Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza kolejna odsłona konkursu „Miedź w Architekturze” 30.04.17

 

Czas czytania: ~4 min


Już po raz 18. zgłaszać można projekty architektoniczne wykorzystujące miedź i jej stopy. Europejski konkurs „Miedź w Architekturze” jest szansą na zaprezentowanie prac przed międzynarodowym jury i publicznością, jak również na szeroką promocj

 

Już po raz 18. zgłaszać można projekty architektoniczne wykorzystujące miedź i jej stopy. Europejski konkurs „Miedź w Architekturze” jest szansą na zaprezentowanie prac przed międzynarodowym jury i publicznością, jak również na szeroką promocję. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2017 r.

6O8FmFT90wykMC7qAJ8JZrkTwoZFq89BlZqdLWkYvPQCIZ1KjoRFesVirnWD_sztokholm-terminal-promowy-1.jpg

Odbywający się co dwa lata europejski konkurs „Miedź w Architekturze” służy uhonorowaniu najlepszego współczesnego projektu z zastosowaniem miedzi. Prezentuje i nagradza koncepcje architektoniczne, w których wykorzystano elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane ze wspomnianych materiałów. Rosnący zasięg i rozwój tego konkursu w ciągu ostatnich dwóch dekad odzwierciedla fundamentalne zmiany zachodzące w zastosowaniach miedzi w architekturze: od praktycznego poszycia dachu po wyrafinowany materiał architektoniczny, dający nieskończone możliwości projektowania pokryć wielu elementów budynku. – Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich, ale stopniowo rozszerzano zarówno formułę konkursu, jak i grono uczestników. Obecnie to bardzo prestiżowa rywalizacja, w ostatniej edycji napłynęło ponad 50 zgłoszeń z 17 europejskich krajów – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, współorganizatora konkursu.

Nx9TnVtTpVB84qE0e87az36NCsFQPl3LCM5cBLlki0aqh7wj8oJRwfQ8474W_trollbeads-1.jpg

Zgłoszenia spełniające warunki kwalifikacji
Budynki każdego typu i wielkości, zrealizowane w Europie i ukończone w okresie od stycznia 2015 do kwietnia 2017, zawierające elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub stopów miedzi. Mogą to być projekty o dowolnej skali – od dużych, wyróżniających się wśród otoczenia budynków po skromne realizacje. W 2015 roku zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House, wspaniale zrewitalizowany biurowiec z lat 60-tych, zaprojektowany na wzór domu weneckiego kupca.

3A7L0kLACmQdSvGJ8MFsIqROBYZ1mj0F2uCbD30OYD7c1iGlwbUvSlanTZgZ_trollbeads-2.jpg

Forma zgłaszania prac
Składane przez architektów prezentacje zrealizowanych projektów – zawierające fotografie i rysunki objaśniające projekt i podkreślające zastosowanie miedzi – powinny być umieszczone na jednej lub dwóch planszach formatu A1. Zgłoszenie powinno zawierać opis obiektu w języku angielskim o objętości ok. 250 słów, umieszczony na planszy lub dołączony oddzielnie. Do każdego zgłoszenia musi być dołączona cyfrowa wersja wszystkich obrazów (o rozdzielczości minimum 300 dpi na płycie CD) oraz opis obiektu w postaci dokumentu w formacie Word, a także wypełniony i wydrukowany formularz zgłoszeniowy z danymi uczestnika. Każdy uczestnik może zaproponować więcej niż jedną realizację.

Kompletne zgłoszenie, zawierające plansze i płytę CD, należy przesłać na adres Copper in Architecture w Wielkiej Brytanii tak, aby dotarło nie później niż 30 kwietnia 2017 roku. Adres oraz formularz zgłoszeniowy w języku angielskim można znaleźć w broszurze konkursowej umieszczonej na stronie copperconcept.org/pl/publikacje/european-copper-architecture-awards-18-zasady-i-formularz-zgloszeniowy.

Jurorzy i ocenianie
Status europejskiego konkursu "Miedź w architekturze" European Copper in Architecture Awards - bez wątpienia wyznacza zespół wpływowych architektów i krytyków wchodzących w skład jury. Zespół ten jest ciągle rozszerzany poprzez włączanie wcześniejszych laureatów konkursu. Z tego grona zostanie też wyłoniony panel jurorów obecnej 18. edycji.
Jurorzy będą się spotykać i wspólnie recenzować zgłoszone realizacje. Każde z nich będzie oceniane wyłącznie na podstawie dostarczonej informacji graficznej. Kryteria oceny będą zasadniczo koncentrować się na jakości projektu architektonicznego, a nie na samym użyciu miedzi. Jurorzy będą głosować na nagrodę dla zwycięzcy oraz przyznawać wyróżnienia. Krótka lista realizacji wytypowanych przez Jury zostanie ogłoszona w czerwcu 2017 r.

Nagrody i promocja
Prezentacja nagrodzonych prac odbędzie się w 2017 roku. Autorzy zwycięskiego obiektu oraz realizacji szczególnie wyróżnionych otrzymają pamiątkowe statuetki wykonane z miedzi. Oprócz tego nagrodzone prace, wytypowane przez jurorów do krótkiej listy, będą szeroko promowane wśród międzynarodowej publiczności za pośrednictwem:
•specjalnej broszury poświęconej konkursowi,
•magazynu Copper Architecture Forum, który jest wydawany w nakładzie 25 000 egzemplarzy, w różnych językach,
•witryny internetowej Copperconcept.org,
•promocji medialnej w dziedzinach architektury i budownictwa, obejmującej wiadomości i artykuły poświęcone konkretnym projektom.
Aby uzyskać więcej informacji na temat zgłaszania się do konkursu „Miedź w Architekturze” oraz
dowiedzieć się o wcześniejszych pracach konkursowych i wynikach, zachęcamy do odwiedzenia strony: copperconcept.org/pl/artykuly/rozpoczeto-przyjmowanie-zgloszen-do-europejskiego-konkursu-miedz-w-architekturze.

Europejski Instytut Miedzi (EIM) instytutmiedzi.pl działa w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów
z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i medycyna. Realizowane przez EIM projekty są koordynowane i współfinansowane przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku. Działalność Instytutu oparta jest na przekonaniu, że miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia.

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt dla nauki o drewnie
Projekt dla nauki o drewnie

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis – to jedna z nowych inwestycji planowanych przez władze W ...

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera