Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Silesia Star – biurowiec w dziurki

 

Czas czytania: ~2 min


Silesia Star stanęła w wyjątkowym miejscu – na terenie uczelnianego kampusu, w otoczeniu starych i nowych gmachów użyteczności publicznej. Inwestor, nie dysponując dużym budżetem, pragnął budynku racjonalnego i ekonomicznego, funkcjonalnego, ale pozbawionego zbędnych ekstrawagancji.

 

Silesia Star stanęła w wyjątkowym miejscu – na terenie uczelnianego kampusu, w otoczeniu starych i nowych gmachów użyteczności publicznej. Inwestor, nie dysponując dużym budżetem, pragnął budynku racjonalnego i ekonomicznego, funkcjonalnego, ale pozbawionego zbędnych ekstrawagancji.

Silesia Star

Silesia Star została zaprojektowana w warszawskiej pracowni Kuryłowicz&Associates. Architekci nie mieli łatwego zadania – projektując, musieli uwzględnić wyjątkowe sąsiedztwo nowego biurowca, obsypany nagrodami gmach Centralnej Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (proj. HS99) oraz położenie naprzeciwko tzw. Strefy Kultury z gmachami Muzeum Śląskiego, siedziby NOSPR i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Silesia Star

Silesia Star – to dwa skomunikowane ze sobą ośmiokondygnacyjne biurowce. Połączono je pasażem, mieszczącym  przestrzenie handlowo-usługowe. „Silesia Star wyróżnia się architekturą, która jest nowoczesna i prosta” - pisze o obiekcie inwestor, a architekci dodają: „Układ przestrzenny obiektu w założeniu miał być powściągliwy, podporządkowany logice budynku biurowego, układowi zaproponowanego przejścia oraz charakterowi sąsiedztwa – zwłaszcza regularności, położeniu i geometrycznym podziałom elewacji budynku biblioteki”.

Silesia Star

Silesia Star został wzniesiona z betonu. Uznano, że ów materiał jest nie tylko trwały i wytrzymały, ale pasuje także do poprzemysłowego charakteru miasta. „Beton, z którego projektowane są elementy fasad cechuje się nierównomiernością barwy, cechą tego tworzywa są też naturalne niedokładności wykonawcze – stąd postanowiliśmy, że elewacja, przy zachowaniu pionowych podziałów lizen okiennych będzie horyzontalnie nieregularna, co wpisze się w delikatnie różne w zabarwieniu partie betonowej, prefabrykowanej elewacji z betonu konstrukcyjnego” - opisują swój pomysł projektanci. Jasne elewacje przebito nieregularnie rozmieszczonymi, pionowymi oknami, układającymi się w ciekawy, dynamiczny wzór. Całość uzupełnia złociste, refleksyjne szkło.

Silesia Star

We wnętrzach Silesia Star dominują czarne, matowe płytki klinkierowe o wymiarach cegły, przetykane płytkami glazurowanymi. Architekci uznali, że taki materiał i ta kolorystka także korespondować będzie z klimatem i charakterem katowickiej architektury. Stworzenie budynku w „nastroju” Katowic było jednym z celów, jakie stawiali sobie projektanci. Swoją pracę podsumowują „Projekt nasz wpisuje się intencjonalnie w nurt poszukiwania tożsamości przestrzeni Katowic, gdzie rejon lokalizacji biurowca jest rozwijany wyjątkowo intensywnie. Kolejne pojawiające się tu obiekty tworzące nowe centrum(…). Nasz głos jest tu dodany tous proportions gardeees, poprzez skromny biurowiec, stworzony ze świadomością uczestnictwa w szerokim procesie niezwykle, jak mamy wrażenie, doniosłych dla miasta zmian”.

Silesia Star

Silesia Star
Lokalizacja: Katowice, ul. Uniwersytecka
Inwestor: LC Corp

Projektanci: Kuryłowicz & Associates
Wykonawca: Budimex

Powierzchnia biurowa: 25340 m2

Powierzchnia handlowo-usługowa: 2140 m2

Powierzchnia zabudowy: 7650 m2
Projekt: 2010
Realizacja: 2016

Koszt inwestycji: ok. 59 mln zł

http://www.apaka.com.pl/pl/projekty/silesia-star

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Botanica - osiedle z konkursu architektonicznego
Botanica - osiedle z konkursu architektonicznego

Na projekt osiedla Botanica w Gdańsku jego inwestor ogłosił konkurs architektoniczny. Ze względu na ...

Webinarium Galeco: Odwodnienie dachów skośnych i płaskich  w połączeniu z ukrytym systemem rynnowym
Webinarium Galeco: Odwodnienie dachów skośnych i płaskich w połączeniu z ukrytym systemem rynnowym

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Niezwykły projekt domu letniskowego
Niezwykły projekt domu letniskowego

Greenhouse – to nazwa projektu architektonicznego domu letniskowego, jaki opracowała niedawno Karina ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera