełny mineralnej.

FBPKZPubxaoql8d2QHGRNTlIW4zR4HH7mhXFJBSzweT7s9cvPSrOSXU3B7FG_osrodek-sportu-i-rekreacji-w-bieruniu-m.jpg

Fot. 2 Płyty Heradesign w Bieruńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zbyt duże pochłanianie dźwięków paradoksalnie nie jest wskazane ze względu na właściwości i charakterystykę pomieszczenia. Inne właściwości akustyczne powinny mieć np. sale muzyczne, a inne biura. Bardzo zróżnicowane możliwości montażowe płyt Heradesign sprawiają, że aranżacja może być dopasowana do indywidualnych wymagań projektanta oraz użytkownika. Płyty mogą być mocowane płasko przy przegrodzie, ale także „na sztorc” oraz w formie mobilnych ścianek działowych służąc do dzielenia pomieszczeń. Idealnie nadają się więc one zarówno do budynków grupy A (średni i większy dystans pomiędzy rozmówcami – np. sale lekcyjne, obiekty sportowe, sale muzyczne) jak i B (niewielki dystans pomiędzy rozmówcami – np. biura).

Empatia, komfort, efektywność
Płyty Heradesign są wykorzystywane głównie do aranżacji wnętrz obiektów edukacyjnych, sportowych, biurowych, infrastrukturalnych, miejsc rozrywki i rekreacji. Jakie korzyści dla użytkowników przynosi stosowanie w tych pomieszczeniach systemów akustycznych marki Heradesign?

W jednostkach oświatowych jest to niewątpliwie wzrost efektywności komunikacji, polepszenie efektywności nauki języków obcych, lepsze warunki nauki dla dyslektyków, więcej cierpliwości i empatii we wzajemnych kontaktach nauczycieli i uczniów. Podstawą jest tutaj z jednej strony ograniczenie dźwięków z otoczenia (wg PN-B-02151-02 dopuszczalne natężenie dźwięku ze wszystkich źródeł hałasu powinno być nie większe niż 40 dB, podczas gdy w praktyce w niedostosowanych pomieszczeniach często przekracza ono 100 dB), a z drugiej odpowiedni czas pogłosu zapewniający wyrazistość komunikatów werbalnych wysyłanych przez nauczycieli, bez konieczności nadmiernego podnoszenia głosu.

LNqL2VNFBdHG7e0bPy16cgUopY3kbkbSPoH9p4XX5pclJdcOUfrgLIGBVMVv_biuro-obslugi.jpg

Fot. 3 Wnętrze biurowe z wykorzystaniem płyt Heradesign – Biuro Obsługi Mieszkańców w mieście Weinstadt, Niemcy

W obiektach biurowych dobra akustyka to przede wszystkim polepszenie warunków pracy oraz wyższa efektywność pracowników. Dzieje się to dzięki podwyższeniu wskaźnika zrozumiałości mowy. Jest to niezwykle ważne we wnętrzach biurowych typu open space, w których komfort akustyczny może być łatwo zakłócony. Istotą jest tutaj ograniczenie zasięgu dźwięku, aby hałas z jednego stanowiska pracy nie przeszkadzał innym osobom. Wskaźnik poziomu pogłosu powinien więc w tym przypadku jak najniższy.

Wnętrza obiektów sportowych mają zazwyczaj dużą powierzchnię i gdy nie są odpowiednio przystosowane akustycznie, czas pogłosu sięga w nich od 7 do 10 s. Komfortowe warunki osiąga się zaś wtedy, gdy nie przekracza on 1,5 - 2 s. Odpowiednia adaptacja akustyczna przynosi więc jednoznaczną poprawę komfortu przebywania w nich, podnosi efektywność zastosowania nagłośnienia elektro-akustycznego, czy polepsza komunikację w przypadku ewentualnych akcji ratunkowych. Niejednokrotnie dopiero takie podwyższenie funkcjonalności umożliwia przeprowadzanie na nich dużych imprez. Udane rozwiązania akustyczne chronią też użytkowników przed częściową utratą słuchu, oraz odgrywają niebagatelną rolę przy ubieganiu się o różnego rodzaju środki europejskie.

W każdym z wyżej wymienionych rodzajów aplikacji płyty z wełny drzewnej marki Heradesign to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniezależnić się od negatywnych skutków hałasu i tym samym zwiększyć efektywność pracy swojej i swoich współpracowników.

Konkurs "Porozmawiajmy o wnętrzach"
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez firmę Heradesign. Do wygrania designerski rower oraz nagrody książkowe. Szczegóły TUTAJ

Firma Heradesign to międzynarodowy producent płyt akustycznych z wełny drzewnej. Od 2007 roku jest jednostką biznesową Knauf Insulation GmbH. Heradesign produkuje, projektuje i sprzedaje wysokiej jakości systemy akustyczne do ścian i sufitów. Dzięki materiałowi z którego są one wykonane, wełnie drzewnej, produkty Heradesign są szczególnie dedykowane do obiektów realizowanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz „zielonej architektury".


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego
Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

22 czerwca 2021 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt budynku Centrum Dydak ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera