Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – trwa głosowanie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – trwa głosowanie

 

Czas czytania: ~4 min


Od 1 do 31 sierpnia 2016 roku można głosować na realizacje, rywalizujące o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego

 

4blmLYsuYiMpsAHRlrVogj7WnTn9nWLjl9x2bssNCAy7QW0OEO1ud9dxBvs6_rewitalizacja-lazni-konior.jpg

Rewitalizacja łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu - OVO Grąbczewscy Architekci, Konior Studio

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to znany konkurs, organizowany przez Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka i we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice już od 2000 roku. W tegorocznej edycji internauci mogą wybierać najlepsze obiekty z 43 zgłoszonych do konkursu realizacji. Są to zarówno klasyczne przestrzenie publiczne (np. place, rynki, skwery), tereny rekreacyjne, ale i obiekty użyteczności publicznej, a więc realizacje architektoniczne.

b29Kl09Wo04EsO3KZvnrjbB8BpVpeCjZgR9rhw8P1DZsvq4KlDdZwhnIuYfi_biblioteka-publiczna-bojszowy.jpg

Biblioteka Publiczna Bojszowy - Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt

VXETxldk9uUhswBVfqsltHokH5HivZLtYFnFKWrStlHv4RAF3xPIvdo3NFpa_centrum-kultury-w-pawlowicach.jpg

Centrum Kultury w Pawłowicach - Pracownia Projektowa Meritum

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to konkurs, który ma promować dobrej jakości przestrzenie. Jak piszą sami organizatorzy konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, jego celem jest: „promocja dobrej jakości realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa, promocja wysokiej jakości przestrzeni publicznych jako miejsc sprzyjających wzmacnianiu kontaktów społecznych, podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania i jakości przestrzeni, poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznych województwa oraz środowiska zamieszkania, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej oraz zjawiskom kryzysowym, promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne”. W 2014 roku nagrodę w konkursie otrzymało Muzeum Śląskie w Katowicach, w 2015 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, także w śląskiej stolicy. Kto wygra w tym roku?

fs9zKfAUhrEHFdBw3gNBcy5v7acO70EwaxcRg3iTHPBTdMixizJuHoMDWY1i_hala-sportowa-tarnowskie-gory-studio-arcis.jpg

Hala sportowa Tarnowskie Góry - Studio Arcis

dcV8mwmidw14I1AqjgRYpskEL2ZbEiu6yW6OHwRAvFPs35Wbh0zH7b1M4Gbl_mck-katowice-jems.jpg

MCK Katowice - JEMS Architekci

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest przez organizatorów konkursu traktowana dość szeroko: na liście 43 zgłoszonych do nagrody obiektów są realizacje bardzo różnorodne, o zróżnicowanej skali i charakterze. my zwróciliśmy uwagę na kilka budynków – obiektów publicznych, które organizatorzy konkursu uznali za warte promocji i na które teraz każdy internauta może zagłosować.

KncBeMcLl0sU71yWivEkg5VaqH6P1y8wy2dMysRJR6UulHmkrm4KCyiNgUr5_muzeum-ognia-zory-ovo.jpg

Muzeum Ognia Żory - OVO Grąbczewscy Architekci

tW9D9Aeeeh4z7VjAeUK0A2LwVYqLhXpTQl4qMzjo3NAYhrOsUTz2KBZFUlc3_rozbudowa-przedszkola-nr-10.jpg

Rozbudowa przedszkola Nr 10 w Ćwiklicach - Amaya Architekci

O miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego walczy w tym roku m.in. dwie realizacje pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. To znane naszym czytelnikom Muzeum Ognia w Żorach oraz zrealizowana wspólnie z pracownią Konior Studio rewitalizacja i adaptacja budynku łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu (zrewitalizowany budynek docelowo będzie pełnił funkcje turystyczne, gastronomiczne oraz kulturalne). Głosować można także na dwa projekty, powstałe z myślą o dzieciach. To rozbudowa przedszkola w Paniówkach (proj. jojko+nawrocki architekci) oraz rozbudowa przedszkola Nr 10 w Ćwiklicach koło Pszczyny (proj. Amaya Architekci). Wśród kilkunastu nominowanych do nagrody budynków znalazła się także częściowo drewniana Biblioteka Publiczna w miejscowości Bojszowy (proj. Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt) czy biało-żółta Hala Sportowa w Tarnowskich Górach (proj. Studio Arcis). Szansę na nagrodę mają tez nowoczesne w wyrazie Centrum Kultury w Pawłowicach (proj. Pracownia Projektowa Meritum) i Centrum Informatyczne i Przychodnia Akademicka Politechniki Śląskiej w Gliwicach (proj. Grzegorz Nawrot, Tomasz Wagner, Andrzej Łopacz, Marek Dyczka). Na liście zgłoszonych do konkursu obiektów jest też obsypane już wieloma nagrodami Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, projektu biura JEMS Architekci.

0znY7YIr9W0VNmdgzDwgR7uKAUxkncyBsAv0OwqU5g5eQMs89lO9YQ4mFOsB_rozbudowa-przedszkola-w-paniowkach.jpg

Rozbudowa przedszkola w Paniówkach - jojko nawrocki architekci

Do tegorocznej - 17. edycji konkursu o miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego zgłoszono 43 realizacje. Jak wyliczają organizatorzy: „zlokalizowane są na terenie 30 gmin (2 gminy z subregionu północnego, 28 gmin z subregionu środkowego, 7 gmin z subregionu zachodniego i 6 gmin z subregionu południowego). 34 zgłoszenia złożyły gminy, 9 zgłoszeń – inne podmioty (inwestorzy, projektanci, stowarzyszenia)”. Do 31 sierpnia swojego faworyta mogą wybierać czytelnicy – wraz z nagrodą jury zostanie przyznana Nagroda Internautów. Na który obiekt zagłosujecie?

Źródło informacji i zdjęć: slaskie.pl/npp/?grupa=19&rok=2016


Podepnij swój artykuł

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera