Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - budynki w filmie

 

Czas czytania: ~4 min


„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to tytuł filmu, który powstał właśnie z okazji pięćdziesięciolecia rozpoczęcia budowy wybitnego zespołu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu – Zawodziu. Grupa twórców filmowych pod wodzą Mateusza Bielesza postanowiła opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu językiem filmu dokumentalnego.

 

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to tytuł filmu, który powstał właśnie z okazji pięćdziesięciolecia rozpoczęcia budowy wybitnego zespołu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu – Zawodziu. Grupa twórców filmowych pod wodzą Mateusza Bielesza postanowiła opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu językiem filmu dokumentalnego.

film o architekturze

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiada o jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u, dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Ustroń – Zawodzie. Ta wybitna realizacja nie była oczywiście jedyna – w drugiej połowie XX wieku powstało w Polsce bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych, leczniczych, uzdrowiskowych. Wiele z nich odznaczało się ciekawą architekturą, a kolejne są właśnie poddawane modernizacji i rozbudowie, by jeszcze lepiej pełnić swoje funkcje. Dzieje się tak m.in. w Busku – Zdroju, Konstancinie – Jeziornie czy w Kamieniu Pomorskim.

aleksander franta

Aleksander Franta. Fot. Mariusz Gruszka

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to wyjątkowy film dokumentalny. W Polsce nie produkuje się wiele obrazów, poświęconych architekturze, więc już z tego powodu dzieło warte jest uwagi. Po upublicznionym niedawno zwiastunie widać także, że twórcy podeszli do tematu profesjonalnie zarówno jeśli chodzi o warsztat filmowy, jak i zawartość merytoryczną. W filmie o Ustroniu opowiadają ważne autorytety, m.in. inż. Jerzy Dzierżewicz - główny inspektor nadzoru budowlanego, prof. dr hab. Irma Kozina - historyk sztuki, Przemo Łukasik (architekt, Medusa Group) czy

Robert Konieczny (architekt, KWK Promes), a przede wszystkim współtwórca tego unikalnego kompleksu zabudowy - dr inż. Aleksander Franta.

Jerzy Dzierzewicz. Fot. Mariusz Gruszka

Jerzy Dzierzewicz. Fot. Mariusz Gruszka

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiada o idei architektów, o jej wcielaniu w życie, ale i o wyjątkowym krajobrazie Ustronia oraz niezwykłym splocie uwarunkowań historycznych, politycznych, urbanistycznych, dzięki którym realizacja tak dużego i nietypowego przedsięwzięcia mogła być w ogóle możliwa. Stworzony przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę zespół zabudowy w Ustroniu – zwany potocznie „Piramidami” - to unikalny w skali co najmniej europejskiej kompleks modernistycznych budynków wkomponowanych w górski krajobraz i starannie dopasowanych do wyznaczonej im funkcji. „Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. (…) Kompleks Zawodzie jest symbolem Ustronia. Przez długi czas architektura „piramidy” widniała w dawnym herbie miasta. M. in. ten fakt sprawił, że Zawodzie spełnia funkcję budującą tożsamość regionalną i świadomość historyczną mieszkańców uzdrowiska” - podkreślają twórcy filmu.

przemo łukasik

Przemo Łukasik. Fot. Mariusz Gruszka

Czy film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” przysłuży się poszerzaniu wiedzy nie tylko o tym konkretnym obiekcie, ale może wzbudzi zainteresowanie architekturą w ogóle? W końcu siła kina jest ogromna, a dobrze zrealizowany film potrafi znacząco wpływać na widzów.
Autorzy filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” podkreślają, że ich dzieło powstało dzięki wsparciu takich instytucji i osób jak Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Rektora Politechniki Krakowskiej oraz Burmistrza Miasta Ustroń i Starosty Powiatu Cieszyńskiego.

robert konieczny

Robert Konieczny. Fot. Mariusz Gruszka

Premiera filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” odbędzie się 17. czerwca 2017 roku o godzinie 19.00 w Amfiteatrze w Ustroniu. Później film będzie pokazywany w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Miejmy nadzieję, że jego pokazy odbędą się także w innych polskich miastach.

Twórcy filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”:

Reżyseria: Ewa Trzcionka

Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka

Montaż: Kamil Śliwka

Producent: Mateusz Bielesz / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim

Producent wykonawczy: Kamil Śliwka www.vimeo.com/kamilsliwka

Światło / Dźwięk: Piotr Gburek

Fotosy: Mariusz Gruszka

Ujęcia Lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut

Grafika / napisy: Bartłomiej Witkowski

Ilustracja: Marcin Wolski

 

Mecenat: Miasto Ustroń

Sponsorzy: Uzdrowisko Ustroń, Fakro

Patronat honorowy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego

Patronat medialny: Design Alive, Architektura Murator, Dziennik Zachodni

Partnerzy: Dwór Skibówki, Kosta, Karczma Wrzos

 

Zwiastun filmu: https://youtu.be/5d6VghlNaUw

Najnowsze informacje o projekcie znaleźć można na www.facebook.com/uzdrowisko.architekturazawodzia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera