Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izba Architektów o regulacji zawodowej

 

Czas czytania: ~3 min


Izba Architektów RP również uważa obecną reglamentację zawodową za anachronizm

Artykuł, który został opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita” w dniu 28 listopada br., odnoszący się do projektów rządowych według których należy znieść ograniczenia w dostępności do zawodów regulowanych, wywołał żywe reakcje w środowisku architektów. Izba Architektów RP gotowa jest do przedstawienia propozycji, które mogą być pomocne w usuwaniu barier w dostępie do zawodu.

Mnie osobiście te pomysły nie zaskakują — mówi Waldemar Jasiewicz, Sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP.

IARP już 2 lata temu złożyła w tej sprawie stosowne propozycje Ministrowi Infrastruktury. Uważamy, że obecny w Polsce system nadawania uprawnień budowlanych dla architektów jest zupełnie niespójny z regulacjami unijnymi i wymaga zharmonizowania. Pragnę zastrzec, że nie ma w Unii Europejskiej kraju w którym architekt może wykonywać swój zawód w pełnym zakresie zaraz po ukończeniu studiów. W większości państw UE niezbędne jest odbycie praktyki zawodowej wraz z nałożonym przez Państwo obowiązkiem ustawicznego kształcenia zawodowego po jej zakończeniu. W krajach, gdzie liberalizm w dostępie do zawodu architekta jest najdalej posunięty, mechanizmy ochronne dla społeczeństwa wprowadziły towarzystwa ubezpieczeniowe stosując wobec niedoświadczonych młodych architektów bardzo wysokie składki ubezpieczeń OC.

W Unii Europejskiej zawód architekta został poddany szczególnym regulacjom. Minimalny okres studiów to 4 lata, który przez Parlament Europejski, prawdopodobnie już niebawem, zostanie podwyższony do lat 5. Poza tym, wydziały architektury kształcące architektów muszą uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej, stwierdzającą, że program nauczania danego wydziału spełnia wymagania art. 46 Dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Na przykład absolwenci takich nienotyfikowanych uczelni nie mogą uzyskać automatycznego prawa wykonywania zawodu w innych państwach członkowskich Unii. Dyrektywa uznaje jedynie kilka zawodów regulowanych wobec których stosuje się specjalne wymagania, zharmonizowane kształcenie i w ślad za tym idące automatyczne uznawanie kwalifikacji. Są to: lekarze, dentyści, weterynarze, położne, farmaceuci i... architekci. Pozostałe zawody wymienione w Dyrektywie podlegają uznawaniu kwalifikacji na zasadach ogólnych. Interesującym faktem jest np. to, że wiele z tych zawodów nie ma w Europie — w odróżnieniu od Polski — statusu zawodu regulowanego. Izba Architektów RP od lat postuluje, aby zmienić filozofię prawną z wymagań na rzecz pomocy zawodowej — wskazuje Wojciech Gęsiak Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. Naszym zdaniem należałoby się zastanowić nad zróżnicowaniem długości praktyk zawodowych w stosunku do posiadanego poziomu wykształcenia. Zamiast egzaminów na tzw. uprawnienia budowlane, można wprowadzić obowiązek ciągłego kształcenia zawodowego, wzbogacającego warsztat pracy architektów.

Wg deklaracji Prezesa Wojciecha Gęsiaka, Izba Architektów RP gotowa jest do przedstawienia zarówno dla pani Minister Barbary Kudryckiej, jak i panu Ministrowi Sławomirowi Nowakowi propozycji, które mogłyby być pomocne w usuwaniu barier w dostępie do zawodu — przy równoczesnym poszanowaniu regulacji europejskich w odniesieniu do zawodu architekta.

Żródło: Izba Architektów

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Biuro
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera