Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

 

Czas czytania: ~2 min


25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpiękniejszy budynek - Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Fundacja Miesa van der Rohe przyznaje nagrody najciekawszym europejskim realizacjom architektonicznym od 1988 roku; to jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych świata.

 

Nagroda Mies van der Rohe Award 2024

Grand Prix Mies van der Rohe Award 2024: Pawilon studyjny na kampusie TU Braunschweig, Gustav Düsing & Max Hacke

Najważniejsza nagroda architektoniczna

Nagroda Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata w podobnym trybie: z listy kilkuset zgłoszonych obiektów wybierana jest najpierw długa, później krótka lista, z niej jury selekcjonuje pięć obiektów do finału i z tego grona wybiera zwycięzcę. W tym roku w finałowej piątce znalazł się czeski projekt Roberta Koniecznego.

 

Jury nagrody zdecydowało się jednak Grand Prix przyznać realizacji z Niemiec. Nagrodę zdobył pawilon dla studentów zlokalizowany na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. To projekt zrealizowany przez dwóch autorów, Gustava Düsinga (ur. 1984) i Maxa Hackego (ur. 1986).

Pawilon studyjny na kampusie TU Braunschweig kreuje innowacyjne i wysoce elastyczne środowisko uczenia się, które promuje wymianę społeczną i interdyscyplinarne generowanie wiedzy zarówno pomiędzy studentami, jak i nauczycielami oraz stanowi przeciwieństwo hierarchicznego modelu transferu wiedzy” – zapisano w uzasadnieniu jury. Równość przestrzeni, naprawdę demokratyczna swoboda je użytkowania, brak podziału miejsc „profesorskich” i „studenckich” – to bardzo ważny element tego projektu. Ale nie jedyny.

Lekka budowla dla studentów

Prosty, modułowy budynek, otwarty, dostępny z wielu stron, jasny stanął w centralnym punkcie kampusu, nad rzeką, stając się ważnym punktem orientacyjnym, mniej więcej tak samo dostępnym dla studentów i kadry wszystkich uczelnianych wydziałów. Obiekt wykonano ze specjalnie zaprojektowanej lekkiej konstrukcji z drewna i stali, opartej o powtarzalny moduł kwadratu. Budynek pełen jest tarasów, podestów, platform, którymi można chodzić, ale można na nich także siedzieć w grupach lub samotnie. Bardzo wyraźnie w bryle widoczny jest jej zdecentralizowany charakter, nie ma tu głównych punktów i zakamarków, wszystkie przestrzenie wydają się tak samo ważne, wszystkie za sprawą przeszklonych elewacji mają podobny dostęp światła, oferują podobny komfort.

 

1500 m2 powierzchni, lekka konstrukcja pozbawiona ozdobników, widoczna i czytelna stanowią o charakterze tego wyjątkowo prostego, a zarazem niezwykle innowacyjnego obiektu.

 

Zdjęcia: Iwan Baan, Lemmart

Źródło: miesarch.com/work/5208


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Realizacja Architektoniczna, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera