Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W cieniu mistrza

 

Czas czytania: ~3 min


o6t9RLeeTNQWQko1Yz4e2iaqyOxo8ZppoMCpo7rXfDN2SdFUecFtr8RXSEb5_vals-2ovotz.jpeg
Miejscowość Vals w szwajcarskich Alpach kojarzy się przede wszystkim z zaprojektowanym przez Petera Zumthora budynkiem łaźni termalnych. Tymczasem swoją stopę postawili tam również polscy architekci – studio Ovotz design Lab. Zaprojektowali oni wnętrza stumetrowego apartamentu mieszczącego się w budynku z lat 70-tych ubiegłego wieku.

W założeniu architektów apartament miał być hołdem złożonym naturze i ikonom designu. Jego wnętrze potraktowano więc jak tło dla mebli i sprzętów zaprojektowanych przez najbardziej znanych duńskich projektantów, a także dla krajobrazu górskiej doliny, na którą widok rozciąga się za oknem i na którą mieszkanie otwiera się dużymi przeszkleniami. Z tego powodu na ścianach, sufitach i podłogach zastosowano neutralną biel.

Ovotz design Lab.:
„Biel pokrywa nie tylko ściany, sufit, ale i podłogi wykonane jako betonowa posadzka pokryta żywicą epoksydową, która tworzy gładkie lustro niczym zamarznięta tafla górskiego jeziora. Zastosowanie jednorodnej kolorystyki i tej samej podłogi przepływającej przez wszystkie pomieszczenia apartamentu, przy jednoczesnym wyburzeniu większości ścian działowych, dało efekt płynnej, otwartej przestrzeni. Aby nie zakłócały jej żadne zbędne elementy, wszelkie szafy, szafki i schowki wbudowano w ściany i przykryto białymi, gładkimi frontami z MDF-u. Podobnie postąpiono z kuchnią – jej zabudowa zlewa się z wszechobecną w mieszkaniu bielą, przez co wnętrze przypomina lodową grotę. W kuchennych szafkach zrezygnowano z tradycyjnych uchwytów, tak by nic nie zakłócało ich gładkich powierzchni. Jedynie bukowy blat kuchenny oraz znajdujący się nad nim pas mlecznego szkła zaznaczają się w przestrzeni pomieszczenia. Ukryto również większość lamp – światło wydobywa się z wąskich szczelin, jakie utworzono pomiędzy sufitem a ścianami. Dzięki temu, biel pomieszczeń jest jeszcze bardziej wyrazista a sufit zdaje się unosić. Neutralność przestrzeni to wyraźne odniesienie do szwajcarskiego minimalizmu.

W łazience pojawiło się nawiązanie do tutejszych term. Wnęka prysznica wyłożona jest w całości tym samym, miejscowym kwarcytem, co arcydzieło Zumthora. Jednak nie jest jego kopią, bo kamień zestawiono ze ścianą pokrytą białą taflą szkła, osiągając efekt mocnego kontrastu kolorystycznego i fakturowego.

Na stonowane tło architekci nałożyli drugą warstwę – wyraziste, śmiałe meble i dodatki autorstwa najlepszych duńskich projektantów. W pomieszczeniach królują arcydzieła Arne Jacobsona – fotel Swan i krzesła Ant w kontrastującym z bielą ścian czarnym kolorze oraz wycięta w formie owalu i „zawieszona w powietrzu” tafla stołu, podtrzymywana przez eteryczne, stalowe nogi. To stół Superellipse z 1968 roku zaprojektowany przy współpracy z Pietem Heinem i Bruno Mathssonem. Dziełami Jacobsena są również stojące lampy podłogowe w formie wykrzywionych lejków oraz armatura kuchenna.

Dopełnieniem duńskiego królestwa designu jest lampa PH 5 wisząca nad jadalnym stołem. To z kolei dzieło Poula Henningsena, znanego jako PH. Lampa PH 5, zaprojektowana w 1958 r., składa się z pięciu abażurów o różnych profilach, wielkościach, przypominających zawieszone nad sobą aluminiowe spodki. Wszystkie meble w apartamencie kontynuują ograniczoną paletę kolorów wnętrz: są albo białe albo czarne. Jedynym mocnym akcentem kolorystycznym są krwistoczerwone, jedwabne zasłony. Działają one jak kurtyna odsłaniająca i zasłaniająca spektakl natury i ciągle zmiennej pogody Alp i stąd ich „teatralna” kolorystyka.
sjaLDLVH4EJM90HZQl3HfG8oKdUSLhc2ndoegRup6OSmdKfizsVbNqaobiqt_vals-3ovotz.jpeg
Projektując wnętrza apartamentu w Vals, Ovotz design Lab. pogodził sprzeczności – agresywny krajobraz i surowy klimat z kojącym, uspokajającym charakterem pomieszczeń, a szwajcarski ostry minimalizm ze skandynawskim designem lubującym się w miękkich formach. W efekcie powstało wnętrze nieszablonowe, zawieszone pomiędzy potęgą przyrody, a ludzkim dążeniem do doskonałości.”
vDpqdPFv6jzzxcqWjnEAS26WhmRUwhzrOvWtAS5CX4XGBKf7vv2G5zd2FYXQ_vals-4ovotz.jpeg
d8VyaxCpce4K3R9d2pLdlyeV84YuwaiFJdMfRzk4bgVurKXPBRBpx7YHry0W_vals-5ovotz.jpeg
IQdv885Lh4Xc9b12ep8gUTGShP2NrUxizGN2dKinE057uU2KIdlsw4ngBMfg_vals-6ovotz.jpeg
KRXtjTekaSfBmgFyq6ifofFxVZF6UqSHR9yye4n001NdJ2amarvHHxn3ffyo_vals-7ovotz.jpeg
6a1LwJDNRVaCPOL247PfdAZrZFCga3WtXutXoPr0TyKsB7DqNy4HJJS1JE3Z_vals-8ovotz.jpeg
pK8mPHIgEZPgPZimVXkdkFpDCKMhsjd13XLG6nL9eS7Q15hAwTM7MIGXVTjm_vals-9ovotz.jpeg
Eg6IWARBqkt7LoFaOSyflNBSuHZxO0RKbnBqzNqA9MiASri9U6Fbva2FmRM3_valsovotz.jpeg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przedszkole w Lądku-Zdroju
Przedszkole w Lądku-Zdroju

Przedszkole w Lądku-Zdroju powstało dla 180 dzieci. Miało pomieścić – poza salami dla kilkulatków – ...

Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018
Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018

Zapraszamy 21 czerwca 2018 na bezpłatne szkolenie dla architektów, którego tematem będzie: „VELUX Ar ...

Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze
Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze

Mundial 2018 wzbudza sporo kontrowersji, krytykowana jest lokalizacja mistrzostw (choćby to, że Rosj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera