Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domek Czytelniczy nad Wisłą

 

Czas czytania: ~2 min


Domek Czytelniczy stanął nad Wisłą, na skwerze Kahla, nieopodal pomnika Syrenki, obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Niewielki budynek będzie dostępny w tym miejscu Czynny do najbliższej niedzieli (14.05) w godzinach 10 – 24. jest to bowiem obiekt, anonsujący rozpoczynający się 15 maja w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Czytelniczy Apostrof.

 

Domek Czytelniczy stanął nad Wisłą, na  skwerze Kahla, nieopodal pomnika Syrenki, obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Niewielki budynek będzie dostępny w tym miejscu Czynny do najbliższej niedzieli (14.05) w godzinach 10 – 24. jest to bowiem obiekt, anonsujący rozpoczynający się 15 maja w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Czytelniczy Apostrof.

domek czytelniczy

Domek Czytelniczy zaprojektował Jan Strumiłło, architekt wiele razy już doceniany, choć do tej pory znany przede wszystkim z projektów wnętrz. Przy tym przedsięwzięciu Strumiłło współpracował z  Antonim Abroziewiczem, który Domek Czytelniczy zbudował.

domek czytelniczy

Domek Czytelniczy anonsuje festiwal literacki, ale ma też zachęcić do czytania ułatwiając wybór lektur. „W Domku na przechodniów czeka specjalista, który doradzi, co czytać i po rozmowie przekaże spersonalizowaną listę lektur” - opisuje to przedsięwzięcie jego organizator. Bo „najgorzej zacząć czytanie od złych, nudnych, a czasem po prostu niedopasowanych do upodobań książek. Organizatorzy Apostrofu wierzą, że każda dobrze polecona książka tworzy na świecie nowego czytelnika albo cementuje pasję do czytania”.

domek czytelniczy

Domek Czytelniczy zaprojektował Jan Strumiłło, który sam mówi, że chciał stworzyć miejsce przyjazne, ale odrobinę tajemnicze zarazem. „Projekt Domku Czytelniczego to powrót do dzieciństwa i wspomnień o przechodzeniu przez małe drzwi do sekretnego pokoju” - tłumaczy. Wybudowany z drewna domek został pomalowany na czerwony kolor (dzięki temu lepiej go widać, a kolor nawiążuje do reklamującego festiwal plakatu). W ciepłym, jasnym wnętrzu czekają na gości leżaki i książki, z okien rozciąga się piękny widok na Wisłę. Wnętrze ociepla nie tylko jasne drewno na ścianach, ale i rośliny. Jan Strumiłło mówi, że chciał tu wykreować klimat podobny nieco do altanki działkowej, miejsca, w którym czujemy się zrelaksowani, wypoczęci, które kojarzy się z latem, przyjemnościami. Inaczej niż altanka, Domek Czytelniczy ma nietypowy, intrygujący kształt – szpiczasty, przypominający piramidę. Ma też małe drzwi – aby wejść do środka trzeba się schylić. Ma to zbudować wrażenie wchodzenia do tajemniczego, niezwykłego świata książki.

Czy architektura Domku Czytelniczego przysłuży się staraniom o to, aby Polacy czytali więcej książek?

Źródło zdjęć i ilustracji: www.empik.com, http://janstrumillo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekty, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera