Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - budynki w filmie

 

Czas czytania: ~4 min


„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to tytuł filmu, który powstał właśnie z okazji pięćdziesięciolecia rozpoczęcia budowy wybitnego zespołu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu – Zawodziu. Grupa twórców filmowych pod wodzą Mateusza Bielesza postanowiła opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu językiem filmu dokumentalnego.

 

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to tytuł filmu, który powstał właśnie z okazji pięćdziesięciolecia rozpoczęcia budowy wybitnego zespołu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu – Zawodziu. Grupa twórców filmowych pod wodzą Mateusza Bielesza postanowiła opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu językiem filmu dokumentalnego.

film o architekturze

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiada o jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u, dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Ustroń – Zawodzie. Ta wybitna realizacja nie była oczywiście jedyna – w drugiej połowie XX wieku powstało w Polsce bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych, leczniczych, uzdrowiskowych. Wiele z nich odznaczało się ciekawą architekturą, a kolejne są właśnie poddawane modernizacji i rozbudowie, by jeszcze lepiej pełnić swoje funkcje. Dzieje się tak m.in. w Busku – Zdroju, Konstancinie – Jeziornie czy w Kamieniu Pomorskim.

aleksander franta

Aleksander Franta. Fot. Mariusz Gruszka

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” - to wyjątkowy film dokumentalny. W Polsce nie produkuje się wiele obrazów, poświęconych architekturze, więc już z tego powodu dzieło warte jest uwagi. Po upublicznionym niedawno zwiastunie widać także, że twórcy podeszli do tematu profesjonalnie zarówno jeśli chodzi o warsztat filmowy, jak i zawartość merytoryczną. W filmie o Ustroniu opowiadają ważne autorytety, m.in. inż. Jerzy Dzierżewicz - główny inspektor nadzoru budowlanego, prof. dr hab. Irma Kozina - historyk sztuki, Przemo Łukasik (architekt, Medusa Group) czy

Robert Konieczny (architekt, KWK Promes), a przede wszystkim współtwórca tego unikalnego kompleksu zabudowy - dr inż. Aleksander Franta.

Jerzy Dzierzewicz. Fot. Mariusz Gruszka

Jerzy Dzierzewicz. Fot. Mariusz Gruszka

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiada o idei architektów, o jej wcielaniu w życie, ale i o wyjątkowym krajobrazie Ustronia oraz niezwykłym splocie uwarunkowań historycznych, politycznych, urbanistycznych, dzięki którym realizacja tak dużego i nietypowego przedsięwzięcia mogła być w ogóle możliwa. Stworzony przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę zespół zabudowy w Ustroniu – zwany potocznie „Piramidami” - to unikalny w skali co najmniej europejskiej kompleks modernistycznych budynków wkomponowanych w górski krajobraz i starannie dopasowanych do wyznaczonej im funkcji. „Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. (…) Kompleks Zawodzie jest symbolem Ustronia. Przez długi czas architektura „piramidy” widniała w dawnym herbie miasta. M. in. ten fakt sprawił, że Zawodzie spełnia funkcję budującą tożsamość regionalną i świadomość historyczną mieszkańców uzdrowiska” - podkreślają twórcy filmu.

przemo łukasik

Przemo Łukasik. Fot. Mariusz Gruszka

Czy film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” przysłuży się poszerzaniu wiedzy nie tylko o tym konkretnym obiekcie, ale może wzbudzi zainteresowanie architekturą w ogóle? W końcu siła kina jest ogromna, a dobrze zrealizowany film potrafi znacząco wpływać na widzów.
Autorzy filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” podkreślają, że ich dzieło powstało dzięki wsparciu takich instytucji i osób jak Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Rektora Politechniki Krakowskiej oraz Burmistrza Miasta Ustroń i Starosty Powiatu Cieszyńskiego.

robert konieczny

Robert Konieczny. Fot. Mariusz Gruszka

Premiera filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” odbędzie się 17. czerwca 2017 roku o godzinie 19.00 w Amfiteatrze w Ustroniu. Później film będzie pokazywany w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Miejmy nadzieję, że jego pokazy odbędą się także w innych polskich miastach.

Twórcy filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”:

Reżyseria: Ewa Trzcionka

Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka

Montaż: Kamil Śliwka

Producent: Mateusz Bielesz / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim

Producent wykonawczy: Kamil Śliwka www.vimeo.com/kamilsliwka

Światło / Dźwięk: Piotr Gburek

Fotosy: Mariusz Gruszka

Ujęcia Lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut

Grafika / napisy: Bartłomiej Witkowski

Ilustracja: Marcin Wolski

 

Mecenat: Miasto Ustroń

Sponsorzy: Uzdrowisko Ustroń, Fakro

Patronat honorowy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego

Patronat medialny: Design Alive, Architektura Murator, Dziennik Zachodni

Partnerzy: Dwór Skibówki, Kosta, Karczma Wrzos

 

Zwiastun filmu: https://youtu.be/5d6VghlNaUw

Najnowsze informacje o projekcie znaleźć można na www.facebook.com/uzdrowisko.architekturazawodzia


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera