Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs na projekt pomnika Ofiar Deportacji - Katowice

 

Czas czytania: ~3 min


W Katowicach od wielu lat konsekwentnie realizowana jest polityka historyczna. Celem podejmowanych działań jest m.in. eksponowanie postaci i wydarzeń, które reżim komunistyczny chciał usunąć z kart historii

 

W Katowicach od wielu lat konsekwentnie realizowana jest polityka historyczna. Celem podejmowanych działań jest m.in. eksponowanie postaci i wydarzeń, które reżim komunistyczny chciał usunąć z kart historii.

 

Naszym obowiązkiem jest pokazywanie zarówno dokonań naszych przodków, ale także różnych tragedii, które dotykały tysiące rodzin naszego regionu – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic i podkreślił, że przykładem takich działań jest przywrócenie pamięci o Henryku Sławiku, bohaterze trzech narodów – Polaków, Węgrów i Żydów. – Dziś z kolei chcemy upamiętnić ofiary deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego – dodał prezydent i przypomniał, że od lutego do kwietnia 1945 roku wywieziono nawet 45 tys. mieszkańców Górnego Śląska na roboty przymusowe do Związku Radzieckiego. Według szacunków nawet 30% wywiezionych nie przeżyło, a większość ocalałych powróciła do domów do 1949 roku. Za czasów PRL milczano o tej tragedii.

 

- Pomnik, który powstanie w Katowicach to podkreślenie zjawiska, które poza granicami województwa nie jest znane. Przez wiele lat temat nie istniał, a obecnie znany jest tylko przez specjalistów. Pomnik, który powstanie w pobliżu Strefy Kultury będzie okazją do szerszego pokazania tragedii ofiar deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego - powiedział Stanisław Podkański, architekt miasta.


Aby upamiętnić tamte wydarzenia w czerwcu ubiegłego roku Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia i lokalizacji w Katowicach pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. Inicjatorem wzniesienia pomnika jest dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, a poparcie dla przedsięwzięcia wyraził Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki. Postanowiono, że pomnik zostanie wzniesiony na działce przy Strefie Kultury – przy Parku Boguckim. Tym samym pomnik deportowanych będzie swoistym historyczno-symbolicznym „zwieńczeniem” całej Strefy Kultury, który zaczyna się pomnikiem Powstańców Śląskich, obejmuje pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla, a także Muzeum Śląskie.


Konkurs prowadzony w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych będzie się składał z 2 etapów. Spośród koncepcji zaprezentowanych w I etapie jury zaprosi do II etapu 5-7 autorów najlepszych prac. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł. Autor zwycięskiej pracy konkursowej otrzyma 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 9 czerwca br. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w listopadzie tego roku.


Prace konkursowe będzie oceniać 10-osobowe jury pod przewodnictwem Bogumiła Sobuli, wiceprezydenta Katowic. W jego skład wejdą także: Stanisław Podkański, Architekt Miasta Katowice, prof. dr hab. Wincenty Kućma, art. rzeźbiarz, arch. Jacek Budyn, SARP Kraków, ks. dr Leszek Makówka, Kuria Diecezjalna, dyr. Andrzej Sznajder, katowicki Oddział IPN, Michał Luty, Radny Rady Miasta Katowice, arch. Ryszard Jurkowski, SARP Katowice, prof. dr hab. Antoni Cygan, rektor ASP Katowice, prof. dr hab. Stanisław Słonina, art. rzeźbiarz.

 

Więcej na: https://www.katowice.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkursy Architektoniczne

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera