Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt Łazienki 2016 – oto laureaci

 

Czas czytania: ~4 min


Znamy laureatów cenionego konkursu na projekt łazienki. To już osiemnasta edycja plebiscytu na najciekawszy projekt toalety, stojącej w przestrzeni publicznej miasta

 

8LgQnKxULM6vDKkY6m07LlS5WhHg3M8ar6Y1vOq3ug1mBiLMvbHlzOTzuvRz_kolo-grand-prix3.jpg

Grand Prix: Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj z Poznania

22 czerwca 2016 roku został rozstrzygnięty 18. Konkurs Koło - Projekt Łazienki 2016. To coroczny plebiscyt, w którym architekci zgłaszają swoje propozycje łazienki, dopasowanej do określonej miejskiej przestrzeni. Wszyscy wiemy, że w polskich miastach wciąż brakuje publicznych toalet – Konkurs Koło stara się temu zaradzić, dbając zarazem o zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne walory takich obiektów.

R7GuibjObec0zAzyqnKVp7OA88xZeaY9Qc1vbYvlqiU3SMFmOn17BwSIZUt3_kolo-grand-prix2.jpg

Grand Prix: Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj z Poznania

Projekt Łazienki 2016 w tym roku wybierało jury w składzie: Dorota Chudowska-Rączka, Przewodnicząca Zespołu ds. Estetyki Miasta Płocka; Prof. Ewa Kuryłowicz Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates; Jerzy Jaworski, Pracownia Architektoniczna Królikowski I Jaworski; Janusz Łabuz, Płockie Pracownie Projektowe, Pracowania Architektoniczna Janusz Łabuz; Dr Bolesław Stelmach, Stelmach I Partnerzy Biuro Architektoniczne

Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit. Konkurs na projekt łazienki – to nie tylko przegląd propozycji; zwycięskie projekty są realizowane. Tak powstała łazienka na nadwiślańskiej plaży w Warszawie czy łazienka w Kazimierzu Dolnym.

Projekt Łazienki 2016 w tym roku dotyczył Płocka – a konkretnie Paku Zachodniego w tym mieście. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie nie tylko wolnostojącego pawilonu, mieszczącego sanitariaty, ale też zielonej przestrzeni wokół. „Dopasuj budynek do otoczenia Al. Antoniego Roguckiego - miejsce na największym osiedlu mieszkaniowym w Płocku”, „Zaplanuj miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców - zielony ciąg spacerowy, połączony ze Starym Miastem i nabrzeżem wiślanym” – zachęcali architektów organizatorzy. Ze względu na lokalizację w parku, użytkowanym na co dzień przez mieszkańców okolicy, obiekt miał być uzupełniony o dodatkowe elementy - zadaszenie chroniące przed deszczem, stojak na rowery oraz zdrój dla ludzi i zwierząt.

aY4JHj3offS5EE6nYLeCdosdCyVVMDyD7AlkU931lJQv0OzFOS767pMRfYNY_kolo-grand-prix5.jpg

Grand Prix: Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj z Poznania

Projekt Łazienki 2016 został wybrany 22 czerwca 2016 roku. Grand Prix i 20 000 zł jury przyznało Stanisławowi Łakińskiemu i Łukaszowi Spychajowi z Poznania. „Nagroda została przyznana za wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw, spotkań, dla którego toaleta miejska jest tylko jednym z powodów do złożenia tam wizyty” – podkreślili członkowie jury. Docenili formę zielonej górki, pod którą ukryto budynek, zlokalizowanie go przy uczęszczanej parkowej ścieżce, użycie naturalnych materiałów – betonu i szkła. „Proekologiczne ukształtowanie przestrzeni trafnie odczytuje współczesne wyzwania jakie stają przed humanistyczną sztuką, jaką jest architektura” – zauważyli jurorzy.

Wyróżnienie I stopnia: Antoni Łanocha i Agnieszka Biesaga z Krakowa

Projekt Łazienki 2016 – to nie tylko Grand Prix, ale i wyróżnienia. Wyróżnienie I stopnia i 8000 zł otrzymali Antoni Łanocha i Agnieszka Biesaga z Krakowa. „Projektanci przewidują uzupełnienie podstawowej funkcji obiektu o punkt informacji miejskiej, mały punkt gastronomiczny, a nawet miejsce opłacania rachunków (mikro-poczta). Poza tym, projekt uwzględnia elementy pozwalające na krótki odpoczynek (ławka, stojaki rowerowe). I ta właśnie relatywnie obszerna funkcja społeczna jest dużym atutem pracy” – można przeczytać w uzasadnieniu jury.

Wyróżnienie II stopnia: Michał Bakuła z Sierpca.

Wyróżnienie II stopnia 4000 zł przyznano projektowi Michała Bakuły z Sierpca.

Wyróżnienie III stopnia: Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski z Gdańska

Wyróżnienie III stopnia: Damian Fryde, Szamil Jachimczyk i Damian Granosik z Łodzi

Wyróżnienie III stopnia: Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska i Aleksandra Boniecka z Warszawy

Trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia i 2000 zł otrzymali Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski z Gdańska; Damian Fryde, Szamil Jachimczyk i Damian Granosik z Łodzi; Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska i Aleksandra Boniecka z Warszawy.

Wyróżnienie internautów: Bartosz Młynarski i Dariusz Michałkowski z Dubiecka i Osiecznej

Swoje wyróżnienie przyznali też internauci: oni nagrodzili projekt Bartosza Młynarskiego i Dariusza Michałkowskiego z Dubiecka i Osiecznej.

Źródło informacji: konkurskolo.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera