Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak powinno wyglądać komfortowe biuro?

 

Czas czytania: ~4 min


fd14vRCHcNiY6BnFhQ4ohcNC4vvr1IYkDdNQEdKF2aADgVbed9ruVtbaSFp9_biuro-sanitec-kolo-warszawa-m.jpg

Fot.1 Biuro Sanitec KOŁO, Warszawa

Dzisiejsze biura to już nie tylko miejsca pracy – to również wizytówki firm i jedne z kluczowych elementów ich kultury organizacyjnej. Dlatego też powinny one odznaczać się nie tylko odpowiednią funkcjonalnością, ale i dobrą akustyką oraz oryginalnym designem.

W epoce przemysłowej, kiedy pracownicy byli często nazywani „dodatkiem do maszyn”, przestrzenie biurowe miały przede wszystkim umożliwiać wykonywanie swoich obowiązków – na komfort pracy nie zwracano praktycznie uwagi. W chwili obecnej mamy do czynienia z gospodarką opartą na wiedzy, gdzie kluczową rolę odgrywają ludzie oraz posiadane przez nich wiedza i umiejętności. Ważną rolę w uwolnieniu ich potencjału odgrywa zapewnienie im komfortu pracy.

W związku z tym zmianie uległa rola jaką odgrywają przestrzenie biurowe. Spędzamy w pracy coraz więcej czasu przez co staje się ona dla nas prawie drugim domem. Ważne jest, aby wnętrza biurowe gwarantowały odpowiedni komfort nie tylko pracy, ale również odpoczynku i nawiązywania relacji międzyludzkich.

3mzzmz41EvyfEETkb1heaBY3Y3yiXP6Au5FqM88iimNVXm3pRpyNLaGjfToh_przestrzen-typu.jpg

Fot.2 Przestrzeń typu open space, Biuro Berry Cal, Szwajcaria

Komfort przede wszystkim
Kwestia stworzenia odpowiedniej akustyki pomieszczeń biurowych odgrywa tutaj dużą rolę. Dąży się do takiego dostosowania akustycznego pomieszczeń, aby w jak największym stopniu redukowały one hałas emitowany przez urządzenia biurowe i innych pracowników. Z drugiej strony podstawą funkcjonowania organizacji jest aktywność i praca zespołowa, co jest niemożliwe bez odpowiedniej komunikacji. Utrudnianie jej to spadek aktywności pracowników, a co za tym idzie mniejsze zyski dla przedsiębiorstwa. Ponadto należy pamiętać, że kompleksy biurowe składają się z wielu pomieszczeń o różnych funkcjach i różnych wymaganiach w zakresie akustyki.

bhIX2GlSfAmtMT5w0UDGODCvgIVLbwIRGSWbs8vt4IZJNMeLUSrENQkNUCpr_sala-konferencyjna-biuro-wyspa-m.jpg

Fot.3 Sala konferencyjna, Biuro - wyspa

Heradesign dla biur
Produkty marki Heradesign umożliwiają odpowiednie dostosowanie akustyki wnętrz do wymogów organizacyjnych. Wełna drzewna wykorzystywana do ich produkcji jest gwarantem odpowiedniego wyciszenia wnętrza, oraz m.in. wysokiej wytrzymałości czy bezpieczeństwa pożarowego w miejscu pracy - wszystko to przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.

Wskaźnik absorpcji dźwięku o wartości do 95% zapobiega rozprzestrzenianiu się hałasu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Ma to szczególne znaczenie w wydzielonych komórkach biurowych. Osoby przebywające w nich są odcięte od hałasu płynącego z innych pomieszczeń, a przede wszystkim z korytarza, co sprzyja koncentracji oraz komfortowi pracy.

We wnętrzach typu open space dochodzi do tego umożliwienie pracownikom efektywnej komunikacji na nieco większej przestrzeni – czas pogłosu powinien więc być odpowiednio większy (0,4 – 0,5 s.) przy natężeniu dźwięku 35 dB dla częstotliwości 250 – 4000 Hz. W przypadku sal konferencyjnych powinien on natomiast mieścić się w przedziale 0,8 – 1,1 s. przy 40 dB. Różnorodność rozwiązań systemowych z oferty Heradesign pozwala na dostosowanie czasu pogłosu do wymagań funkcjonalnych. Istnieje również możliwość punktowej optymalizacji czasu pogłosu dla różnych obszarów jednego pomieszczenia.

hrlleCWFj0r1KAkx0SEewpyJPRoafl1MtviskRP7ptLHRtciC8Z98IxHEQ9Z_korytarz-w-biurze-awbud-fugasowka-m.JPG

Fot.4 Korytarz w Biurze Awbud, Furgasówka

Nie tylko akustyka
Zalety systemów Heradesign dotyczą nie tylko ich właściwości akustycznych, ale i aranżacyjnych. Różnorodne sposoby aplikacji systemów, 17 typów krawędzi płyt, oraz nadanie powierzchni dowolnego koloru z palety RAL, NCS czy StoColor, umożliwiają realizację we wnętrzu każdej koncepcji architektonicznej. Dzięki temu pomieszczenie biurowe może stać się jednym z elementów kultury organizacyjnej firmy wprawiającym pracowników w dobre samopoczucie, utożsamiającym ich z zakładem pracy, czy też będącym wizytówką dla gości. Możliwość wielokrotnego malowania pozwala dodatkowo na bezproblemową zmianę kolorystyki wnętrza w każdym momencie i bez obniżania własności akustycznych.

Systemy Heradesign łączą więc w sobie z jednej strony wysoką funkcjonalność, a z drugiej nowoczesny design, a wyposażone w nie biura spełniają wszelkie standardy nowoczesnego miejsca pracy.

Konkurs "Porozmawiajmy o wnętrzach"
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez firmę Heradesign. Do wygrania designerski rower oraz nagrody książkowe. Szczegóły TUTAJ

Firma Heradesign to międzynarodowy producent płyt akustycznych z wełny drzewnej. Od 2007 roku jest jednostką biznesową Knauf Insulation GmbH. Heradesign produkuje, projektuje i sprzedaje wysokiej jakości systemy akustyczne do ścian i sufitów. Dzięki materiałowi z którego są one wykonane, wełnie drzewnej, produkty Heradesign są szczególnie dedykowane do obiektów realizowanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz „zielonej architektury".


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera