Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

 

Czas czytania: ~ 2 min


25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpiękniejszy budynek - Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Fundacja Miesa van der Rohe przyznaje nagrody najciekawszym europejskim realizacjom architektonicznym od 1988 roku; to jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych świata.

 

Nagroda Mies van der Rohe Award 2024

Grand Prix Mies van der Rohe Award 2024: Pawilon studyjny na kampusie TU Braunschweig, Gustav Düsing & Max Hacke

Najważniejsza nagroda architektoniczna

Nagroda Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata w podobnym trybie: z listy kilkuset zgłoszonych obiektów wybierana jest najpierw długa, później krótka lista, z niej jury selekcjonuje pięć obiektów do finału i z tego grona wybiera zwycięzcę. W tym roku w finałowej piątce znalazł się czeski projekt Roberta Koniecznego.

 

Jury nagrody zdecydowało się jednak Grand Prix przyznać realizacji z Niemiec. Nagrodę zdobył pawilon dla studentów zlokalizowany na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. To projekt zrealizowany przez dwóch autorów, Gustava Düsinga (ur. 1984) i Maxa Hackego (ur. 1986).

Pawilon studyjny na kampusie TU Braunschweig kreuje innowacyjne i wysoce elastyczne środowisko uczenia się, które promuje wymianę społeczną i interdyscyplinarne generowanie wiedzy zarówno pomiędzy studentami, jak i nauczycielami oraz stanowi przeciwieństwo hierarchicznego modelu transferu wiedzy” – zapisano w uzasadnieniu jury. Równość przestrzeni, naprawdę demokratyczna swoboda je użytkowania, brak podziału miejsc „profesorskich” i „studenckich” – to bardzo ważny element tego projektu. Ale nie jedyny.

Lekka budowla dla studentów

Prosty, modułowy budynek, otwarty, dostępny z wielu stron, jasny stanął w centralnym punkcie kampusu, nad rzeką, stając się ważnym punktem orientacyjnym, mniej więcej tak samo dostępnym dla studentów i kadry wszystkich uczelnianych wydziałów. Obiekt wykonano ze specjalnie zaprojektowanej lekkiej konstrukcji z drewna i stali, opartej o powtarzalny moduł kwadratu. Budynek pełen jest tarasów, podestów, platform, którymi można chodzić, ale można na nich także siedzieć w grupach lub samotnie. Bardzo wyraźnie w bryle widoczny jest jej zdecentralizowany charakter, nie ma tu głównych punktów i zakamarków, wszystkie przestrzenie wydają się tak samo ważne, wszystkie za sprawą przeszklonych elewacji mają podobny dostęp światła, oferują podobny komfort.

 

1500 m2 powierzchni, lekka konstrukcja pozbawiona ozdobników, widoczna i czytelna stanowią o charakterze tego wyjątkowo prostego, a zarazem niezwykle innowacyjnego obiektu.

 

Zdjęcia: Iwan Baan, Lemmart

Źródło: miesarch.com/work/5208


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna , Realizacja Architektoniczna , Architektura Zagraniczna , Realizacje Zagraniczne

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

Zakomponowany dom po warmińsku
Zakomponowany dom po warmińsku

Dom w Tomaszkowie koło Olsztyna pracowni YY87 Architektura czerpie siłę z lokalnych wzorców i doprac ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera