Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaprojektuje biuro M.O.C. Architekci z Katowic.

 

CYE5nT8xgTseXm7l5a8jWvOaiNM4xXYgQ8dtINWR7j3oc0RIB6SPfLBMedSM_i-nagroda-1.jpg

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaprojektuje biuro M.O.C. Architekci z Katowic. To ten projekt okazał się według jury najlepszy z dwudziestu nadesłanych na konkurs prac. Sąd konkursowy obradował w składzie: Andrzej Bulanda, Michał Tatjewski, Aleksander Chylak, Patryk Jaki, Henryk Witowski, Romuald Chagowski, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Pawłowicz, Sławomir Cenckiewicz, Czesław Bielecki, Krzysztof Szwagrzyk.

n0UP9mw2q7FAZWFlnymtd7kyhDfmoridDf4JzfSWmBG3stXe3FD9Lnhnzcrd_i-nagroda-2.jpg

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ma powstać na terenie likwidowanego więzienia i aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Podobnie jak np. Muzeum Katyńskie, które powstało na warszawskiej Cytadeli, i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ma działać na terenie oryginalnie i dosłownie związanym z opowiadaną w muzeum historią.

OFOHHFyhEnKX70msQoNiEPbjBfl2bUmGfuTzjar38shfodkOaCyI1N133q44_i-nagroda-3.jpg

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie ma być gotowe 1 marca 2019 roku – to bardzo krótki termin, zważywszy nie tylko na zaawansowanie prac (dopiero wybrany projekt architektoniczny), jak i na fakt, że na razie przy Rakowieckiej wciąż działa areszt śledczy. Sam konkurs też nie był łatwy. „Temat był bardzo trudny, zarówno w kontekście symbolicznym, miejsca, jak i szczególnych uwarunkowań, jakie towarzyszyły tej pracy. Był nietypowy ideowo i nietypowy architektonicznie. Dotyczył materii na styku urbanistyki, architektury i wystawiennictwa” - tłumaczył przy okazji ogłoszenia wyników przewodniczący jury, Andrzej Bulanda.

2YTpT1fK2fuFt6brDnXs70VAjCRps3czH4xsOhPjhqjXqt4sfXq9CVXdRXmN_i-nagroda-4.jpg

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, choć ma opowiadać o dramatycznych, tragicznych, pełnych napięcia losach Polaków nie ma być w założeniu jego pomysłodawców miejscem przytłaczającym, ponurym, zdominowanym przez martylorogię („To miejsce nie ma być już aresztem śledczym, z jego ponurymi więziennymi powierzchniami, lecz staje się muzeum; powinno więc kreować wartości humanistyczne i duchowe, a nawet zawierać wątki optymistyczne” - pisano w założeniach konkursowych). To właśnie z powodu rozwiązań o optymistycznym charakterze jury zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę właśnie biuru M.O.C. Architekci. Nagrodzoną propozycję opracował zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Grzegorz Ostrowski, Martyna Wyrwas, Radosław Bagrowski.

Z1KtQWCDZso6ZjtrYuhxz5oZLfH63rI4HB8hprJhhMDnujqKSU4G40tuYIMd_i-nagroda-5.jpg

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie powstanie na czterohektarowym terenie do tej pory zajętym przez więzienie. Architekci mieli zaadaptować istniejące zabudowania do nowych funkcji oraz zaplanować cały teren w spójny sposób pełnił nową rolę. M.O.C. Architekci otrzymali nagrodę „za twórczą koncepcję uporządkowania istniejącego założenia aresztu śledczego z zachowaniem i wyeksponowaniem obiektów historycznych, także za czytelność funkcjonalną Muzeum oraz za wprowadzenie nowych elementów rzeźbiarskich, wzbogacających przestrzennie i ideowo założenie Muzeum” - jak napisano w uzasadnieniu werdyktu. Te nowe elementy rzeźbiarskie – to przede wszystkim cztery kamienne wieże, przebijające dziedziniec więzienia i sięgające do jego podziemi (pełnią one funkcję świetlików). Na obłożonych białym marmurem słupach mają być wybite słowa „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna”, „Wolność”. Członkom jury spodobał się także pomysł zintegrowania dziedzińca przyszłego muzeum z ulicą Rakowiecką.

gZ07hVU6QD3u4JnT4kbcpSXLvi2QAj2DDPU84sPqXSkxLXxSJ0YrY1XFTmdF_i-nagroda-6.jpg

W konkursie na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie drugą nagrodę przyznano pracowni Nizio Design International (główny autor: Mirosław Nizio, zespół: Bartłomiej Terlikowski, Maciej Bieńka, Daniel Jurkiewicz, Filip Twardowski, Łukasz Boniewski, Maciej Włodarski), a trzecią zespołowi w składzie: Ewa Dorociak, Pamela Krzyszczak, Alicja Rudowska, Anna Szewczyk. Wyróżnienia otrzymały zespoły: Graph’it Studio Sp z o. o. i Paweł Łaguna Architekt oraz Dynamo Produce - Marzena Wytrykusz, PB-Studio – Jakub Piórkowski i Rasztawicki Aarchitekci – Oliwier Rasztawicki.

Źródło informacji: sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera