Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Interaktywne Centrum Bajki i Animacji – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji, nadesłanej przez pracownie Nizio Design International i MWE sp. z o.o., Warszawa.

 

xzq7MTEssExG586Pbybd70oXBLu9gX3ocUIc8Vo7hFXLRkkOCArjFuBqcWK5_i-nagroda-2.jpg

Fot. I nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma powstać przy znanym doskonale każdemu Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W założonym w 1947 roku SFR narodzili się Reksio, Bolek i Lolek, Marceli Szpak, Miś Kudłatek, a także Baltazar Gąbka i Szpieg z Krainy Deszczowców. Teraz wszyscy bohaterowie znanych bajek mają „zamieszkać” w nowoczesnym muzeum i cieszyć kolejne pokolenia dzieci.

xokawBwYGQ8rdNWK6IL74000ErTxow9eGiDSlaYcbfMOk6ZXXIQStIudogc7_i-nagroda-3.jpg

Fot. I nagroda

OvhqxTDSnZ2rcCENitQR01ZWgI5JWgnwlovYPLGMb2iN2pQh3ACq61G3De0J_i-nagroda-4.jpg

Fot. I nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu, wyłonionego w drodze konkursu SARP. Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji, nadesłanej przez pracownie Nizio Design International i MWE sp. z o.o., Warszawa. Szef tego zespołu, Mirosław Nizio znany jest z muzealnych realizacji. To on ze swoim zespołem zaprojektował m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu czy interaktywną, multimedialną ekspozycję stała w Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich.

ASklgoaKmU7CK4FXi2I8M0VZIBvMLdepGNdDgU5OLiLaA5KZMSKu11rBXhBz_i-nagroda-5.jpg

Fot. I nagroda

mX5jYWBQ77YKBJeE0xgCZBGLslX8Gc2a39Kv1fSF573G8wRs5pAyUsciIu7c_i-nagroda-6.jpg

Fot. I nagroda

Tematem konkursu na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej była nie tylko wizja architektoniczna siedziby placówki, ale też koncepcja scenariusza wystawy. Architekci musieli zaproponować nie tylko zespół zabudowy (nowej połączonej z istniejącymi budynkami Studia Filmów Rysunkowych), plan zagospodarowania terenu wokół budynków, ale też opracować – jak to ujęto w regulaminie - „przekształcenie istniejących struktur budowlanych, aby powstała przestrzeń dla rozszerzenia działalności muzealno-wystawowej w dziedzinie animacji poprzez realizację scenariusza wystawy”. Jednym z załączników do regulaminu konkursu był wykaz eksponatów, jakimi dysponuje SFR i które mogły posłużyć do tworzenia przyszłej wystawy. Były to nie tylko projekty plastyczne znanych z bajek postaci i scenografie, czy taśmy celuloidowe z namalowanymi rysunkami, ale i sprzęt, dzięki któremu filmy rysunkowe powstawały – m.in. kamery poklatkowe, stoły do filmowania, stoły do montażu itp.

FnW9nKxsqnnYYMjkWHp2NcGdSqjjYU2YjMXbKfuTAjtyBMRJqyY5u2qc95mG_i-nagroda-7.jpg

Fot. I nagroda

0p9PVhXUs2gK9JpT3ZEpqjC5a9RSOB67g9yoq6T7arEtwonQJlYtiIBHBAXn_ii-nagroda-1.jpg

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu zespołu w składzie: arch. Mirosław Nizio, arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski. Według jury to właśnie wspólna wizja biur Nizio Design International i MWE sp. z o.o. z Warszawy okazała się najlepsza. W opinii sądu konkursowego zapisano, że nagrodę przyznano w szczególności za „artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, za stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne i za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej”.

wU0BWzuXu5Wohw3WmIpGXoSC4YrLwKpHOQ8LsOEFc4ZTu8Ye2Gk8MnMs8vmN_ii-nagroda-2.jpg

Fot. II nagroda

wFxeTSpb4bIMxGePf3pBUwrM6BbrW0G9dTyyNOR5CaFDsKFNsibQWHwQ8PKQ_ii-nagroda-3.jpg

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej w ciekawy sposób zaprojektowała także pracownia Riegler Riewe. Zespół w składzie: Prof. Arch. Dipl.-Ing. Roger Riewe, Arch. Dipl.-Ing. Mikołaj Szubert-Tel, arch.Paulina Kostyra-Dzierżęga, arch. Paweł Skóra, stud. Karolina Fonfara, mgr inż. Wojciech Wilczek, Jarema Szender, Magdalena Starzec,
Sławomir Mazan otrzymał w konkursie drugą nagrodę, przyznaną m.in. za „trafne minimalistyczne rozwiązanie architektoniczne bryły z poszanowaniem istniejącego obiektu zabytkowego. Za klasyczne połączenie formy historycznej z nową zabudową”.
Trzecia nagroda w konkursie na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powędrowała do Krakowa, do pracowni KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c..

l8cYR7Se7v2qK4X7JnIqrQfpmW3LtfynVAliZe4sWYp5Jg6VZQlcVJlZOvBm_ii-nagroda-4.jpg

Fot. II nagroda

Fot. III nagroda

Fot. III nagroda


Fot. III nagroda

 

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera