Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Horizone Studio dla Akademii Muzycznej w Krakowie

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec marca rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwszą nagrodę otrzymała wówczas propozycja Franka Gehry’ego. Wszyscy komentowali ten werdykt, mało kto interesował się innymi nadesłanymi na konkurs projektami. Oto jeden z nich – pracowni Horizone.

 

Akademia Muzyczna w Krakowie od Horizone Studio

Wizualizacja projektu Horizone Studio

Horizone Studio

Horizone Studio było jednym z 70 biur, które nadesłały swój pomysł na konkurs, w którym szukano najlepszej siedziby Akademii Muzycznej w Krakowie. Fakt, że pierwszą nagrodę otrzymała propozycja Franka Gehry’ego przyćmił wszystkie inne zgłoszone do konkursu projekty – wszyscy skupili się na starchitekcie. Tymczasem – jak to często ma miejsce w konkursach – także niedostrzeżone przez jury projekty warte są uwagi.

 

Horizone Studio – to pracownia mająca swoje siedziby w Krakowie i Helsingborgu. Jakiś czas temu biuro zdobyło rozgłos dzięki swojej łódzkiej realizacji – biurowiec Ericpol spotkał się z przychylnym przyjęciem krytyki. W Krakowie trwa właśnie budowa nowej siedziby ratusza marszałkowskiego który pracownia Horizone zaprojektowała zgodnie ze standardem certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

 

Horizone Studio projektowało nową siedzibę krakowskiej Akademii Muzycznej przez kilka miesięcy. Nad koncepcją pracował zespół w składzie: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, współpraca autorska: Krystian Wawer, Jagoda Bogusławska, Michał Rączka (1 etap), Maciej Warot, Michał Wilczak. Architekci szczególnie dużą wagę przywiązali do faktu, że na działce, na której ma powstać uczelnia, znajdują się aż cztery drzewa – pomniki przyrody. To właśnie zieleń uczynili projektanci elementem architektury, czyniącym ją przyjazną i inspirującą.

 

Horizone Studio zaprojektowało Akademię Muzyczną jako zespół niskiej, kameralnej zabudowy, wkomponowanej w istniejącą zieleń (dzięki temu, że budynki miały być niskie, udałoby się zachować i wyeksponować korony drzew). Z myślą o studentach zaplanowano wewnętrzny dziedziniec oraz tarasy z widokiem na Wisłę i park. Miejsca te – jak piszą architekci - „w sezonie wiosenno-letnim stanowić mają dodatkowe miejsce inspiracji i wypoczynku pomiędzy zajęciami, oraz miejsce o dużym potencjale do organizowania wydarzeń uczelnianych”.

 

Sala koncertowa i towarzyszące jej funkcje zostały zaplanowane w taki sposób, aby móc funkcjonować niezależnie lub w połączeniu z częścią dydaktyczną. Głównemu budynkowi dydaktycznemu towarzyszyć miała bryła sali koncertowej. Projektanci z Horizone Studio piszą: „Sala koncertowa łączy zalety sali pudełkowej („shoe-box”) takie jak odczuwalny pogłos i przestrzenność dźwięku z układem widowni dookólnej (typu „vineyard”), która przybliża słuchaczy do sceny i zwiększa intymność odczuwania muzyki bez względu na wielkość i skład orkiestry. Komfortowe wnętrze o wyjątkowej akustyce jest efektem projektowania zintegrowanego”.

 

Horizone Studio w bryle budynku zawarło też akcenty krakowskie. Faktura oraz kolorystyka elewacji, mieszanina odcieni czerwieni i burgundu – to inspiracja twórczością malarzy okresu Młodej Polski, najsilniej kojarzonych właśnie z Krakowem.


Więcej o projekcie i pracowni na www.horizone.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera