Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – trwa głosowanie

 

Czas czytania: ~4 min


Od 1 do 31 sierpnia 2016 roku można głosować na realizacje, rywalizujące o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego

 

4blmLYsuYiMpsAHRlrVogj7WnTn9nWLjl9x2bssNCAy7QW0OEO1ud9dxBvs6_rewitalizacja-lazni-konior.jpg

Rewitalizacja łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu - OVO Grąbczewscy Architekci, Konior Studio

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to znany konkurs, organizowany przez Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka i we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice już od 2000 roku. W tegorocznej edycji internauci mogą wybierać najlepsze obiekty z 43 zgłoszonych do konkursu realizacji. Są to zarówno klasyczne przestrzenie publiczne (np. place, rynki, skwery), tereny rekreacyjne, ale i obiekty użyteczności publicznej, a więc realizacje architektoniczne.

b29Kl09Wo04EsO3KZvnrjbB8BpVpeCjZgR9rhw8P1DZsvq4KlDdZwhnIuYfi_biblioteka-publiczna-bojszowy.jpg

Biblioteka Publiczna Bojszowy - Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt

VXETxldk9uUhswBVfqsltHokH5HivZLtYFnFKWrStlHv4RAF3xPIvdo3NFpa_centrum-kultury-w-pawlowicach.jpg

Centrum Kultury w Pawłowicach - Pracownia Projektowa Meritum

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to konkurs, który ma promować dobrej jakości przestrzenie. Jak piszą sami organizatorzy konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, jego celem jest: „promocja dobrej jakości realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa, promocja wysokiej jakości przestrzeni publicznych jako miejsc sprzyjających wzmacnianiu kontaktów społecznych, podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania i jakości przestrzeni, poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznych województwa oraz środowiska zamieszkania, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej oraz zjawiskom kryzysowym, promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne”. W 2014 roku nagrodę w konkursie otrzymało Muzeum Śląskie w Katowicach, w 2015 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, także w śląskiej stolicy. Kto wygra w tym roku?

fs9zKfAUhrEHFdBw3gNBcy5v7acO70EwaxcRg3iTHPBTdMixizJuHoMDWY1i_hala-sportowa-tarnowskie-gory-studio-arcis.jpg

Hala sportowa Tarnowskie Góry - Studio Arcis

dcV8mwmidw14I1AqjgRYpskEL2ZbEiu6yW6OHwRAvFPs35Wbh0zH7b1M4Gbl_mck-katowice-jems.jpg

MCK Katowice - JEMS Architekci

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest przez organizatorów konkursu traktowana dość szeroko: na liście 43 zgłoszonych do nagrody obiektów są realizacje bardzo różnorodne, o zróżnicowanej skali i charakterze. my zwróciliśmy uwagę na kilka budynków – obiektów publicznych, które organizatorzy konkursu uznali za warte promocji i na które teraz każdy internauta może zagłosować.

KncBeMcLl0sU71yWivEkg5VaqH6P1y8wy2dMysRJR6UulHmkrm4KCyiNgUr5_muzeum-ognia-zory-ovo.jpg

Muzeum Ognia Żory - OVO Grąbczewscy Architekci

tW9D9Aeeeh4z7VjAeUK0A2LwVYqLhXpTQl4qMzjo3NAYhrOsUTz2KBZFUlc3_rozbudowa-przedszkola-nr-10.jpg

Rozbudowa przedszkola Nr 10 w Ćwiklicach - Amaya Architekci

O miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego walczy w tym roku m.in. dwie realizacje pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. To znane naszym czytelnikom Muzeum Ognia w Żorach oraz zrealizowana wspólnie z pracownią Konior Studio rewitalizacja i adaptacja budynku łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu (zrewitalizowany budynek docelowo będzie pełnił funkcje turystyczne, gastronomiczne oraz kulturalne). Głosować można także na dwa projekty, powstałe z myślą o dzieciach. To rozbudowa przedszkola w Paniówkach (proj. jojko+nawrocki architekci) oraz rozbudowa przedszkola Nr 10 w Ćwiklicach koło Pszczyny (proj. Amaya Architekci). Wśród kilkunastu nominowanych do nagrody budynków znalazła się także częściowo drewniana Biblioteka Publiczna w miejscowości Bojszowy (proj. Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt) czy biało-żółta Hala Sportowa w Tarnowskich Górach (proj. Studio Arcis). Szansę na nagrodę mają tez nowoczesne w wyrazie Centrum Kultury w Pawłowicach (proj. Pracownia Projektowa Meritum) i Centrum Informatyczne i Przychodnia Akademicka Politechniki Śląskiej w Gliwicach (proj. Grzegorz Nawrot, Tomasz Wagner, Andrzej Łopacz, Marek Dyczka). Na liście zgłoszonych do konkursu obiektów jest też obsypane już wieloma nagrodami Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, projektu biura JEMS Architekci.

0znY7YIr9W0VNmdgzDwgR7uKAUxkncyBsAv0OwqU5g5eQMs89lO9YQ4mFOsB_rozbudowa-przedszkola-w-paniowkach.jpg

Rozbudowa przedszkola w Paniówkach - jojko nawrocki architekci

Do tegorocznej - 17. edycji konkursu o miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego zgłoszono 43 realizacje. Jak wyliczają organizatorzy: „zlokalizowane są na terenie 30 gmin (2 gminy z subregionu północnego, 28 gmin z subregionu środkowego, 7 gmin z subregionu zachodniego i 6 gmin z subregionu południowego). 34 zgłoszenia złożyły gminy, 9 zgłoszeń – inne podmioty (inwestorzy, projektanci, stowarzyszenia)”. Do 31 sierpnia swojego faworyta mogą wybierać czytelnicy – wraz z nagrodą jury zostanie przyznana Nagroda Internautów. Na który obiekt zagłosujecie?

Źródło informacji i zdjęć: slaskie.pl/npp/?grupa=19&rok=2016


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom o geometrycznej bryle
Dom o geometrycznej bryle

Dwukondygnacyjny dom w czeskim Náchodzie autorstwa pracowni Struktura Łukasza Lewandowskiego jest pr ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera