Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Interaktywne Centrum Bajki i Animacji – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji, nadesłanej przez pracownie Nizio Design International i MWE sp. z o.o., Warszawa.

 

xzq7MTEssExG586Pbybd70oXBLu9gX3ocUIc8Vo7hFXLRkkOCArjFuBqcWK5_i-nagroda-2.jpg

Fot. I nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma powstać przy znanym doskonale każdemu Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W założonym w 1947 roku SFR narodzili się Reksio, Bolek i Lolek, Marceli Szpak, Miś Kudłatek, a także Baltazar Gąbka i Szpieg z Krainy Deszczowców. Teraz wszyscy bohaterowie znanych bajek mają „zamieszkać” w nowoczesnym muzeum i cieszyć kolejne pokolenia dzieci.

xokawBwYGQ8rdNWK6IL74000ErTxow9eGiDSlaYcbfMOk6ZXXIQStIudogc7_i-nagroda-3.jpg

Fot. I nagroda

OvhqxTDSnZ2rcCENitQR01ZWgI5JWgnwlovYPLGMb2iN2pQh3ACq61G3De0J_i-nagroda-4.jpg

Fot. I nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu, wyłonionego w drodze konkursu SARP. Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji, nadesłanej przez pracownie Nizio Design International i MWE sp. z o.o., Warszawa. Szef tego zespołu, Mirosław Nizio znany jest z muzealnych realizacji. To on ze swoim zespołem zaprojektował m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu czy interaktywną, multimedialną ekspozycję stała w Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich.

ASklgoaKmU7CK4FXi2I8M0VZIBvMLdepGNdDgU5OLiLaA5KZMSKu11rBXhBz_i-nagroda-5.jpg

Fot. I nagroda

mX5jYWBQ77YKBJeE0xgCZBGLslX8Gc2a39Kv1fSF573G8wRs5pAyUsciIu7c_i-nagroda-6.jpg

Fot. I nagroda

Tematem konkursu na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej była nie tylko wizja architektoniczna siedziby placówki, ale też koncepcja scenariusza wystawy. Architekci musieli zaproponować nie tylko zespół zabudowy (nowej połączonej z istniejącymi budynkami Studia Filmów Rysunkowych), plan zagospodarowania terenu wokół budynków, ale też opracować – jak to ujęto w regulaminie - „przekształcenie istniejących struktur budowlanych, aby powstała przestrzeń dla rozszerzenia działalności muzealno-wystawowej w dziedzinie animacji poprzez realizację scenariusza wystawy”. Jednym z załączników do regulaminu konkursu był wykaz eksponatów, jakimi dysponuje SFR i które mogły posłużyć do tworzenia przyszłej wystawy. Były to nie tylko projekty plastyczne znanych z bajek postaci i scenografie, czy taśmy celuloidowe z namalowanymi rysunkami, ale i sprzęt, dzięki któremu filmy rysunkowe powstawały – m.in. kamery poklatkowe, stoły do filmowania, stoły do montażu itp.

FnW9nKxsqnnYYMjkWHp2NcGdSqjjYU2YjMXbKfuTAjtyBMRJqyY5u2qc95mG_i-nagroda-7.jpg

Fot. I nagroda

0p9PVhXUs2gK9JpT3ZEpqjC5a9RSOB67g9yoq6T7arEtwonQJlYtiIBHBAXn_ii-nagroda-1.jpg

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu zespołu w składzie: arch. Mirosław Nizio, arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski. Według jury to właśnie wspólna wizja biur Nizio Design International i MWE sp. z o.o. z Warszawy okazała się najlepsza. W opinii sądu konkursowego zapisano, że nagrodę przyznano w szczególności za „artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, za stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne i za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej”.

wU0BWzuXu5Wohw3WmIpGXoSC4YrLwKpHOQ8LsOEFc4ZTu8Ye2Gk8MnMs8vmN_ii-nagroda-2.jpg

Fot. II nagroda

wFxeTSpb4bIMxGePf3pBUwrM6BbrW0G9dTyyNOR5CaFDsKFNsibQWHwQ8PKQ_ii-nagroda-3.jpg

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej w ciekawy sposób zaprojektowała także pracownia Riegler Riewe. Zespół w składzie: Prof. Arch. Dipl.-Ing. Roger Riewe, Arch. Dipl.-Ing. Mikołaj Szubert-Tel, arch.Paulina Kostyra-Dzierżęga, arch. Paweł Skóra, stud. Karolina Fonfara, mgr inż. Wojciech Wilczek, Jarema Szender, Magdalena Starzec,
Sławomir Mazan otrzymał w konkursie drugą nagrodę, przyznaną m.in. za „trafne minimalistyczne rozwiązanie architektoniczne bryły z poszanowaniem istniejącego obiektu zabytkowego. Za klasyczne połączenie formy historycznej z nową zabudową”.
Trzecia nagroda w konkursie na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powędrowała do Krakowa, do pracowni KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c..

l8cYR7Se7v2qK4X7JnIqrQfpmW3LtfynVAliZe4sWYp5Jg6VZQlcVJlZOvBm_ii-nagroda-4.jpg

Fot. II nagroda

Fot. III nagroda

Fot. III nagroda


Fot. III nagroda

 

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera