Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dla sąsiadów z Gdyni

 

Czas czytania: ~ 2 min


„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieście z inicjatywy gdyńskiego samorządu. To oferta instytucji bliżej mieszkańca, a także miejsc z szerokim wachlarzem zajęć dla mieszkańców poszczególnych dzielnic miasta oraz przestrzenią do spotkań i aktywności podejmowanych oddolnie i samodzielnie przez gdynian i gdynianki” – można przeczytać w opisie samorządowego przedsięwzięcia budowy w kolejnych gdyńskich dzielnicach domów sąsiedzkich.

 

Przystani Łowicka 51 w Gdyni
Przystani Łowicka 51 w Gdyni

Projekt samorządowy

Wiele z budowanych na sąsiedzkie potrzeby obiektów z sieci „Przystani” – to ciekawe przykłady dobrze projektowanej, krojonej na potrzeby, przyjaznej i funkcjonalnej architektury w niewielkiej skali. Jesienią 2023 roku w dzielnicy Witomino powstała Przystań Widna 2a projektu zespołu w składzie: Jakub Piórkowski - pracownia PB Studio, Adrian Mania- pracownia Studiomania, Filip Kozarski - pracownia IPA. Dziś w Gdyni sąsiedzkich Przystani działa już siedem. Co ważne, każda jest inna nie tylko z wyglądu, ale i oferowanych funkcji i przestrzeni. Ważnym celem działania tych placówek jest powiązanie funkcji sąsiedzkich z aktywnością innych instytucji i organizacji. „W każdej lokalizacji lista podmiotów wygląda inaczej. Wynika to ze specyfiki potrzeb lokalnych i charakteru podmiotów działających w poszczególnych budynkach. W każdej Przystani przewidziano jednak funkcję wspólną - sąsiedzką, związaną udostępnianiem przestrzeni na potrzeby aktywności lokalnej społeczności”- tłumaczą samorządowcy.

Przystani Łowicka 51 w Gdyni
Przystani Łowicka 51 w Gdyni

W stylu gdyńskiego modernizmu

W 2022 roku w dzielnicy Mały Kack przy ulicy Łowickiej powstała Przystań projektu pracowni Schleifer Milczanowski Sim Architekci. Pierwszą Przystań otwarto w Gdyni w 2018 roku; Przystań Łowicka 51 jest szóstą oddawaną do dyspozycji mieszkańców. Obiekt powstał w miejscu wyburzonego budynku, w którym od lat działało w dzielnicy Centrum Kultury. Schleifer Milczanowski Sim Architekci zaprojektowali dwukondygnacyjny budynek użyteczności publicznej mieszczący miejską bibliotekę oraz siedzibę Rady Dzielnicy. Tuż obok w tym samym czasie stanęła przylegająca do biblioteki sala gimnastyczna z zapleczem sportowym i pomieszczeniami dydaktycznymi, której inwestorem było Amerykańsko – Polskie Stowarzyszenie Oświatowe.

Przystani Łowicka 51 w Gdyni
Przystani Łowicka 51 w Gdyni

Budynek biblioteki został odsunięty w głąb działki, aby użytkownikom nie przeszkadzał hałas ulicy. Obie bryły korespondują także z istniejącymi obok zabudowaniami szkolnymi, tworząc z nimi jeden zespół. Przystań przy Łowickiej ma białe elewacje i zaokrąglone naroża, co jest oczywistym nawiązaniem do gdyńskiego modernizmu. Wśród atrakcji budynku można wymienić zielony dach, czytelnię „pod chmurką”, otwarta spiralna klatkę schodową, a przede wszystkim... przystosowana do użytkowania także przez dorosłych zjeżdżalnię łączącś piętro z parterem budynku.

 

Zobacz wnętrza obiektu

Przystani Łowicka 51 - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Gdynia, ul. Łowicka 51
Inwestor: Urząd Miasta Gdyni

Projekt architektoniczny: Schleifer Milczanowski Sim Architekci Sp.k. Gdańsk

Wykonawca: Budrem-Rybak Sp. z o.o. Sp. Kom. Luzino

Realizacja: 2022

Źródło zdjęć: gdynia.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Obiekt Architektoniczny , Realizacja Budynku

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera