Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

 

Czas czytania: ~2 min


Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień w Ciechanowie od lat była nieużytkowana, jej stan się pogarszał. Na szczęście znalazł się pomysł, aby nadać jej drugie życie. Tak powstał Park Nauki Torus a wieża zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazła się na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na świecie przygotowanym przez The World Geography. Za projekt przemiany całego obiektu wraz z otoczeniem odpowiada pracownia ebing&partners Jerzy Ebing i Ewa Ebing we współpracy z Mikołajem Gronieckim i Maciejem Kwiatkowskim. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu oraz rozmowę z architektem Jerzym Ebingiem. Spotkanie online odbędzie się 8 maja 2024 o godz. 11:00. Zapisz się już teraz.

 

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie


Niezwykły zabytek architektury

Ten osobliwy projekt jest de facto przykładem nie tylko unikatowej architektury, ale również przestrzeni użyteczności publicznej w formie parku: gajem brzozowym powstałym z samosiejek na działce oraz bezobsługowych łąk kwietnych wraz z łąką na dysku i atrakcjami wodnymi latem i ślizgawką zimą” - opowiada Jerzy Ebing, podkreślając tym samy, że celem przedsięwzięcia było nie tylko przywrócenie życia niezwykłej budowli, ale także wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej i terenu zielonego.

 

Wieża ze zbiornikiem wyrównawczym, mimo że wcześniej zakładano inaczej, nie zyskała funkcji użytkowej z zewnątrz, przeszła jednak rekonstrukcję i gruntowny remont, stając się bardzo efektownym znakiem i symbolem całego przedsięwzięcia.

 

Dookoła niej powstały częściowo ukryte pod ziemią pawilony ekspozycyjne i edukacyjne oraz wspomniany teren zielony – co ważne, zaprojektowany z zachowaniem roślin, które wyrosły tu jako „samosiejki” w czasach, gdy obszar pozostawał niezagospodarowany.

 

Cały teren jest otwarty, stanowi przestrzeń publiczną, dostępną dla każdego bez ograniczeń, w tym osób z niepełnosprawnościami i starszych.

 

Park Nauki Torus w Ciechanowie zdobył pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności Plebiscytu Polska Architektura XXL 2023.

 

Więcej o tej ciekawej przestrzeni dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Prezentację poprowadzi: Jerzy Ebing, ebing&partners

Jerzy Ebing

Architektoniczna pracownia projektowa "EBING & PARTNERS Sp. z o.o." istnieje od stycznia 2000 roku. Założycielem spółki jest dyplomowany architekt Jerzy Stanisław Ebing.

 

Doświadczenie właściciela nabyte w renomowanych pracowniach polskich i zagranicznych t.j.: MWH ARCHITEKCI (1996 - 1997), E&L PROJECTS Ltd. (1997 - 1998), E&L ARCHITECTS Ltd. (1998 - 2001) stało się bazą dla rozwoju własnej firmy. Życiowe credo – „no limits” – zaowocowało szerokim profilem działalności projektowej, o dowolnej funkcji i skali.

 

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

 

Organizatorzy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Obiekt Architektoniczny, Obiekty, Hot

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera