Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Budynek Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie znajduje się przy ul. Narutowicza. Gmach powstał w 1886 roku. Choć jest ważnym zabytkiem na mapie miasta, już dawno wymagał remontu oraz modernizacji, dzięki której mógłby lepiej odpowiadać współczesnej technice teatralnej. Aby sprostać tym wyzwaniom przemianę budowli rozłożono na dwa etapy. Pierwszy dotyczy modernizacji i ucyfrowienia, a drugi – poprawy efektywności energetycznej budynku.

 

Dla widzów i twórców najważniejszy jest oczywiście remont, przebudowa i rozbudowa kompleksu budynków teatru, adaptacja pomieszczeń niezbędna do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Warto też podkreślić, że Teatr przejdzie kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń nawiązujący do pierwotnych założeń projektowych. Do użytku zostanie przywrócona nieużywana obecnie część teatru tzw. Filharmonia” -  wylicza Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W połowie grudnia 2023 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy i modernizacji gmachu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim propozycja pracowni AMC Andrzeja M. Chołdzyńskiego. To biuro, które w ostatnich latach zwyciężyło także w konkursie na projekt zmodernizowania siedziby Estrady Poznańskiej. Podstawą idei rozbudowy historycznej bryły jest skontrastowanie brył zabytkowej i nowej. „Wystrój wyremontowanego Teatru ma się opierać na przeciwieństwach: współczesne – klasyczne; indywidualne – wspólnotowe, zewnętrzne – wewnętrzne, przeszłość – przyszłość oraz codzienność – odświętność” – można przeczytać w opisie koncepcji. XIX-wieczna część budowli ma odzyskać swój blask, przywrócony z szacunkiem dla oryginalnej tkanki, nowa część będzie miała formy całkiem współczesne.

 

Dr Andrzej Tokajuk, sędzia referent komisji konkursowej podczas ogłoszenia wyników konkursu podkreślał wysoki poziom nadesłanych prac i dużą trudność zadania konkursowego.Komisja konkursowa pracowała przez wiele godzin. Ostatecznie wybór zapadł jednogłośnie. Zdecydowały takie elementy jak trafne wpisanie nowych części teatru w pierzeje ulic miasta pokazujące ich odmienność, ale też związek z istniejącym otoczeniem i stworzenie nowej wartościowej przestrzeni publicznej. Wybraną pracę cechują właściwe decyzje kompozycyjne oraz przyjęta wyrazista filozofia charakteru miejsca. Walorem pracy jest logiczne etapowanie inwestycji” – mówił o zwycięskiej pracy pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński – sp. k. Jej twórcy zaproponowali dokończenie zabudowania terenu teatru od strony ulicy Kapucyńskiej, planowane jeszcze w XIX wieku przez jego architekta. Od strony ulicy Peowiaków pojawi się szklana elewacja znajdująca się kilka metrów nad ziemią.

 

Bryła z zielonym dachem

Najbardziej niezwykłą częścią nagrodzonego projektu jest bardzo duża ilość zieleni, w tym ogród w wirydarzu widokowo otwartym na ulicę Kapucyńską i Krakowskie Przedmieście. Jego znakiem rozpoznawczym stanie się „monumentalne drzewo o pięknej sylwecie oraz wewnętrzne kładki – pomosty, pozwalające na kontemplacyjną lub medytacyjną przechadzkę wśród korony drzewa z jednoczesnymi widokami na miasto” – piszą twórcy zwycięskiego projektu. Architekci na dachu zaplanowali też ogród z amfiteatrem.

 

Zobacz zwycięski projekt teatru

Komisja konkursowa drugie miejsce w konkursie przyznała projektowi przygotowanemu przez JSK Architekci sp. z o.o., trzecie zaś koncepcji stworzonej przez WXCA Group sp. z o.o.

 

Prace budowlane nad realizacją wybranego w konkursie projektu mają zakończyć się do 2027 r. Inwestycja będzie kosztować ok. 100 mln zł.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie – rozbudowa

Lokalizacja: Lublin, ul. Narutowicza

Inwestor: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Projekt architektoniczny: AMC Andrzej M. Chołdzyński

Zespół: autor, generalny projektant: Andrzej Chołdzyński z zespołem: Jacek Hawrylak, Paweł Sokołowski Magdalena Witek, Vladyslav Dubyk oraz pozostałe osoby w ramach pracowni AMC: Agnieszka Bernacik,  Kamila Jędrzejczyk, Anna Drzyzga-Waszka, Jan Błądziński,

Współpraca z biurem AMC (branże): Piotr Kozłowski (akustyka)
Powierzchnia: 15491 m2
Projekt: 2023 (I nagroda w konkursie architektonicznym)

Źródło: teatrosterwy.pl, amcholdzynski.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Rozbudowa Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera