Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Demonstracyjny dom pasywny

 

Czas czytania: ~2 min


DMlCortgKMTaBOpyOgCGvisIsR6vgPj8bqi4rlVK9kCWC8M5zxPKA1Z30OwC_dom-pasywny.jpg

Na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka -Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny na malowniczej działce w okolicach Złotowa, woj. wielkopolskie. Realizacja trwała 3 lata. Koszt budowy okazał się porównywalny z realizacją w tradycyjnej technologii. Dom zbudowano w konstrukcji drewnianej złożonej z 21 ram, tworzących jednocześnie konstrukcję podłogi, ścian jak i dachu. Przegrody zewnętrzne zaprojektowano z materiałów drewnopochodnych jako otwarte na dyfuzję pary wodnej. Ocieplenie stanowi 40 cm warstwa celulozy wtłaczanej pod ciśnieniem oraz dodatkowo termoizolacyjna płyta drewnopochodna grubości 6 cm. Przegrody wewnętrzne wypełnia wełna drzewna, która sprawdza się jako dobra izolacja akustyczna. Dom jest ogrzewany prądem, przy zastosowaniu małych grzejników o łącznej mocy wynoszącej zaledwie 3,6 kW.

AYN4yG7pN6lByMV19ft2HjmF2R5yJ3MyPPIloZWjxPchLbbmuOhuDLmXwdmU_dom-pasywny1.jpg

Ściany i sufit pokryto płytami OSB, impregnowanymi naturalnym preparatem Aidol Hartwachs-Öl na bazie wosków pszczelich i oleju lnianego marki Remmers. Olejowosk Aidol Hartwachs-Öl składa się z naturalnych składników, dzięki czemu spełnia nie tylko normę EN DIN 71-3 (bezpieczeństwo dla zabawek), ale otrzymał także wysokie noty w niemieckim teście konsumencko-ekologicznym Öko-Test. Powłoka zakonserwowana olejowoskiem nie traci swej zdolności „oddychania” czyli przepuszcza parę wodną, ale jednocześnie jest odporna na przenikanie wody.

Do zabezpieczenia elewacji na zewnątrz zastosowano środek ochrony drewna pełniący równocześnie funkcję dekoracyjną - lazurę Aidol HK-Lasur firmy Remmers. Lazura ta dzięki zawartości wysokiej jakości składników i pigmentów, przez wiele lat niezawodnie chroni drewno przed sinizną , zgnilizną, owadami, pleśniami i algami, promieniowaniem UV i wilgocią. Wyraźny efekt „perlenia” wody to naoczny dowód na długotrwałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych: cienka błona otula bezpiecznie drewno, nie pękając i nie łuszcząc się.

Projektanci postawili na naturalne materiały i maksymalne ograniczenie chemii budowlanej. Priorytetem stało się zapewnienie zdrowego środowiska życia i korzystnego mikroklimatu.

Obiekt realizowaliśmy z materiałów pochodzenia organicznego, a więc odnawialnych i najłatwiejszych do recyklingu. Zaprojektowaliśmy innowacyjną konstrukcję drewnianą w formie powtarzalnych ram z belki dwuteowej, dającą nieograniczoną przestrzeń zbędnymi elementami. Unikalne są także przegrody zewnętrzne, przewyższające swoją termoizolacyjnością wymagania stawiane budynkom pasywnym – mówi Emilia Durka-Zielińska. Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego umożliwiło autorom projektu ograniczenie podstawowego zapotrzebowania na energię grzewczą o 90%.

Źródło: Remmers

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera