Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z okapem z pracowni doomo

 

Czas czytania: ~2 min


Dom z okapem z pracowni doomo ma być dowodem na to, że nie dysponując wielkim budżetem nie trzeba koniecznie kupować gotowego projektu domu. Nie trzeba się ograniczać do „uśrednionej” bryły z katalogu, która nie będzie zapewne ani ciekawa, ani dopasowana do indywidualnych potrzeb.

dom z okapem

doomo – to architekci Barbara Borowik-Krysiak i  Jarosław Krysiak. Mają na koncie wiele ciekawych projektów jednorodzinnych. Niektóre z nich – to po prostu dobrze zaprojektowane budynki mieszkalne, jak „Dom z widokiem”, dopasowane do otoczenia, warunków, oczekiwań mieszkańców. Inne – to projekty oryginalne, niebanalne i nietypowe – jak „Dom Brda”.

dom z okapem

Dom z okapem z pracowni doomo powstał dla prywatnego inwestora, który dysponował działką w Katowicach. „Głównymi założeniami projektu było zachowanie zwartej, ekonomicznej i energooszczędnej bryły” - mówią architekci. Cel osiągnęli, zakładając budynek na planie kwadratu, z elewacją północną pozbawioną otworów okiennych i elewacją południową maksymalnie otwartą (wypełnia ją okno tarasowe o wymiarach 10,6 x 2,7 metra). Ważnym rozwiązaniem, pozwalającym zminimalizować straty energii w budynku było utworzenie strefy buforowej w postaci pomieszczeń pomocniczych.

dom z okapem

Dom z okapem z pracowni doomo  swoją nazwę zawdzięcza pragnieniu inwestora do posiadania osłoniętej wiaty, pod którą mógłby parkować samochód. Architekci spełnili je, kształtując mocno wysunięty okap dachu od strony północnej.  Niewielką niszę zaplanowano też od strony południowej – ogromne okno tarasowe zostało obudowane nieco wysuniętymi ścianami bocznymi i nadwieszonym okapem. Wszystko po to, aby salon nie nagrzewał nie nadmiernie poprzez dużą taflę szkła.

Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest jednak z pewnością szeroki okap nad elewacją północną. „Jego konstrukcja jest prosta oraz tania w wykonania, a jednocześnie nadaje zdecydowany i oryginalny wyraz architektonicznych całej bryle domu” - podkreślają architekci.

Dom z okapem

Lokalizacja: Katowice

Inwestor: prywatny / projekt indywidualny
Projektanci: doomo, arch. Barbara Borowik-Krysiak, arch. Jarosław Krysiak

Powierzchnia razem: 148,1 m2

Projekt: 2015

Źródło: www.doomo.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Polscy architekci wyróżnieni w konkursie
Polscy architekci wyróżnieni w konkursie

Polscy architekci zostali wyróżnieni w konkursie, zorganizowanym przez portal AWR. To platforma, na ...

Posiadłość projektu Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż
Posiadłość projektu Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż

Za 14,9 miliona dolarów można stać się właścicielem wyjątkowej posiadłości. Nie dość, że położona je ...

Dom nad morzem
Dom nad morzem

Lato się kończy, ale zakładając, że nadmorski krajobraz nigdy się nie nudzi, przedstawiamy dom, zbud ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera