Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pieszo między parkami

 

Czas czytania: ~2 min


most Św. Jakuba w ciągu ul. S. Pieniężnego

 

AbdzBswc2hSOnWU1XeFDgeSq2Lh0r6yJcAudnFCOu3euSOn8q0KaknvebOpp_olsztyn-3.jpg

Organizatorem konkursu były władze miasta Olsztyn, a jego celem wyłonienie najciekawszej wizji „przebudowy mostu Św. Jakuba w ciągu ul. S. Pieniężnego, która umożliwi bezkolizyjne (piesze i rowerowe) połączenie Parku Podzamcze i Parku Centralnego, stworzy ciekawą, formę mostu, adekwatną do ważności lokalizacji i wyeksponowania oraz opracowanie koncepcji zagospodarowania plant miejskich na odcinku od mostu Św. Jakuba do Placu Jedności Słowiańskiej wraz z koncepcją niezbędnej korekty układu drogowego”.

iLVJEyM9pSUDL3b5qLwJHKJfNbm14J8ch7ZO724RdhX2wPo0BYSSxKGsf31n_olsztyn-4jpg.jpg

Innymi słowy konkurs jest pierwszym etapem przebudowy ważnej i atrakcyjnej części miasta na taką, która będzie bardziej przyjazna jego użytkownikom, mieszkańcom i turystom.
Konkurs był jednoetapowy, realizacyjny – c oznacza, że jego zwycięzca może ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Na konkurs wpłynęły tylko dwie prace – organizatorzy tłumaczą to wysokimi wymaganiami, jakie postawiono w regulaminie, m.in. koniecznością doświadczenia w budowie konstrukcji mostowych.

TKRSJxyifSa8wOOqrXpHoKflGnPrCrs2hQPtVfcrEPAL3MjWfxBk9g8O7Vh4_olsztyn-2.jpg

I nagrodę w konkursie otrzymała propozycja zespołu w składzie: arch. Rafał Jacaszek, arch. Maciej Jacaszek, arch. Karol Szulc, inż. Tomasz Kusznierewicz, inż. Piotr Ossowski, inż. Jan Sontowski, inż. Bartosz Santowski.

Drugą zgłoszoną pracą, nagrodzoną wyróżnieniem, był projekt zespołu: Wyróżnienie w kwocie 18 tys. zł przypadło zespołowi: arch. Jerzy Hnat, konstrukcja inż. Zbigniew Kokoszka, współpraca arch. Alina Hnat, arch. Ada Kołodziejczyk i arch. Krzysztof Smajdor.

rTEGzmYyKKzUhUE54vGaUmHQdzFwcMK5KG3ZtCvaSLCPGJQKVFRvyuKFKsuv_olsztyn-1.jpg

Oto uzasadnienie wyników konkursu, przygotowane przez jury: „Sąd Konkursowy docenił przyjęte założenia harmonijnego wprowadzenia wymogów Konkursu poprzez minimalne zmiany niwelety istniejącego ukształtowania, rozłożone na większej przestrzeni i praktycznie niezauważalne w bezpośrednim odbiorze wizualnym. Również uznano, że zmiany na moście Jakuba zostały konsekwentnie wpisane w szersze otoczenie zarówno w obszarze projektowanych plant jak i w połączeniu rejonu mostu z Parkiem Centralnym. Zastosowane przez autorów pracy minimalistyczne środki architektoniczne, zarówno w doborze materiałów i konstrukcji mostu jak i w urządzeniu terenów zieleni pozwoliły na maksymalne zachowanie walorów historyczno-krajobrazowych tego fragmentu miasta. Zdaniem Sądu Konkursowego przyjęta w pracy konkursowej ta dominująca zasada wpisania nowej koncepcji w historyczne otoczenie, przy trafnym wykorzystaniu jego walorów, rekomenduje tę pracę do pierwszej nagrody i dalszych działań projektowych”.

Źródło informacji: Urząd Miasta Olsztyn


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera