Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przegląd rozwiązań stropowych

 

Czas czytania: ~7 min


GwywtXeHYYCe0aWnU4G4pz3P05P7he1HjPR1ocPGbFFdRB32kGm1OkbdCZya_pustak-styropianowy.jpg

Wybór odpowiedniego stropu podczas budowy zaprocentuje w przyszłości wymiernymi zyskami. Dzięki dobrej decyzji możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i energię. Przedstawiamy dzisiaj powody, dla których warto poświęcić chwilę na wybór stropu oraz prezentujemy krótki przegląd rozwiązań stropowych.

- Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budowli. Dzieli kondygnacje budynku, przenosząc obciążenia, jakie na niego działają - tłumaczy Artur Kisiołek - Wybór odpowiedniego stropu jest ważną decyzją, wiąże się bowiem z przewidywaną wielkością inwestycji w chwili obecnej oraz parametrami takimi jak termoizolacyjność, które odgrywają ważną rolę w późniejszych kosztach eksploatacji.

Pamiętajmy, że jako inwestorzy możemy zasugerować projektantowi rozwiązanie dla nas odpowiednie. W obiektach małych, takich jak domy jednorodzinne, ważne jest zapewnienie możliwości wykonania stropu bez użycia dźwigu. Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie elementów prefabrykowanych, które da się zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę rozwiązań stropowych.

mNVdueUyR2Mq6abDvM1nzWRUot1Ek3urvO5hP2CSN33tcdcRUc67sf1SLcXV_pustak-stropowy-teriva.jpg

Stropy monolityczne
Betonuje się je na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy. Muszą być zaprojektowane indywidualnie dla każdego budynku. Konstruktor decyduje o sposobie oparcia na ścianach, układzie zbrojenia oraz wyznacza nośność stropu. Z tego powodu jakiekolwiek zmiany podczas budowy muszą być konsultowane z autorem projektu. Największą wadą stropu monolitycznego jest czasochłonny i skomplikowany proces montażu, do którego niezbędne jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z solidnym deskowaniem i przygotowaniem zbrojenia.

-Wybór przez inwestora stropu monolitycznego obarczony będzie kilkoma szczególnymi niedogodnościami. – zauważa Artur Kisiołek.- Na pierwsze miejsce wysuwa się czas wykonania i to zarówno do zalania stropu, jak i późniejszej pielęgnacji betonu, który uzyskuje swoją wytrzymałość po 28 dniach - co uniemożliwia wcześniejsze obciążanie takiego stropu i prowadzenie prac budowlanych. Czasochłonność montażu oraz duże zużycie materiałów generuje najwyższe koszty- dodaje specjalista.

1tp3tu8QYK1RbNC3AcXiH6Y180PXShopERXB79moQ5fJqXWgaHZJQPsYmYMm_strop-teriva-light-konbet.jpg
auIG3N7aQUAn9cOveOO4cIds2DKpbvmSUWDasOxfCKoIPeuu49Rl0KV4PFCA_strop-teriva-light-konbet-opis.jpg

Stropy gestożebrowe
Stropy gestożebrowe nazywane bywają często następcami stropów monolitycznych. Aktualnie należą do najczęściej stosowanych w budownictwie indywidualnym. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużej ilości drewna szalunkowego. Składają się z prefabrykowanych belek kratownicowych rozpostartych pomiędzy ścianami nośnymi oraz pustaków wypełniających. Te elementy zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu, aby otrzymać sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Stropy gestożebrowe mają stałe rozstawienie belek (maksymalnie co 60 cm), co sprawia, że nadają się najlepiej do budynków o regularnym kształcie.

Układanie stropu gęstożebrowego nie wymaga udziału ciężkiego sprzętu, a deskowanie konieczne jest tylko na jego obrzeżach i pod żebrami rozdzielczymi. Warstwa nadbetonu wynosząca od 3 do 5 cm wiąże przez 3-4 tygodnie, co podobnie jak przy stropie monolitycznym uniemożliwia obciążenie stropu i prowadzenie dalszych prac budowlanych na następnej kondygnacji.

Ze względu na rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami (najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe, żwirobetonowe lub ceramiczne) stropy gestożebrowe mają wyższe własności termoizolacyjne w porównaniu do stropów monolitycznych. Większość producentów traktuje pustaki stropowe jako mało istotne wypełnienie, a nie jako element decydujący o własnościach termoizolacyjnych.

Do wad stropów gęstożebrowych zaliczymy wysokie koszty robocizny, pracochłonność, długi czas wykonania (łącznie z okresem wiązania nadbetonu, wysoka grubość stropu (właszcza przy większych rozpiętościach ok. 7 m i powyżej), materiałochłonność, konieczność tynkowania, aby zamaskować w sposób trwały (bez późniejszych niespodzianek) połączenia pomiędzy pustakami. Dlatego właściwości termoizolacyjne stropów gęstożebrowych powinny być dla inwestora najbardziej atrakcyjne.

zJLpVqgnhBBY5NJ62FDXm2oQFYNxKEEyo5fKpUk8oObzId33SOqjl91TX16H_strop-teriva-plus-konbet.jpg
cx8A6mZNsP8Q49GvSCodEJAn3Gte64jhiK8Reh8L4Bwr4twI5yxN8mpcWaAN_strop-teriva-plus-konbet-opis.jpg

Stropy prefabrykowane typu Filigran
Odpowiedzią na żmudne układanie stropów gęstożebrowych miały być stropy typu Filigran. Stropy te składają się z płyty prefabrykowanej, żelbetowej Filigran (tzw. szalunku traconego) wykonywanej w fabrykach prefabrykatów betonowych oraz betonu wylewanego na budowie. Konstrukcja stropu typu Filigran nie wymaga deskowania. Montaż jest stosunkowo prosty, jednak wymaga bardzo dokładnego wypoziomowania płyt i zastosowania profesjonalnych szalunków. Dzięki doborze różnej długości płyt można wykonać strop o skomplikowanym kształcie. Sama płyta Filigran posiada również niski ciężar własny, a jej rozpiętość sięga zwykle 7-8 m, choć może być wyższa, nawet do 12 m.
Uciążliwy niestety może okazać się ograniczony dostęp dla sprzętu dźwigowego na budowie oraz oczekiwanie na realizację zamówienia, które trzeba złożyć u producenta. Stropy typu Filigran, na budowie wykonuje się szybciej niż stropy gęstożebrowe, jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na wykonanie płyty okaże się, że technologia ta jest w rzeczywistości czasochłonna i nieekonomiczna, łączy bowiem wady stropu monolitycznego i gęstożebrowego.

tebHcRU7TG4z6fDKTf2USBzHo2X8XXeDQF761rMiHIfpwZsmJ8ALVaD8vEcA_strop-teriva-termo-konbet-pustak-10-komorowy.jpg
G1qfIAJOzLqfY8kDsNgn3afxk1xNSklnI2U6jaLvCb7NhF9vZO78QcHpgIZ8_strop-teriva-termo-konbet-pustak-1.jpg

Stropy z płyt prefabrykowanch (żelbetowych i strunobetonowych)
Tak zwana wielka płyta jest znana w budownictwie polskim od wielu lat. Dostępne tutaj rozwiązania możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą stropy z płyty kanałowej „S" (często nazywanej płytą „żerańską"). Technologia ta jest już jednak schyłkowa z uwagi na wysokie koszty wykonania płyty żelbetowej oraz stosunkowo niewielkie rozpiętości. Dlatego najbardziej perspektywicznym rodzajem stropu łączącym w sobie szybkość wykonania, ekonomikę oraz wysokie rozpiętości będą płyty stropowe strunobetonowe. Wykorzystując tę technologię można wyprodukować płyty stropowe o rozpiętościach nawet do kilkunastu metrów, a następnie w sposób prosty i szybki ułożyć je na budowie. Następnie po zalaniu przestrzeni pomiędzy płytami oraz wieńca żelbetowego, można dalej prowadzić prace budowlane. Takiego tempa pracy nie zapewniają omawiane wcześniej rozwiązania. Opisany system stropowy wydaje daje się bardzo korzystny dla budów dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej, w przypadku inwestora indywidualnego budującego dom jednorodzinny, barierą nie do pokonania może okazać się brak dostępu do budowy ciężkiego sprzętu dźwigowego.

Tę kluczową niedogodność eliminuje nowość na polskim rynku - lekki strop panelowy - jest nowatorski z uwagi na swą modułowość, jest to bowiem płyta strunobetonowa o szerokości 45 lub 60 cm (tak jak rozstaw belek w stropie gęstożebrowym) którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Jest to takie samo auto które dostarcza na budowy elementy stropu gęstożebrowego belki i pustaki stropowe.

-Ten rodzaj stropu nie wymaga deskowania ani podpierania. Między ułożone płyty w tzw. zamki wlewa się beton i praca nad wykonaniem stropu się kończy.- opowiada fachowiec Artur KIsiołek. - Cały montaż konstrukcji dla domu jednorodzinnego można wykonać tego samego dnia w kilka godzin, a następnie kontynuować dalsze prace budowlane. Dolna powierzchnia stropu panelowego jest gładka i nie wymaga tynkowania, co także obniża koszty dla inwestora końcowego. Do jego zalet można zaliczyć także doskonałą izolację akustyczną. Lekkie stropy panelowe Smart są jedyną na rynku polskim płytą strunobetonową dedykowaną do budownictwa jednorodzinnego.
Przedstawiony przegląd rozwiązań stropowych pokazuje jak zmieniła się oferta rynkowa na przestrzeni ostatnich lat. Stropy podlegają tym samym trendom rynkowym, co inne produkty budowlane. Obecnie najbardziej liczą się materiały o wyśrubowanych kryteriach jakościowych, ekologicznych, energooszczędnych, pozwalających na szybkie i sprawne budowanie, które skraca okres realizacji inwestycji i redukuje jej koszty.

Źródło: Konbet

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom jednorodzinny w lesie
Dom jednorodzinny w lesie

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Klementowicach niedaleko Puław – to dzieło biura biu ...

Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów
Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów

Trwa głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Wśród nominowanych w tym roku obiektów s ...

Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice
Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera