Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zespół sal gimnastycznych od arch_it piotr zybura

 

Czas czytania: ~3 min


Zespół sal gimnastycznych został zaprojektowany na potrzeby Zespołu Szkół nr 5, położonego na terenie Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Dla działającego tu gimnazjum i liceum architekci z pracowni arch_it Piotra Zybury zaprojektowali zespół zabudowań sportowych z salą do szermierki.

 

Zespół sal gimnastycznych został zaprojektowany na potrzeby Zespołu Szkół nr 5, położonego na terenie Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Dla działającego tu gimnazjum i liceum architekci z pracowni arch_it Piotra Zybury zaprojektowali zespół zabudowań sportowych z salą do szermierki.

TfNF8dNTb3iAIxFUxuixbTfjcMF6J51Kw3xGJKczgWrWXFyZJHF3DYYboEE2_arch-it-budynek-sportowy01jpg.jpg

Zespół sal gimnastycznych od arch_it piotr zybura – choć na razie nierealizowany – został dostrzeżony w ostatniej edycji polskiego wydania konkursu Brick Award. Otrzymał tam nagrodę w kategorii projektów. Jury doceniło zarówno układ funkcjonalny, jak i zastosowane formy oraz materiały. Nagrodę przyznano za spójną i konsekwentną wizję budynku nowoczesnego, a jednocześnie bezpretensjonalnego.

4E5AO8zU3MVeHOejS3ooNkyzeIWgrGehWtlv3r8wtF8WLNNGQLaiGEny8kUK_arch-it-budynek-sportowy08jpg.jpg

Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu  miał powstać w bezpośrednim sąsiedztwie wpisanego do rejestru zabytków ceglanego gmachu dawnej  Volksschule projektu Richard Plüddemanna. Architektów z biura arch_it piotr zybura ograniczały więc zarówno wymogi konserwatorskie, jak zapisy planu miejscowego, a także warunki działki (np. układ podziemnych instalacji czy lokalizacji trafostacji. Projektanci zdecydowali się na zbudowanie prostego bloku, który z istniejącym budynkiem skomunikowali za pomocą biegnącego nad szkolnym dziedzińcem łącznika.

SOXIFeQF4ICRt5CNZZ7ArgtHfR7p1hHTRNfDGa9h0GotJ1DI1Vl568MjHhaE_arch-it-budynek-sportowy10jpg.jpg

Zespół sal gimnastycznych od arch_it piotr zybura – to prosta, surowa bryła, w której umieszczono wszystkie potrzebne funkcje. „Projektowany zespół sal gimnastycznych jest połączeniem dwóch niezależnie funkcjonujących obiektów w jednej zwartej bryle. W parterze umieszczono samodzielny blok szermierki dostępny bezpośrednio z zewnątrz. Kompleks sal sportowych dla Zespołu Szkół, na który składają się: pełnowymiarowa sala gimnastyczna, sala do fitness, sala do tańca i siłownia oraz niezbędne zaplecze sanitarno-szatniowe, zlokalizowano powyżej bloku szermierki. Komunikacja z istniejącym skrzydłem szkoły odbywa się poprzez łącznik zawieszony nad wewnętrznym dziedzińcem” - opisują to architekci.

 

pDoFAXlIS8fQEX17gukDW0GwRdqsWkChqMZLqYRJO6rZMcBPGA3OvYLLWcZ1_arch-it-budynek-sportowy09jpg.jpg

Pracownia arch_it piotr zybura budynek sportowy chciała wznieść z białej cegły. Świadomie wybrany materiał oraz konsekwentne i oszczędne użycie detalu architektonicznego docenili jurorzy konkursu Brick Award. W uzasadnieniu werdyktu napisali: „Zastosowana na elewacjach jasna cegła pełni rolę pośrednika pomiędzy budynkiem istniejącym i nowoprojektowanym, starym i nowym, tradycją i nowoczesnością”. Sam Piotr Zybura tłumaczy: „Forma budynku całkowicie podporządkowana jest jego funkcji. Poszczególne sale gimnastyczne ułożone są na sobie niczym klocki tak, aby maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń działki i zminimalizować powierzchnię niezbędną dla komunikacji wewnętrznej”.

4yjOtxnFlFZZZgo3GlkavlGlcropqZ5MRgDgneYrEyQjVgNxeUgXfWKFqoP4_arch-it-budynek-sportowy11jpg.jpg

Zespół sal gimnastycznych od arch_it piotr zybura otrzymał minimalistyczną formę bryły nie konkurującej formą z zabytkowym otoczeniem. Surowy i elegancki zarazem wygląd nowego obiektu podkreślił jego nowoczesność, a jednocześnie pozwolił zharmonizować go z sąsiedztwem. Piotr Zybura podsumowuje: „Prostocie formy towarzyszy oszczędne użycie detalu architektonicznego. Przekryty płaskim dachem, prostopadłościenny obiekt pozbawiony jest nadmiernej emfazy poprzez zastosowanie wyłącznie skromnych środków wyrazu, ograniczonych do wielkoformatowych kompozycji przeszkleń w bryle oraz do wykorzystania szlachetnych materiałów wykończeniowych”.

Rozbudowa Zespołu Szkół nr 5 - budowa bloku sportowego wraz z salą

Lokalizacja: ul. Hauke Bosaka 33-37, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich

Projektanci: arch_it piotr zybura: Sylwian Moska, Piotr Zybura (główny projektant),

Współpraca: Tomasz Bojęć, Andrzej Doktor, Joanna Karnicka

Projekt: 2016

Realizacja planowana na 2017-2018

Wysokość: 20,65 m

Powierzchnia użytkowa: 3040 m2

Ilustracje: dzięki uprzejmości pracowni arch_it piotr zybura


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera