Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Amaya Architekci zmienią centrum Sosnowca

 

Czas czytania: ~2 min


Amaya Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w zorganizowanym przez władze Sosnowca i SARP konkursie na opracowanie nowej koncepcji przestrzennej placu przed Dworcem PKP, terenu kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, okolic ulicy 3 Maja, Placu Stulecia i ulicy Warszawskiej. To obszar położony w samym centrum miasta.

 

Amaya Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w zorganizowanym przez władze Sosnowca i SARP konkursie na opracowanie nowej koncepcji przestrzennej placu przed Dworcem PKP,  terenu kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, okolic ulicy 3 Maja, Placu Stulecia i ulicy Warszawskiej. To obszar położony w samym centrum miasta.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Amaya Architekci – to pracownia, mająca swoją siedzibę w Katowicach. Architekci tylko w ostatnich latach byli dostrzeżeni i docenieni jako autorzy m.in. ścieżki dydaktycznej na osiedlu Orłowiec w Rydułtowach czy rozbudowy budynku przedszkola w Ćwiklicach, nominowanego w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną na Śląsku.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Mieszkańcy Sosnowca wiążą duże nadzieje z konkursem – obecnie teren przed dworcem oraz jego okolicy (nazywany „patelnią”) nie zalicza się do estetycznych i przyjaznych. „To będzie jeden z najważniejszych momentów w historii miasta, a na pewno dla obecnych mieszkańców miasta. Musimy szukać rozwiązania, które spowodują, że mieszkańcy Sosnowca będę chcieli licznie odwiedzać centrum miasta. Musi być po co tutaj przebywać, a więc ważne są lokale, sklepy i wszystko co związane z kulturą i rekreacją. Istotna jest również zieleń i poczucie bezpieczeństwa. Wierzę, że zwycięska koncepcja będzie początkiem wprowadzania nowego ładu w centrum Sosnowca” - na łamach lokalnej prasy mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Według konkursowego jury najlepszy pomysł nadesłała pracownia Amaya Architekci. Opracował go zespół w składzie: mgr inż. arch. Bartosz Majewski, mgr inż. arch. Stanisław Jasik, mgr inż. arch. Michał Piotrowski, mgr inż. arch. Joanna Nowrot, dr hab. inż. arch. Michał Stangel. Jury doceniło to, jak architekci zdefiniowali poszczególne strefy tego terenu – aby w przyszłości je zintegrować , za zaletę uznano też wydzielenie „przyszłego centralnego placu metropolitalnego”, a także przywrócenie widoku na budynek dworca. Sąd konkursowy zwrócił uwagę na staranny dobór elementów architektury oraz materiałów, jakie miałyby uzupełnić tę przestrzeń. „Praca, prezentując powiązania funkcjonalno-przestrzenne z otaczającą tkanką śródmieścia, proponuje realizację szeregu przedsięwzięć, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców, pozwolą na poprawę jakości ich życia i sprzyjać będą nawiązywaniu kontaktów społecznych. W propozycjach funkcjonalno-przestrzennych zawarto dominanty kubaturowe i powiązania komunikacyjne z obszarem położonym po drugiej stronie szlaku kolejowego” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Amaya Architekci dobyli w konkursie pierwszą nagrodę. Drugą przyznano projektowi Marii Gołębiowskiej i Witolda Sienkiela; trzecią – pracowni Zalewski Architecture Group Krzysztof Zalewski (autorzy: Krzysztof Zalewski, Grzegorz Ziębik, Elżbieta Płonka, Agata Machnio).

III nagroda

III nagroda

III nagroda

III nagroda

III nagroda

III nagroda

III nagroda

III nagroda

Źródło: www.sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Polscy architekci laureatami Archi-World Academy Awards
Polscy architekci laureatami Archi-World Academy Awards

Archi-World Academy Awards – to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są szczególnie ciekawe, ...

Webinarium Elkamino Dom: Niepowtarzalna fasada, wnętrze lub taras. Ręcznie formowana cegła Elkamino Dom
Webinarium Elkamino Dom: Niepowtarzalna fasada, wnętrze lub taras. Ręcznie formowana cegła Elkamino Dom

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Prudential – nowe życie wieżowca
Prudential – nowe życie wieżowca

W 1931 roku powstał projekt architektoniczny pierwszego warszawskiego wieżowca – swoją siedzibę miał ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera