Frantagroup Architects
Frantagroup
Pracownia architektoniczna została założona w 2010r. przez Macieja Frantę. Zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych i usługowych. Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach w Polsce i na Świecie.
Maciej Franta
(WA PK 2008,studia doktorancke WAPK, Wydział Architektury Uniwersytetu wKnoxville w Tennessee), od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group. Autorm.in. takich realizacji jak adaptacja kamienicy na hotel Opera wTarnowskich Górach, osiedle Oswaldów Park, rozbudowa Zespołu SzpitaliMiejskich w Chorzowie czy przedszkola w Krakowie i Sułkowicach. Laureatogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów m.in.: na Centrum Edukacji iSportu w Mysiadle (I nagroda), przedszkole w Sułkowicach (I nagroda),budynek arboretum leśnego w Sycowie (I nagroda), zespół mieszkaniowy w Zabrzu (I nagroda). Laureat wyróżnienia w konkursie: Nagroda WojewództwaMałopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2018
Villa Reden
Główną inspiracją przy projektowaniu budynku była idea przyjemności użytkowania. Nasza refleksja dotycząca obserwacji obecnego rynku mieszkaniowego sprowadziła się do wniosku, że kupno lub posiadanie mieszkania zamiast kojarzyć się pozytywnie stało się praktycznie „złem koniecznym” wynikającym z konieczności zainwestowania środków w nieruchomość. Wpadliśmy więc na pomysł, że należy wrócić do podstaw związanych z tym czym jest mieszkanie czyli przyjemności mieszkania i jego użytkowania. W tym celu nasze myśli i poszukiwania rozpoczęły się od tego co nam tak naprawdę sprawia przyjemność i uznaliśmy, że jest to kontekst związany ze spędzaniem wolnego czasu lub wakacjami. Po uznaniu tego kierunku myślenia pojawiły się skojarzenia z różnymi miejscami jak alpejski skrzypiący taras jak jedziemy w ziemie na narty z widokiem na góry, domek rekreacyjny z tarasem wśród zieleni, hamak rozpięty miedzy drzewami czy parkowy lekki pawilon kawiarni parkowej, w której w letni dzień spędzamy moment patrząc na piękną zieleń. Te wszystkie emocje i uczucia staraliśmy się wykrystalizować w rozwiązaniach projektowych w Willi Reden – stąd obszerne tarasy, drewno, widok, zbliżony dystans do drzew czy podniesienie parteru na 2 kondygnację w celu poprawienia widoku, wyposażenie budynku w szerokie okna z widokiem na otoczenie oraz wycięcie patio, aby każde pomieszczenie budynku (również klatki schodowe, hole wejściowe, kuchnie i łazienki) miały dostęp do światła dziennego.
Kształt budynku wyniknął z układu granic działki i zastanego pięknego drzewostanu. Układ kompozycyjny granic i drzew miał już zastane piękno w sobie i optymalnie wypełniał działkę, w związku z tym uznaliśmy to za dobry kierunek, aby dostosować formę przestrzenną do tego kształtu.
http://frantagroup.com