Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rainer Mahlamäki wybrał pracownię Grupa Plus Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Rainer Mahlamäki postawił na pracownię Grupa Plus Architekci!

 

F8MAGEt3vj2MKeyVy8LRFThMUiF1cFZByTLiuWEDK6yL7pL49LntX3bAn2v5_kostka-mhzp-grupa-plus-architekci.jpg

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt systemu informacji kierunkowej Muzeum Historii Żydów Polskich. Jury pod przewodnictwem Rainera Mahlamäki, fińskiego architekta odpowiedzialnego za projekt budynku Muzeum, zdecydowało o wygranej warszawskiej pracowni Grupa Plus Architekci.

Grupa Plus Kreatywni – część pracowni Grupa Plus Architekci, odpowiedzialna za projektowanie graficzne, przy współpracy z Jarosławem Kowalczykiem stworzyła projekt współgrający z nowoczesną architekturą muzeum. Asymetryczne wejście i hol główny przecinają bryłę na dwie części, co symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego. Odbiór przekazu architektury nie mógł zostać zdominowany przez umieszczenie w tej przestrzeni agresywnych elementów informacyjnych.

Informacja kierunkowa ma za zadanie doprowadzić zwiedzających do poszczególnych części muzeum, szczególny nacisk kładziony jest na wskazanie Wystawy Głównej. Wytyczenie jednoznacznego ciągu komunikacyjnego jest istotne ze względu na skomplikowany układ funkcjonalny budynku.

Projekt wyłoniony przez Mahlamäkiego bazuje na sześcianie, który nawiązuje do bryły budynku. Geometryczna forma przyjmuje postać czysto użytkową, pozostawiając funkcję dekoracyjną innym elementom holu. Grupa Plus Kreatywni wprowadziła prosty kod kolorystyczny oraz zastosowała różne wielkości poszczególnych elementów oznakowania – od największych i najważniejszych po mniejsze, uzupełniające. Co więcej, opracowano też nowy system piktogramów – nowoczesny, prosty i, co najważniejsze, czytelny. Ułatwi to zwiedzającym orientację w przestrzeni budynku.

Jednocześnie koncepcja informacji kierunkowej kładzie nacisk na dynamicznym charakter Muzeum Historii Żydów Polski, a także na przyświecającą miejscu ideę dialogu i otwartości. Dlatego też poszczególne elementy projektu są szczególnie przyjazne dzieciom. Jest to o tyle ważne, że muzeum ma pełnić rolę edukacyjną, ucząc tolerancji i szacunku we wzajemnych relacjach Polaków i Żydów.

Nowa informacja kierunkowa zostanie zaprezentowana 28 października, przy okazji otwarcia Wystawy Głównej.

Grupa Plus Architekci to polska pracownia architektoniczna, której założycielem jest Tomasz Wuczyński. Charakterystyczna filozofia Grupy Plus Architekci stawia przede wszystkim na jakość, funkcjonalność i prostotę, począwszy od projektów biurowych, hotelowych oraz domów jednorodzinnych po aranżację wnętrz – zarówno przestrzeni komercyjnych jak i prywatnych. Od niedawna pracownia poszerzyła także zakres swoich usług o tworzenie kompleksowej identyfikacji wizualnej dla firm oraz projektowanie systemów informacji kierunkowej.

Pracownia jest znana m.in. z realizacji projektów takich jak: hotel Poziom 511, siedziba główna firmy AWBUD. W portfolio znajdują się projekty koncepcyjne: Dom Introwertyka, Dom Pasmowy - z serii introwertycznych domów bez okien, Dom z Plastiku.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera